Özel Ders
Dan Meyer Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

Dan Meyer: Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

Bugünün matematik müfredatı, öğrencilerin numaralı boyama kitaplarındaki gibi yaratıcılık gerektirmeyen ödevler ummasını ve sadece o alanda başarılı olmalarını öğretiyor; bu durum problem çözmekten daha önemli bir yeteneği köreltmektedir: problemi formüle etmek. Dan Meyer, TEDxNYED’da öğrencileri durup düşünmeye iten, sınıfta test edilmiş matematik problemlerini anlatıyor.

Dan Meyer, günümüzdeki ezberci ve formüle dayalı, öğrenciyi zorlamayan ve öğrencilerin hazıra konmalarını sağlayan matematik müfredatını eleştiriyor, akabinde de kendi çözümlerini ve uyguladığı çözümlerin sonuçlarını bizlere anlatıyor.

…Dikkatinizi çekerim, burada tam olarak üç adet veri var elinizde, her biri eninde sonunda bir formülün bir yerine konulacak ve ardından öğrenci bunu hesaplayacak. Ben gerçek hayata inanırım. Ve kendinize sorun, hiç çözmeye değer bir sorunu çözdüğünüzde, lazım olan tüm bilgilerin size önceden verildiği ve ya bilgi fazlalığı olmadığı için süzüp ayırmanızın gerekmediği ve ya elinizde yeterli bilgi olduğu için bir yerden bulmanız gerekmediği oldu mu ?

Dan Meyer’in günümüz matematik müfredatının yanlışlıklarını anlatan bu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Dan Meyer’in TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Dan Meyer: Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş