Özel Ders
TEOG Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli

TEOG Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli ?

TEOG sınavında dikkat edilmesi gerekenler neler ? En çok yapılan yanlışlar neler ? Öğrencilerin sınav esnasında yapmaması gerekenler neler ? TEOG’a az bir süre kala sizler için sınav öncesi ve sınav esnasında neler yapmanız ve neler yapmamanızı anlatmaya çalışacağım.

TEOG‘a çok az bir süre kaldı. Öğrenciler ve veliler büyük bir heyecan içerisinde. Peki sınav öncesi neler yapılmalı ? Sınav esnasında nelere dikkat edilmeli ? Sizlere detaylı olarak her şeyi açıklamaya çalışacağım.

 • TEOG sadece bir sınav ! Önce bunu çok iyi anlayın !
 • Sınav günü nasıl rahat olacaksanız o şekilde giyinin. Açık renkleri tercih edebilirsiniz. Hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın.
 • Bir gece önceden yanınıza alacakları hazırlamayı unutmayın. Kimliğinizi mutlaka hazırlayın.
 • Kahvaltıda aşırı şeyler yemeyin !
 • Optik kağıdınızın üzerini kontrol edip size ait olduğundan emin olun. Eğer size ait değilse görevli öğretmeninize durumu hemen bildirin.
 • Sınav başladığı zaman sadece ve sadece önünüzdeki sorularla ilgilenin. Yanınızdaki arkadaşınız, gözetmen öğretmeniniz, dışardan gelen sesler, bunların hiçbiri umrunuzda olmamalı. Derin bir nefes alın ve başlayın.
 • Kesinlikle kopya çekmeyi düşünmeyin. Sınavınız iptal olacak ve tüm seneniz çöpe gidecektir.
 • Sınav başladığı an her şeyi unuttum gibi bir algıya kapılabilirsiniz. Bu çok normal. Panik yapmayın. Soruların içerisine girdiğiniz zaman her şey hatırlayacaksınız.
 • TEOG’da her derste sizlere 20’şer soru sorulacak. 40 dakika da süre tanınacak. Her soru başına 2 kocaman dakikanız var. Bazı sorular çok kolay olacak ve 20-30 saniyede çözeceksiniz. Yani bu kolay sorulardan artan zamanla birlikte orta seviye sorular için 2 dakikadan daha fazla süreniz var ! Kesinlikle panik yapmayın. Soruları yavaş yavaş çözün.
 • Soruları kesinlikle çok dikkatli okuyun. Altı çizili cümleler varsa (değildir, olamaz, olabilir gibi.) soruyu bir kat daha fazla dikkatli okuyun.
 • Soruları gözünüzde çok büyütmeyin ama çok da küçümsemeyin.
 • Sınavdan sakın erken çıkmayın. Sürenizi sonuna kadar kullanın. Sınavı erken bitirirseniz soruları tekrar gözden geçirin.
 • Yanlışlarınız doğrularınızı götürmeyecek ! Sakın boş soru bırakmayın. Çözemediğiniz sorularda size en yakın gelen seçeceği işaretleyin. %25 şansınız var. Sallayın yani 🙂
 • Bir sınavdan çıktıktan sonra 30 dakikalık aralar olacak. Bu aralarda kesinlikle arkadaşlarınızla sınav kritiği yapmayın. Bazı soruları belki tüm arkadaşlarınız yanlış yaptı, siz doğru yaptınız. Bu sohbetler sizin moralinizi bozacaktır. Sınav kritiğini tüm sınavlar bittiği zamana saklayın. Sadece önünüzdeki sınava odaklanın.
 • Eğer bir soruyu o an yapamıyorsanız o soruyla çok vakit kaybetmeyin. Soruyu işaretleyip diğer soruya geçin. Daha sonra bu soruya dönün. Bu şekilde atladığınız sorular olursa kesinlikle kaydırma yapmamaya dikkat edin.
 • Yapamadığınız bir soruya tekrar geri döndüğünüzde sorunun üzerinde yaptığınız karalamaları kesinlikle silin. Soruyu en baştan okuyup, ilk defa çözermişcesine çözün. Eski işlemlerinizin üstünden gitmeyin. Bu, soruyu tekrar yanlış yapmanıza sebebiyet verecektir.
 • Her sınavda ilk 5 soruda öğrenciler çok hata yapıyorlar. Bu bir istatislik. Bunu kullanın ! İlk 5 soruya dikkat edin.
 • Grafik sorularında, parçada anlam sorularında, kısaca sorunun üzerinde bir metin var ise metni iyi okuyun. Hemen soruyu çözmeye kalkışmayın. Soruyu doğru anlamak, soruyu çözmenin yarısıdır.
 • Paragraf sorularında önce soruyu okuyun. Daha sonra paragrafı okuyun.
 • Her soruyu mutlaka acele etmeden, dikkatlice okuyun. Hız, felaket getirir 😉
 • Uzun sorulardan korkmayın ! Bazı uzun sorular çok daha kolay olabiliyor. Yazının uzunluğunun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin.

Tekrar ediyorum. TEOG sadece bir sınav ! Tek düşmanınız da aşırı heyecan. Derin bir nefes alın ve rahatlayın. TEOG dünyanın sonu demek değil ve er ya da geç emeklerinizin karşılığını muhakkak alacaksınız. Bundan emin ol.

Hepinize TEOG sınavınızda sonsuz başarılar dilerim. Biliyorum, başaracaksınız !

 • TEOG hakkında tüm sorularınız Ozan Hoca’ya sormak için tıklayın.
 • TEOG’a 1 Hafta Kala Neler Yapılmalı ? yazısı için tıklayın.
 • TEOG’a 1 Gün Kala Neler Yapılmalı ? yazısı için tıklayın.
 • Tüm rehberlik yazıları için tıklayın.
 • TEOG Konu Anlatım Videoları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.55 ( 7 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

32 Yorum

 1. Hocam son 3 gün hiç heyecanlı değilim bu benim için çok garip bir durum çünkü ben normal sınavlarda çok heyecanlaniyorum ama teoga gireceğim ve hiç heyecan yok ben full çekmek istiyorum ve yapacağıma da inanıyorum sadece matematikte kare köklü sayılar ı anlamıyorum ondan biraz tirsiyorum o kadar

 2. hocam ben bu sene teoga girecem kendime güveniyorum temel 6 dersten hangi kaynak testlerini almalıyım hocam. ve hangi türk kitapları okumalıyım

  • Merhaba Emre.

   Özel olarak bir yayınevi ismi zikretmeyi sevmiyorum fakat neredeyse her yayın yeterli TEOG için. Ki şimdiden başlıyorsan çalışmaya tüm yayınları bitirirsin sene sonuna kadar.

 3. Hocam merhaba ben size puanlarla ilgili bir soru soracağım internette baktığıma göre istediğmin lisenin puanı taban 480 çıkıyor ama bir sitede tabanı 460 ccivarında hangisi gerçek anlayamadım bir de eeğer 480 ise ben en düşük kaça lorsam girebilirim o liseye hocam şimdiden teşekkürler bunarada lise beşiktaş anadolu lisesi ??

 4. Hocam benim ilk sınavda puanım 472 ortalamam 98.9866 Isparta süleyman demirle tutması için kaç puan almam gerekir

 5. Hocam meraba adim mahmut 8. Sinifim ve ilk teogtan matematik yuzunden kotu puan cektim ve 2. Teog gozumu korkutuyor matematigim iyidir aslinda ama sinav esnasinda bildigim butin formuller falan hersey aklimdan gidiyor yardimci olun lutfen

  • Merhaba Mahmut.

   Sınav heyecanı her öğrencide olan bir durum. Öncelikle bunu bilmelisin. 2. TEOG matematik için de korkulacak bir şey yok çünkü her zamanki gibi olacak sınav. Çok fazla formül ezberlemeni gerektirecek konular da yok. Konuların mantığını anlarsan neredeyse hiç formülsüz her soruyu yapabilirsin.

 6. Merha hocam öncelikle bu siteyi hazırladıgınız için size çok teşekkür ederim ben 7. Sınıfa gidiyorum Teog sınavından aşırı derece korkuyorum aslına bakılırsa ders çalışmaya bayılıyorum fakat heyecan çok yapıyorum bu heyecanımı hiç yenemiyorum Teog soruları zor çıkacak diye de çok korkuyorum benim Teog sınavına girmeme daha bir yıl var ama yine de hiç bir şekilde aklımdan çıkmıyor size korkulu rüyam da diyebilirim lütfen bana yardım edin lütfen hocam??

  • Merhaba Buse.

   Önce ‘deriiiiin’ bir nefes al 🙂 Rahat ol. Eğer şimdiden TEOG’u gerçekten umursuyorsan, budur işte! Yapman gereken sorumluluğunu bilmen ve düzenli, planlı, programlı ders çalışman. Dersi derste iyice dinlemen, eve gelince tekrar yapman ve ödevlerini eksiksiz yapman. Bunları yapar ise TEOG sınavlarının iyi geçeceğinin sözünü rahatlıkla verebilirim sana.

   TEOG zor bir sınav değil. Başkalarının ne dediğiyle ilgilenme, bunları umursama. Tek rakibin kendinsin. Önünde çok güzel bir zaman var. Ve unutma ki heyecan kötü bir şey değildir. İnsanı diri tutar. Bizim tek düşmanımız ‘aşırı heyecan’. Zaten güzel bir şekilde sınavlara hazırlanırsan ve soruları da çözdüğünü kendin de gördükçe bu heyecanın da dinecek, kendine güvenin daha da gelecektir.

   Sitede videolar var, forum bölümünde (Ana menüde FORUM sekmesine tıklaman yeterli) çözemediğin soruları sorabilirsin arkadaşlarına ve bana. Kafana takılanları da buradan direkt bana sorabilirsin. Rahat ol, halledeceğiz 😉

   • hocam açıklamalarınız için çooooooook teşekkürler çok iyi bir hocasınız sizin sayenizde biraz da olsa rahatladım çok sağolun inşanllah arkadaşlarımında benim de sınavımız çok iyi geçer umut ediyorum ki kolay bir sınav olsun
    Sevgiler……??

 7. ya ben çok korkuyorun kılıçoğlunu çok ama çok istiyorum ama durumum ona yetmez gibi ne yapmalıyım yardım edin lütfen 7.sınıf ortalamam 94,56 ama bu kadar başarı yetmez gibi geliy
  o çokk korkuyorum etrafmdakilerin beklentisi baya yüksek 🙁

  • Merhaba Merve.

   Korkmak sana hiçbir şey kazandırmayacağı gibi, var olan bir çok şeyi de götürür. Rahat ol biraz. TEOG dünyanın sonu değil. Ayrıca başarılamayacak bir şey de yok, sınava da gayet yeterli süre var. Şimdiden başlayarak düzenli bir şekilde çalışırsan başarmaman için hiçbir neden yok. TEOG zaten çok basit bir sınav. Yapman gereken şey öncelikle düzenli çalışmak, daha sonrasında da heyecanını yenmek. Bir kaç konu anlatım videosunu izle, ne kadar kolay olduğunu sen de göreceksin. Kafana takılan ya da sormak istediklerin olursa da yorum olarak videoların altına at, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım 😉

   https://ozancorumlu.com/category/teog-video/

 8. Hocam ben zor cikmasindan korkuyorum arakesit ve prizma sorulari cok zor cok korkuyorum arakesitten

  • Prizmalarda açınımlara çalış Yunus. Ara kesitte de sorular çözmeye çalış. Toplamda 2 soru gelecek büyük ihtimal bu konulardan. En büyük düşmanın fazla heyecan, bunu unutma 😉

   Sınavında başarılar dilerim.

   • Hocam normalde sayisalim en iyi alanim pisagor trigonomrtri denklemler crp.ayirma vb. Cozebiliuorum ama arakesit zorluyor birde sinavda kagit kesip prizma yapmak teog kitapcigindan kup yapmak falan yasakmi

    • Bunu bir espri olarak kabul ediyorum Yunus 🙂 Sakın kitapçığa bir şey yapayım deme, sınav sonunda onu gözetmen öğretmenine teslim edeceksin. Bugün ara kesitle ilgili biraz soru çözebilirsin kendini çok yormadan.

     • Aslinda dershane denemelerinde kitapcigi yirtip prizma piramit yaptigim cok oldu arakesittede biraz farkli dusunnek gerekiyor gibi bugun dini tekrar ettim hac fln sizxe zor sormazlar degilmi hocam

 9. hocam çok heyecanlıyım

 10. Hocam sınav giriş belgesi derken ?

 11. Hocam sivil olacak galiba bize okul formasıyla gelmemimizi söylediler.Herkese başarılar 🙂

Tartışmaya Katılın

TEOG Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği

Kapat

Warning: Undefined array key "snp_s3button_action_url" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/themes/newtheme7/template.php on line 149

Close

%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş