Özel Ders
TEOG Taban Puanlar Ne Zaman Açıklanacak

TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

TEOG puanları düşer mi, çıkar mı derken son zamanlarda sitemizin soru-cevap bölümüne gelen en yoğun sorulardan bir tanesi de ‘TEOG taban puanları ne zaman açıklanacak ?’

‘TEOG taban puanları ne zaman açıklanacak ?’ sorusu öğrencilerin bu konudaki kafa karışıklıklarını çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Ben de bu konuda elimden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Taban Puan Nedir ?

Öncelikle taban puanın ne olduğunu anlamak ile başlayalım. Taban puan, bir lisenin (nakil harici) aldığı son öğrencinin puanıdır. Örneğin; Galatasaray Lisesi’nin geçen yılki (2013-2014) taban puanı 497.14 ve geçen sene 100 öğrenci aldı diyelim. (Kontenjanı uydurdum) Bu şu demek. Geçen sene Galatasaray Lisesi’ne giren 100. kişinin puanı 497.14 tür. Ve bu 100. kişinin puanına biz taban puan diyoruz.

Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

Taban puanı anladıysak eğer yolun yarısına gelmişiz demektir. Yukarı verdiğim örnekten de anlaşıldığı üzere okulların taban puanları, adayların yaptıkları tercihler doğrultusunda belirleniyor. Yani okullar kendi taban puanlarını kafalarına göre kendileri oluşturmuyorlar.

TEOG Taban Puanları Ne Zaman Açıklanacak ?

2014-2015 eğitim-öğretim yılını içerisindeyiz ve tercihlerinizi yapmadan önce açıklanacak bir taban puan yok ! Sizler bu sene tercihlerinizi yapacaksınız, liselere yerleşeceksiniz, eğitim-öğretim yılı başlayacak ve ancak o zaman 2014-2015 TEOG taban puanları belli olmuş olacak. Çünkü bu puanlar, sizin bu sene yapacağınız tercihler sonucunda oluşacak.

Peki TEOG Tercihlerimi Neye Göre Yapacağım ?

TEOG tercihlerinizi yaparken elinizde 2 kıstas var. İlki geçen senenin taban puanları. İkincisi geçen senenin yüzdelik dilimler. MEB tarafından resmi olarak Yerleştirmeye Esas Puanınız (YEP) ve yüzdelik dilimleriniz açıklandıktan sonra bu iki veriyi göz önünde bulundurarak ve ‘tahmini’ olarak tercihlerinizi yapacaksınız. Bu sene tercihlerinizi yapıp, liselerinize yerleştikten sonra oluşacak 2014-2015 taban puanlarını da, gelecek sene TEOG’a girip liseye gidecek olan arkadaşlarınız göz önünde bulunduracak ve tahmini olarak sizin bu sene oluşturmuş olduğunuz taban puanlara göre tercihlerini yapacaklar.

Özetle; tercihlerinizi yapmadan önce herhangi bir puan açıklanmayacak. TEOG tercihlerinizi geçen senenin taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerine bakarak tahmini olarak yapacaksınız.

E Hani TEOG Puanları Düşüyordu/Artıyordu ?

Bu garip soru da aşırı derecede gelen sorulardan bir tanesi. Bunu da şöyle bir örnekle açıklayayım:

İstanbul Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı sonucunda oluşan taban puan 495 diyelim. Bu sene bu okula tercih yapmak isteyenler bu puanı ve yüzdelik dilimini göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacak. Diyelim ki bu okul bu sene 100 kişi alacak olsun. Sizler de tercihleriniz yaptınız ve 100. kişinin taban puanı da 496. Siz bu süreçte kendi yaptığınız tercihleri biliyor olacaksınız sadece. Türkiye’deki tüm adayların hangi liseleri yazdığını ve puanlarını bilmiyorsunuz neticede. Her şey olup bittikten sonra, sizler liseye girdikten sonra bu okula giren 100. kişinin 496 puanlı olduğunu öğrenebileceksiniz. Ne olmuş oldu peki ? Biz geçen seneye göre tercihimizi yaptık ama tercih dönemi bitip liseye başladığımızda gördük ki bu okul bu sene 496 ile son öğrencisini almış. Yani taban puanı 496 olmuş oldu. İşte biz bu durumda diyoruz ki, bu okulun taban puanı 1 puan arttı.

Tahminler yapılmasının sebebi de bu. ‘Hangi lise kaç puan artar, kaç puan düşer ?’ gibi soruların hiçbir zaman net bir cevabı olmaz. Kimse bu soruların cevabını size %100 doğru bir şekilde veremez. Yapılabilecek şey en fazla tahminde bulunmaktır. Bu tahminler bazen tutmaya da bilir, bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Sanırım artık bu konuda kafanızda bir soru işareti kalmamıştır. TEOG tercihleri süresinde sizler için Youtube kanalımdan canlı yayın yapmayı da planlıyorum. Kanalımıza halen abone değilseniz, Youtube kanalımıza ücretsiz olarak abone olmak için tıklayın.

TEOG okul (lise) türleri hakkında yayımlamış olduğum yazıyı incelemek için tıklayın.

TEOG 2015 taban puanları ile ilgili düşüncelerim için tıklayın.

MEB’in yayımladığı TEOG 2015 tercih, yerleştirme ve nakilleri için ilgili 44 soru ve cevabı incelemek için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.25 ( 10 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

60 Yorum

  1. zekeriya gündüz

    hocam bir sorum daha olacak benim türkiye geneli yüzdelik dilim 8,86 istanbul geneli 9.18 ama ben batman’a tercih yapacam türkiye geneli yüzdelik diliminimi göz önünde bulunduracağım?

Tartışmaya Katılın

TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş