Özel Ders
Diğer-İnsanlardan Daha-Hızlı-Bir-Şekilde-Nasıl-Ezber-Yapabilirsiniz

Diğer İnsanlardan Daha Hızlı Bir Şekilde Nasıl Ezber Yapabilirsiniz?

İnsanlar okulda gerçekten “öğrendiğiniz” tek şeyin ‘nasıl ezber yapmak olduğu’ ile ilgili şakaları sever. Anlaşılan o ki çoğumuz için durum böyle değil. Gidip bir grup insana nasıl hızlı bir şekilde ezberlediklerini sorarsanız, muhtemelen hepsi size aynı cevabı verecektir “tekrar”.

Aslında gerçek tam olarak böyle değil, politik bir cevap. Bir şeyi hızlı ve adamakıllı bir şekilde ezberlemek istiyorsanız, tekrar etmek çok işe yaramayacaktır, sadece o şeyi hatırlatacaktır. Problem şu ki bir şeyi hatırlamak için onu öğrenmeniz gerekir ve hepimiz farklı yollarla öğreniriz. Aşağıda kısa süre içerisinde bir ton veriyi ezberlemeye başlayabilmeniz için hatırlama sanatında size ustalık kazandıracak bazı evrensel adımlar var.

Başlamadan önce bir şeyleri belirlemeniz gerekli: Öğrenme şekliniz işitsel mi, görsel mi, dokunsal mı? Eğer işitsel ise, bilgileri kavramanızın en etkili yolu dinlemektir. Tahmin edebileceğiniz gibi, görsel öğreniciler öğrenmek için onu görmeyi tercih ederler ve dokunsal öğrenici tipi ise, olaylardan ve tecrübelerden öğrenmeye daha yakındır (ya da maddeler ile bir şeyler yapmaya). Çoğumuz bu kategorilerin en az ikisini içeren öğrenme stiline sahibiz, ancak ben öğrenme stilinize en uygun olan adımı belirteceğim ve böylelikle hızlı ve verimli bir şekilde ezberlemeye başlayabilirsiniz.

1. Adım: Hazırlık

Ezberleme oturumunuzu en elverişli hale getirmek için, seçtiğiniz ortama çok dikkat edin. Çoğu insan için, bunun anlamı daha az dikkat dağıtıcı ortamlar seçmektir, buna rağmen bazı insanlar halka açık alanlarda öğrenirken başarılı olurlar. Sizin öğrenmeniz için en elverişli olanı bulmaya çalışarak başlayabilirsiniz.

Sonra biraz çay için. Size yeşil çayın hafızayı geliştirmek için doğal bir katalizör görevi gördüğünü doğrulayan bir yığın bilimsel çalışma linki verebilirim.  Mekanik olarak konuşmak gerekirse, bilgileri hatırlama becerisi, sinapslarla bağlı olan beynimizdeki nöronların arasındaki güce indirgenebilir. Daha fazla sinaps (tekrar) egzersizi, o kadar güçlü, o kadar fazla ezberleme yeteneğidir.

Yaşlandıkça toksik kimyasallar nöronlarımıza ve sinapslarımıza zarar verecek ve hafıza kaybına hatta Alzheimer’e yol açacaktır. Yeşil çay, bu toksik maddeleri bloke eden ve beyin hücrelerinin daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan bileşikler içerir.

2. Adım: Ezberlediğiniz şeyleri kaydedin

Bir dersin bilgilerini ezberlemeye çalışıyorsanız, bu adım özellikle çok yararlıdır. Konuşulan ve öğrenilmesi gereken bilgilerin hepsini kaydetmek için teyp kullanın ve dinleyin. Bir konuşmayı ezberlemeye çalışıyorsanız, konuşmayı kendiniz yüksek sesle okurken kaydedin ve kendi konuşmanızı dinleyin. Açıkçası, bu işitsel öğreniciler için en yararlı yöntemdir aynı zamanda kullanışlıdır da çünkü bilgileri daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklar edinmenizi sağlar.

3. Adım: Her şeyi not edin

Her şeyi hafızadan hatırlamaya başlamadan önce, bilgileri yazın ve tekrar yazın. Bu, ezberlemeye çalıştığınız şeye daha fazla aşina olmanıza yardımcı olacaktır. Bunu ses kayıtlarınızı dinlerken de yapmak, hiç bir veriyi kaybetmemenize yardımcı olacaktır. Bu dokunsal öğreniciler için en yaralı yöntemdir.

4. Adım: Notlarınızı bölümlere ayırın.

Artık her şeyi not aldığınıza göre, şimdi onları bölümlere ayırın. Bu görsel öğreniciler için idealdir, özellikle konuları birbirinden ayırmak için renk kodlaması kullanıyorsanız. Bu, her şeyi parçalamanıza ve beyninize kaydedilen bilgiyi bölümlemeye başlamanıza yardımcı olacaktır.

5. Adım: Kümülatif (birikimli, eklenerek artan) ezberleme için tekrarlar yapın

Metnin her bir satırı için, bir kaç kez tekrar yapın ve bakmadan hatırlamaya çalışın. Her bir metin grubunu ezberledikçe, ezberlemiş olduklarınıza yeni bilgileri ekleyerek baştan başlayın. Bu kısa süreli hafızanızı canlı tutacak ve zayıflamasını önleyecektir. Bir metin grubunun tamamını hatırlayabildiğiniz duruma gelene kadar bunu yapmaya devam edin. Bir bölümü tamamen ezberlemeden diğerine geçmeyin. Bu çoğunlukla görsel öğrenme içindir, ancak uygulamayı yüksek sesle konuşarak yapıyorsanız işitsel öğrenme kapsamına da girmektedir.

6. Adım: Hafızadan not alın

Artık tüm bölümleri hatırlayabildiğinize göre hafızanızdan her şeyi yazın. Bu, öğrendiğiniz her şeyi deneysel olarak uygulayarak güçlendirecektir.

7. Adım: Birisine (veya kendinize) öğretin

Okuldayken benim için en etkili yöntem, bilgiyi başkasına öğretmekti. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Önünüzde oturan birisine (ya da bir ayna, eğer kimseyi ikna edemezseniz) bildiklerinizi anlatabilir ve kapsamlı olarak her şeyi açıklayabilirsiniz. Eğer öğrendiğiniz şeyin sözlü olarak okunması gerekiyorsa, metni hedef kitleye ezberden okumanın nasıl bir şey olacağına dair fikir edinmek için bunu birinin önünde yapın.

Bu uygulama için en sevdiğim yöntem diğer insanlar için testler oluşturmaktır. Bilgileri alın ve onlardan ne gibi sorular çıkacağını tahmin edin. Başkalarının nasıl yaptığını görmek için, çoktan seçmeli ve eşleştirmeli olarak verileri test formatında kullanın. Bütün bunlar dokunsal öğrenmedir, çünkü öğrendiğiniz kavramları gerçekte uyguluyor ve yönlendiriyorsunuz.

8. Adım: Kayıtları sürekli olarak dinleyin

Çamaşır yıkamak ya da araba kullanmak gibi ilgisiz işleri yaparken, ses kayıtlarınızı dinleyerek bilgileri tekrar gözden geçirin. Bu kesinlikle işitsel öğrenme, ancak kısa süreli belleğinize ittiğiniz herşeyi yine de destekleyecektir.

9. Adım: Bir mola verin

Sonunda, zihninizin nefes almasına izin verin. Daha önce öğrendiğiniz şeyleri düşünmeden kısa bir vakit geçirin ve daha sonra tekrar öğrenin. Kesin olarak öğrendiğiniz şeyleri bulup çıkaracaksınız, ve şüphesiz, bu en zayıf olabileceğiniz bölümlere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Çeviri: Lale Arslan

Kaynak: lifehack.org/articles/productivity/how-memorize-things-quicker-than-other-people.html

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

Dünyadaki-Eğitim-Hakkında-11-Gerçek

Dünyadaki Eğitim Hakkında 11 Gerçek

109Paylaşım Facebook’ta Paylaş6 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest100 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Diğer İnsanlardan Daha Hızlı Bir Şekilde Nasıl Ezber Yapabilirsiniz?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş