Anasayfa / REHBERLİK / TEOG Hakkında Bilinen 5 Yanlış
Özel Ders
TEOG Hakkında Bilinen 5 Yanlış

TEOG Hakkında Bilinen 5 Yanlış

Her yıl yaklaşık 1.2 milyon kişinin girdiği ve iyi bir lise için öğrenci ve velilerin birbiriyle yarıştığı TEOG maratonu hakkında bilinen yanlışlar ve mutlaka bilinmesi gerekenler sizler için bu yazıda…

Gelin TEOG sınavlarıyla ilgili en çok bilinen 5 yanlışa hep birlikte bakalım. Daha sonrasında da elbette doğrulara…

1- TEOG bu sene çok zor olacak!

bu sene teog zor mu olacak

Her sene TEOG öncesi öğrenciler arasında dillere pelesenk olan bir hurafe. Peki bunun yanlış olduğunu nereden biliyoruz ? Elbette geçmiş senelerde çıkan TEOG sorularından. 2013-2014 ve 2014-2015 TEOG sınavlarına baktığımızda, hatta mazeret sınavlarını da işin içine katarak incelediğimizde, bir sınavın diğerinden zor olmadığını, aşağı yukarı aynı tip soruların sorulduğunu ve sınavların aşağı yukarı aynı zorluk derecesinde olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

2- TEOG’da çok bilgi sorusu çıkıyor…

teog da bilgi sorusu çok mu

Gene tüm sene çalıştıktan sonra son gün gelip çatar ve öğrenciler ‘bilgi sorularından’ korkar hale gelir. Halbuki kazın ayağı hiç de öyle değil. TEOG’da bilgi soruları değil, her ders için genellikle yorum soruları çıkmakta. Bu yüzden konuları ezberlemek yerine mantığını öğrenmek, benzeşim yaparak, not tutarak çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

3- TEOG’da standart sapma varmış…

teog da standart sapma var mı

En fazla sorulan sorulardan bir tanesi de TEOG sınavlarında standart sapma olup olmadığı. YGS ve LYS sınavlarında standart sapmanın uygulanması sebebiyle bir çok öğrenci ve veli TEOG’da da standart sapma uygulandığını düşünüyor fakat TEOG sınavlarında standart sapma uygulanmıyor. Yani az yapılan bir soru diğerlerinden daha kıymetli değil.

4- Bu sene kesin puanlar yükselir!

teog taban puanlar yükselir mi

Gene her sene sınav öncesi ve sınav sonrası ortaya atılan içi boş bir önerme daha. Puanların yükselmesi sınavın öğrencilere zor gelip gelmemesiyle, daha da doğrusu öğrencilerin aldıkların puanlarla doğru orantılı bir durum. Yani TEOG sınavında, bir önceki seneye göre daha başarılı olunursa genel olarak, ancak o zaman puanların yükselmesi söz konusu olabilir. Daha sınavlar olmadan, hatta daha 1. TEOG sınavı biter bitmez böyle bir yorum yapmak ya da öngörüde bulunmak hiç de sağlıklı olmayacaktır.

5- 2. TEOG, 1. TEOG’dan daha fazla puan getiriyor…

2. TEOG, 1. TEOG'dan daha fazla puan mı getiriyor

Hayır. 2. TEOG’da daha fazla konu olduğu için böyle bir çıkarım yapılmakta fakat 1. TEOG ile 2. TEOG sınavları %50, %50 etkilemekte. Liseye yerleştirilirken Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) göz önünde bulundurulmakta. YEP’i de 6,7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarının %30’u, TEOG ortak sınavlarının da %70’i etkilemekte. TEOG Nedir? başlıklı yazıdan YEP hesaplama detaylarını inceleyebilirsiniz.

Gelelim TEOG hakkındaki doğrulara…

Daha önce TEOG hakkında yazmış olduğum tüm yazıları sizler için tek bir sayfada toplamak istedim. Şimdi arkanıza yaslanın, kahvenizi alın, keyfini çıkarın… Ve elbette sosyal medyada paylaşmayı unutmayın 😉

TEOG İpuçları Yazı Dizisi

TEOG Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

TEOG Öncesi ve Sonrası Kullanacaklarınız

Tüm öğrencilere TEOG sınavlarında sonsuz başarılar dilerim. Tüm velilere de bol bol sabır 🙂

Bu yazıyla ilgili yorum, düşünce ve sorularınızı yazının altında yer alan yorum bölümlerinde dile getirebilirsiniz.
Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.12 ( 3 votes)
TEOG Puan Hesaplama

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

Paylaşım Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Beğen! Yorum Yaz Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest Google+ WhatsApp LinkedIn …

FACEBOOK YORUMLARI

10 Yorum

  1. Ya hocam şey benim ortalamalarım 69 ve 68 teogda 420 üstü alamam mı yani ortalamalarım yüzünden yoksa alabilir miyim ortalamalar çok etki ediyomu

  2. Hocam şimdi bu açıklanan yüzdrlikler geçen sene yerleşenlerin yüzdelikleri mi oluyor?

  3. Hocam benim yüzdeliğim 0,97 istediğim lisenin 0,75 ve geçen senelerde 150 öğrenci alırken bu sene 120 ye düşürecekler. Sizce olur mu? Birde il yüzdeliğim 0,77 ama okulun pansiyonu olduğu ve dışardan öğrenci aldığı için genele bakıyoruz değil mi?

  4. Hocam yüzdelik dilimim 0,97 istediğim okulun yüzdeliği 0,75 ve geçen seneler kontenjanı 150 iken bu sene 120’ye düşecek. Sizce ilk sıraya yazsam olur mu? İl yüzdeliğimde 0,77 ama okulun pansiyonu olduğu için genele bakacağız herhalde.

  5. Hocam çok güzel yazmışsınız,ben 9.sınıf öğrencisiyim ve geçen sene 2. TEOG’da puanım daha yüksekti çünkü konu fazla olduğu için sorular daha kolaydı.

Tartışmaya Katılın

TEOG Hakkında Bilinen 5 Yanlış

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş