Anasayfa / REHBERLİK / 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İpuçları
Özel Ders
2.-TEOG-Din-Kültürü-ve-Ahlak-Bilgisi-İpuçları

2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İpuçları

2. TEOG İpuçları yazı dizimizin sonuncusu olan bu yazıda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavını, 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularını ve sınavda nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

TEOG İpuçları yazı dizimizde sıra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında dikkat edilmesi gerekenlere geldi. Dikkat etmeniz gerekenlerden önce gelin 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularını hatırlayalım:

İbadet

Zekat, Hac ve Kurban ibadeti

İnanç

Kaza ve kader

Hz. Muhammed

Hz. Muhammed’in hayatından örnek davranışlar

Hz. Kur’an ve yorumu

Kur’anda akıl ve bilgi

Ahlak

İslam dinine göre kötü alışkanlıklar

Din ve kültür

Dinler ve evrensel öğütler

Şimdi gelelim 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında neler yapmanız gerektiğine…

2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 1’inci TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında da söylediğim gibi 2. TEOG sınavında da bolca yorum sorusu gelecektir. Emin olun, hiçbir şey bilmeden dahi, sadece yorum yaparak çözebileceğiniz bir çok soru çıkacak. Bu yüzden yorum yapabilmek çok önemli.
 • Kader konusu 1. TEOG konusu olmasına rağmen 2. sınavda da kuvvetle muhtemel karşınıza çıkacak. Kaderin tanımını iyi bilin.
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde bazı dini terimleri mutlaka bilmelisiniz. Tavaf, şavt, tevekkül, ihram vb. kelimelerin anlamlarının bilinmemesinden dolayı esasen çok kolay olan sorular çözülemeyebiliniyor. Bu yüzden son günlerde terimlere bir göz atın.
 • İslamın paylaşmaya ve dayanışmaya verdiği önem ile ilgili sorular gelebilir ki gelirse de çok kolay bir soru olur. Konuyla ilgili en azından MEB kazanım testlerini mutlaka çözün.
 • Hac ve umre konusundan çok büyük ihtimalle soru gelecek. Hac ve umrenin farkı gibi bir soru da gelebilir. Bu iki kavramı mutlaka iyi bilin.
 • Sınavda yine çok büyük ihtimalle Hz. Muhammed’in hayatıyla ilgili soru gelecektir. Hz. Muhammed’in bir sözü öncülde verilip, bu sözünün yorumlanması da istenebilir. Her test kitabında bu tarz bolca soru var. Son günlerde bilgilerinizi tazeleyin. Bu konudaki bir soru zaten yorum sorusu olacaktır.
 • Kesinlikle bir ayet verilip, bu ayetin anlamı sorulacaktır. Bu soru da yine bir yorum sorusu olacaktır. Geçmiş yıllarda bu tarz çıkan tüm soruları mutlaka çözün. Ne tarz bir soru geleceğini aşağı yukarı anlayacaksınız.

Genel olarak 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı yorum ağırlıklı, bazı dini terimlerin bilinmesinin gerekli olduğu bir sınav olarak karşımıza çıkacak. Sözel bir ders olduğu için okuduğunu anlama ve yorumlama çok önemli. Bunun yanı sıra yine diğer derslerde olduğu gibi önce soruyu, daha sonra öncülü okumanız gerektiğini unutmayın. Eğer soruları dikkatli okursanız 2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavından full çekmemeniz için hiçbir sebep yok.

Bu konuyla ilgili yorum, düşünce ve sorularınızı yazının altında yer alan yorum bölümlerinde dile getirebilirsiniz.
Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.55 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

2. TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İpuçları

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş