Özel Ders
Kadınlara karşı şiddet Bu bir erkek meselesidir...

Kadınlara karşı şiddet: Bu bir erkek meselesidir…

Aile içi şiddet ve cinsel taciz çoğu zaman “kadın meselesi” olarak adlandırılır. Ancak bu cesur ve dobra konuşmasında Jackson Katz bunların doğası gereği erkeklerin meselesi olduğuna dikkat çekiyor ve bu şiddet davranışlarının erkeklik tanımlarına nasıl bağlı olduğunu gösteriyor.

Bu, kadın-erkek hepimize yönelik bir açık çağrı: kabul edilemeyecek davranışlara dikkat çekin ve değişimin liderleri olun!

Jackson Katz bu konuşmada sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın büyük sorunlarından biri olan ‘kadına karşı şiddet’ konusuna farklı bir bakış açısı getiriyor. Sadece farklı bir bakış açısın getirmekle kalmayıp, soruna bir tanı koyuyor ve çözüm de üretiyor.

…Bu arada bu ‘cinsiyet’ sözcüğü için de geçerlidir. Zira bir çok kişi bu sözcüğü duyduğunda bunun ‘kadınlar’ anlamına geldiğini düşünür. Yani, cinsiyet sorunlarıyla kadın sorunlarının aynı şey olduğunu sanırlar. Cinsiyet kavramı konusunda bazı kafalar karışık.

Jackson Katz’ın kadına şiddete farklı bakış açısı ve çözümler sunan bu TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Jackson Katz’ın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Kadınlara karşı şiddet: Bu bir erkek meselesidir...

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş