Özel Ders
Adam Spencer TED Konuşması

Adam Spencer: Neden dev asal sayılara aşık oldum ?

Onlar milyonlarca hane uzunluğundalar. Onları avlayabilmek için bir matematikçi ve makine ordusu gerek. Bu dev sayıları neden sevmeyelim ki?

 

Bir komedyen, ömürlük bir matematik ‘guru’su olan Adam Spencer bu tuhaf sayılara olan tutkusunu ve matematiğin esrarengiz büyüsünü paylaşıyor.

Tam anlamıyla bir matematik aşığı olan Adam Spencer, mizahi üslubuyla geçmişten günümüze bulunan en büyük asal sayıları ve nasıl, kimler tarafından bulunduklarını anlatırken, bir yandan da matematiğin, bilimin insanlık için ne kadar heyecanlandırıcı kavramlar olduğunu gözler önüne seriyor.

Çok erken yaşlarda matematiğe aşık oldum. Bütün arkadaşlarıma açıkladım. Matematik harikadır. Doğaldır. Her yerdedir. Sayılar, kainatın senfonisinin yazıldığı müzikal  notalardır.

Adam Spencer’ın matematik dolu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Adam Spencer’ın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Adam Spencer: Neden dev asal sayılara aşık oldum ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş