Özel Ders
Adora Svitak Yetişkinler çocuklardan ne öğrenebilirler

Adora Svitak: Yetişkinler çocuklardan ne öğrenebilirler

Dahi çocuk Adora Svitak dünyanın “çocuksu” düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor: cesur fikirler, çılgın yaratıcılık ve özellikle iyimserlik. Yetişkinlerin çocuklara öğretmek kadar onlardan öğrenecekleri şeyler olduğunu kabul etmeleri durumunda çocukların büyük düşlerinin büyük beklentileri hak ettiğini düşünüyor Adora.

Dahi çocuk dedik. ‘Dahi’ kısmını videoyu izleyince zaten göreceksiniz 🙂 Fakat üzerinde durulması gereken, biz yetişkinler çocukları ne kadar dinliyoruz ? Ne kadar kaale alıyoruz ? Adora, bu konuşmasında tüm acı gerçekleri biz yetişkinlerin suratına vuruyor. Hem de gayet eğlenceli bir anlatımla.

Benim gibi çocuklar için, ‘çocuksu’ olarak nitelenmek normal bir durumdur. Her gerçek dışı isteğimizde, sorumsuz davranışımızda ya da anormal bir Amerikan vatandaşının hareketini sergilediğimizde, çocuksu olarak adlandırılıyoruz, bu gerçekten de canımı sıkıyor.

Adora Svitak’ın yetişkinlere verdiği ders niteliğindeki bu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Adora Svitak’ın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Adora Svitak: Yetişkinler çocuklardan ne öğrenebilirler

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş