Özel Ders
Matematik Nasıl Çalışılır

Matematik Nasıl Çalışılır ?

Tüm öğrencilerin korkulu rüyası, Matematik. Kimilerine göre zor, kimilerine göre karışık, kimilerine göre imkansız. Ve bir çok öğrencinin cevabını aradığı soru; ‘Matematik nasıl çalışılır ?’ Bu yazıda matematik dersine nasıl çalışmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle matematik dersi bir bütündür. Matematikte temelinizin olması gerekir. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, toplama ve çıkarmayı bilmiyorsanız, üslü sayılar konusunu anlamanız mümkün değildir. Bu yüzden matematik üzerine eğilirken, ilk olarak temeldeki eksiklikleri gidermek gerekir.

Peki matematik nasıl çalışılır ?

 • Öncelikle derslere hazırlıklı gelmelisiniz. Bir sonraki derste hangi konunun işleneceğini ders kitabınızdan görebilirsiniz. Öğretmeninizin bir sonraki derste anlatacağı konuyu ders kitabından ya da diğer kaynaklardan biraz okumak, incelemek, araştırmak, konuyu çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
 • Ders, derste dinlenir. Bu sözü çok duymuşsunuzdur. Dersi derste öğretmeninden dikkatlice dinleyen öğrenciler, diğer öğrencilere nazaran çok daha başarılır olurlar.
 • Derste mutlaka anlamadığınız yerleri öğretmeninize sorun. Evet, kalabalık bir sınıfta bu her zaman olmayabiliyor. Eğer bunu başaramadıysanız anlamadığınız yerleri dersteyken kısa kısa not edin, ders aralarında öğretmeninizin yanına koşun ve sorun. Bu da mı olmadı, arkadaşlarınıza sorular sorun, birbiriniz ile yardımlaşın. Bu da mı olmadı ? Dersaneye gidiyorsanız ya da özel ders alıyorsanız buradaki öğretmenlerinize sorun. Bu da mı yok ? O halde interneti kullanın. Sitemizden örnek vermek gerekirse, anlamadığınız her yeri, her şeyi, konu anlatım videolarının altında yorum olarak yazabilirsiniz.
 • Matematikte bazen mecburen formül ezberlememiz gerekebilir. Fakat çoğu zaman konunun mantığını anlar isek sebep-sonuç ilişkisi ile formüllere ihtiyacımız kalmaz. Ya da bir formülü bilmemiz, bu formülden türeyen bir sürü formülü kendimizin çıkarmamızı sağlayabilir. O yüzden ezber yoluna olabildiğince gitmemeye özen gösterin.
 • Dersi iyice dinledik. Bitti mi ? Bitmez. Konuyu anladıktan sonra hemen konuyla ilgili test çözmemiz gerekir. Eğer konuyla ilgili testler çözmezseniz, konuyu ne kadar iyi anlasanız dahi sorulara gelince kalem oynatamazsınız.
 • Test çözmeye geçtik ama soruları yapamıyorsunuz ? Sorun yok. Matematikte konuyu anlamak %30 ise test çözmek %70 dir. Test çözerken de yeni soru tipleri ile karşılaşıp soruları yapamamak da çok normaldir. Ne yapabiliriz ? Önce soruları kolaydan zora doğru çözmeye çalışın. Kitap seçimi yaparken Çözümlü Soru Bankalarını öncelikli olarak seçebilirsiniz. Bu sayede soruların çözümlerini de görüp, öğrenebilirsiniz. Ya da çözemediğiniz soruları öğretmenlerinize çözdürebilirsiniz.
 • Konuyu anladık. Bir sürü test çözdük, bir sürü soru tipini öğrendik. Ama 3 ay geçti ve bildiğimiz, öğrendiğimiz bir soruyu yapamadık. Evet, bu da normal bir durum. Çünkü matematik tekrar isteyen bir derstir. Belli periyotlarla konuları tekrar edip sorular çözmeniz gerekiyor. Ara sıra tarama testlerini çözmek ya da deneme çözmek de önceki konuları hatırlamanıza yarar sağlayacaktır.

Yukardaki işlemleri harfiyen uygularsanız, matematiğin korkulacak bir ders değil, aksine eğlenceli bir ders olduğunu siz de göreceksiniz. Unutmayın; zor diye bir şey yoktur ! Bildiğiniz her şey size kolay gelir, bilmedikleriniz ise zor.

Sormak istediklerinizi ya da yorumlarınızı konunun altında yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazın, cevaplayayım. 😉

Tüm TEOG Matematik Konu Anlatım Videoları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.75 ( 35 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

9 Yorum

 1. fen bilimleri dersinden hiç birşeey anlamıyorum ve denemelerde kötü yapıyorum nasıl çalışılır acaba

 2. Arkadaşlar 10. Sinifim ve 1 hafta sonra 2. Yazililar başliyorrr ve ben 1. Yazılımlardan sonra hiç çalışmadım önümfe 1 hafta var ve ben yuksek not almaiyim 10. Sınıf geometri soracaklar zaten bu arada diger yazlililarimda var ve ben onlarada çalışmak zorundayım nolur yardım edin bu donem takdir almalıyım simdiden tessekkür ederim cevaplarinizi bekliyorum

 3. I :pascal II:BAR III: newton Yandakı bırımlerden hangılerı basınç bırımıdır

 4. Matematikte kümelerde çoğunlukla problem yaşıyorum pratiğim yok
  Acil çözüm. ?

  • Merhaba Ela.

   Sorunun yarısını halletmişsin. Önemli olan önce sorunu tespit etmek. Madem sorun pratiğinin olmaması, yapman gereken bol bol soru çözmek. Çözemediğin soruların hepsini öğretmenine çözdürmek ve anlamak. Anlamadıysan bir kez daha sormak, bir kez daha, bir kez daha. Bu şekilde çalışırsan bir sorun kalmayacaktır.

 5. Sinif ders videolariniz mi var mi

Tartışmaya Katılın

Matematik Nasıl Çalışılır ?

Share via
'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş