Özel Ders
Rebecca Saxe Beyin nasıl ahlaki kararlar verir

Rebecca Saxe: Beyin nasıl ahlaki kararlar verir ?

Sevdiklerimizin ya da yabancıların güdülerini, inançlarını, duygularını hissetmek insanların doğal bir yeteneği. Ancak bunu nasıl yapıyoruz? Burada, Rebecca Saxe, diğer insanların düşünceleri hakkında beynin nasıl düşündüğünü ortaya koyan büyüleyici laboratuvar çalışmalarını paylaşıyor.

Rebecca Saxe, insan beyninin çalışma şekliyle, daha doğrusu insanların başkalarının neler düşündüğüyle ilgili kısmıyla alakalı yaptığı deneyleri bizlere hem izletiyor, hem anlatıyor.

İkinci bir sorun, belki bize ebeveynler, öğretmenler ve eşler, ve yazar olarak daha tanıdık gelecek. Bu da, ‘Bir başkasının ne istediğini ve neye inanmak istediğini bilmek neden bu kadar zor ? Ya da belki daha alakalı, ‘Neden başkasının istediğini ya da inandığını değiştirmek bu kadar zor ?’

Rebecca Saxe’ın beynimizi biraz daha tanımamıza yardımcı olan bu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Rebecca Saxe’ın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Dan Meyer Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

Dan Meyer: Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Rebecca Saxe: Beyin nasıl ahlaki kararlar verir ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş