Özel Ders
Çocuğunuz Ödevlerini Yapmak İstemiyorsa Ne Yapmalı

Çocuğunuz Ödevlerini Yapmak İstemiyorsa Ne Yapmalı ?

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Hilal Aktaş, uzun okul ve ders saatleri ardından eve verilen ödevlerin yapılması konusunda sıkıntı yaşayabilen ailelere yapmaları gerekenleri anlattı.

Aktaş, çocuklarda görülen ders çalışmama probleminin nedenleri arasında ailenin eğitime verdikleri önem, motivasyon eksikliği, öğrencilerin kendilerine olan güvensizliği, okulun önemini anlamamaları, amaçsızca okula gitmeleri, hedeflerin belirlenmemiş olması, ödevlerin nedenini bilmemeleri ya da anlamamaları olarak sıralanabileceğini belirtti. Ebeveynlerin, ev ödevleri konusunda en sık yaptığı hatanın çocuğa baskı kurmaları ve çocuğu etiketlemeleri olduğunu belirten Psikolog Hilal Aktaş, “Aileler sık sık çocuğa “Ders çalış”, “Ödevini yaptın mı?”, “Hadi odana git” şeklinde çeşitli uyarılarda bulunurlar. Bu ödev konusunda isteksizliği artırır. Çocuğa sadece, ders çalışmanın çocuğun verilen bir işin sorumluluğunu üstlenme ve onu kendi başına yapabilme becerilerini geliştirmek için olduğu açıklanmalıdır. Çocuğu “tembel” diye etiketlemek, başarılı arkadaşları veya kardeşleri ile kıyaslama yapmakta en sık görülen yanlış yaklaşımlardan bir tanesidir. Çocuğun kişiliğini zedeleyecek eleştirilerde bulunmak yerine motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek sözler söylemek daha etkili olur ve ebeveyn çocuk arasındaki ilişki de zedelenmemiş olur” diye belirtti.

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Psikolog Hilal Aktaş, çocuklarda ev ödevlerini yapma isteğini arttırmak için ebeveynlere önerilerini ise şöyle sıraladı;

“Çocuğunuzun ders çalışması için bir sebebi olmalı. Bunun için birlikte geleceğe dair planlar yapın ve minik adımlar halinde hedefler seçmesini isteyin. Okul, ders, sınav gibi kavramların önemini çocuğa kısa ve net bir şekilde anlatın. Onun yerine ödevlerini yapmayın, ödevlerini yaparken başında beklemeyin. Bunun yerine belirli aralıklarla yanına gidip çabasını övün. Çocuk ödevlerini kendi başına yapamadığını söylüyor ve sizden yardım istiyorsa önce bunun nedenleri araştırın. Anlamadığı için mi destek istiyor yoksa size mi yaptırmak istiyor sorularının cevaplarını bulun. Çocuk ödevlerini eksik yaptıysa öğretmenle iletişim kurup, ödevin mutlaka ertesi gün tamamlanması sağlanmalıdır. Ödev yapmadığında bir şey olmayacağını gören çocuk ödev yapmamaya alışır. Çocuğun yaşına ve toplam ödev süresine göre ödevler 2,3 parçaya bölünerek tamamlanabilir. Ders çalışma süresini kısa tutun. En uygun çalışma süresi 20-40 dakika arasıdır. Özellikle küçük sınıflarda 20 dakika kadar çalıştıktan sonra 10 dakika ara verilmelidir. Çocuk okuldan eve geldiğinde bir müddet dinlenmesine, bir şeyler yemesine izin verilmeli. Fakat bu dinlenmenin içerisinde televizyon seyretme ve bilgisayar oyunu oynama gibi etkinlikler olmamalıdır. Bu tarz eğlenceler, çocuğu dinlendirmez, aksine yorar. Ödevler bittikten sonra çocuğa kendisine ayırabileceği bir zaman kalacak erken bir saat seçilmelidir. En önemlisi çocuğunuza model olun. Çocuk ödevlerini yaparken siz televizyon karşısında oturmayın. Çocuğunuz ders çalışırken örneğin kitap okumayı tercih edebilirsiniz.”

İHA

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Çocuğunuz Ödevlerini Yapmak İstemiyorsa Ne Yapmalı ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş