Özel Ders
Steven Wise TED Konuşması

Şempanzelerin duyguları ve düşünceleri var. Hakları da olmalı.

Şempanzeler de birer kişi biliyorsunuz. Tamam, tam olarak değil. Ama avukat Steven Wise, son 30 yılını bu hayvanların statüsünü ‘şey’den ‘kişi’ye çevirmek için harcamış.

İlginç konuşmasında, şempanzeler gibi hayvanların olağanüstü bilişsel yeteneklerini kabul etmenin ve onlara gösterdiğimiz ‘hukuki’ muameleyi yeniden düşünmenin sadece hukuk terimleriyle ilgili bir şey olmadığını, ahlaki bir sorumluluk olduğunu anlatıyor.

Hayvan haklarına 30 yılını vermiş Steven Wise, hayvanları da özgürce yaşama haklarının olduğunu hukuk önünde ispatlamalarının mücadele öyküsünü anlatıyor.

…Yüzyıllar boyunca tüzel şeyler ile gerçek kişileri ayıran büyük bir kanuni duvar oldu. Bir tarafta, tüzel şeyler, yargıçlar için görünmezler. Kanun kapsamında değiller. Hiçbir kanuni hakları yok. Kanuni hak sahibi olmaya yetecek kapasiteleri yok. Onlar kölelerdir.

Steven Wise’ın hayvan hakları ve statüleri ile ilgili TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Steven Wise’ın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Şempanzelerin duyguları ve düşünceleri var. Hakları da olmalı.

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş