Özel Ders
Üniversitelilerden-Duruş-Bozukluğuna-Uyarı-Veren-Cihaz

Üniversitelilerden Duruş Bozukluğuna Uyarı Veren Cihaz

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü mezunu beş arkadaş, ‘Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı’ adını verdikleri, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren bir cihaz geliştirdi. Samsun’da TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen üniversite öğrencileri bölge yarışmasında birinci olan proje, Ankara’da gerçekleştirilecek finallere katılmaya hak kazandı.

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü mezunu beş arkadaş, ‘Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı’ adını verdikleri, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren cihaz projesiyle bölge birincisi oldu. Üniversiteden geçen yıl mezun olan Samet Yıldız, Ahmet Çalışkan, Ali Tuncay Yılmaz, Deniz Baran Demirhan ve Oğuzhan Harman, duruş bozukluğu oluşabilecek meslek gruplarında çalışanlarda omurga eğriliğini engelleyecek bir proje geliştirmeye karar verdi. TÜBİTAK ile Karabük Üniversitesi’nin desteğiyle bir yıl önce çalışmaya başlayan proje ekibi, ‘Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı’ adını verdikleri, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren bir cihaz geliştirdi.

Projeleriyle önce il birincisi olan, ardından Samsun’da TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen üniversite öğrencileri bölge proje yarışmasına katılan proje ekibi, burada da ‘Tekno girişimcilik’ kategorisinde birincilik elde ederek Ankara’da 12-15 Kasım’da gerçekleştirilecek finallere gitmeye hak kazandı. Prototip aşamasında olan cihaz, yaklaşık 2 bin 500 liraya mal edildi.

‘BU CİHAZ ANNELERİMİZİN GÖREVİNİ ÜSTLENİYOR’

Samet Yıldız, duruş bozuklukları üzerine yaptıkları araştırmada birçok insanın bu durumdan şikayeti olduğunu gördüklerini söyledi. Bunun üzerine ‘Postür takip ve uyarıcı cihazı’ geliştirmeye karar verdiklerini belirten Yıldız, bu cihazla duruş bozukluğunun önüne geçmeyi hedeflediklerini anlattı.

Duruş bozukluğunun, farkına varılmadan gelişen bir durum olduğunu belirten Yıldız, hareketsiz yaşam, uzun süre bilgisayar ve cep telefonu kullanımı gibi nedenlerden insanların omurgasında bozukluk oluşabildiğini söyledi.

Geliştirdikleri giyilebilir cihazın, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı verdiğini vurgulayan Yıldız, “Bu uyarıyı iki farklı şekilde gerçekleştiriyor. Cihaz hem fiziksel titreşimle hem de mobil uygulamadan görsel bildirimle uyarıyor. Omurga boyunca sensörler yerleştirdik. Bu sensörlerden alınan verileri derleyerek sonuca varıyoruz. Cihaz cep telefonuyla bluetooth üzerinden bağlantı kuruyor. Sensörden alınan verileri uygulamaya gönderip kişiye görsel olarak sunuyor. Grafiksel olarak haftalık ve aylık veriler de sunuyoruz” dedi.

Deniz Varan Demirhan da kişiye, duruşunu bozduğunda uyarı gideceğini belirterek, “Annelerimizin ‘Oğlum, kızım dik dur’ uyarılarını bu cihaz yapıyor. Yani bu cihaz bir nevi annelerimizin görevini üstleniyor. Bu cihazın özellikle 5-10 yaş arası çocuklara ve masa başı çalışanlara yayılmasını amaçlıyoruz. Çağımızda birçok insan kamburluktan muzdarip. Kamburluğu bu cihazla önlemeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

18-Üniversiteye-Rektör-Aranıyor

18 Üniversiteye Rektör Aranıyor

104Paylaşım Facebook’ta Paylaş1 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest102 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Üniversitelilerden Duruş Bozukluğuna Uyarı Veren Cihaz

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş