Özel Ders
Adam-Grant-Özgün-düşünenlerin-şaşırtıcı-alışkanlıkları

Adam Grant: Özgün düşünenlerin şaşırtıcı alışkanlıkları

Yaratıcı kişiler nasıl harika fikirler üretebiliyorlar? Organizasyonel psikolog Adam Grant “özgünler”i araştırıyor: Yeni fikirler düşleyenler ve onları gerçekleştirmek için harekete geçenler. Bu konuşmada, özgünlerin, biri basarsızlığı kucaklamak olan üç şaşırtıcı alışkanlığını anlatıyor. Grant’e göre “En büyük özgünler, en çok başarısız olanlardır, çünkü en çok deneme yapanlar onlardır. Birkaç tane iyi fikriniz olması için bir yığın kötü fikre ihtiyacınız var.”

Adam Grant, yaratıcı ve özgün olan insanların farklılıklarını, bu insanlara karşı insanların önyargılarını, doğru olduğu sanılan bir çok davranışın aslında doğru olamayabileceğini kendi başından da geçen bir olayla ve farklı bir çok örnek ile bizlere anlatıyor.

Özgünler uyum sağlamayı reddedenler, sadece yeni fikirleri olanlar değil, onları gerçekleştirmeye çabalayanlar. Onlar sesini yükseltmeye çekinmeyenler. Özgünler, yaratıcılığa öncü olup dünyayı değiştirenler. Onlar güveninizi hak edenler. Ama hiç beklediğim gibi gözükmüyorlarmış.

Adam Grant’in özgün ve yaratıcı insanların bilinmeyen yönlerini anlattığı bu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Adam Grant’in TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Dan Meyer Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

Dan Meyer: Matematik dersinin bir yenilenmeye ihtiyacı var

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Adam Grant: Özgün düşünenlerin şaşırtıcı alışkanlıkları

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş