Özel Ders
Ken Robinson TED Konuşması

Ken Robinson diyor ki; “Okullar yaratıcılığı öldürüyor.”

Sir Ken Robinson, yaratıcılığı (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi yaratma ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

Şu an içinde bulunduğumuz eğitim sistemini kim, niçin, nasıl, ne düşünerek kurdu ? Neden eğitim denince aklımıza ilk olarak matematik ya da fen bilimleri geliyor ? Bu düşünce sadece Türkiye için de, tüm dünyada aynı şekilde. İnsanların yetenekleri, daha küçük yaştan itibaren yontuluyor, hevesleri kırılıyor, yanlış yönlendirmeler sonucu sayısı milyarlara ulaşan mutsuzlar ordusu içerisinde yaşıyoruz.

Peki bunu nasıl değiştirebiliriz ? Bu konuşmayla Sir Ken Robinson, tahmininizden de öte olan mizahi üslubuyla bizlere farklı bakış açıları kazandırıyor.

…Ve mevcut eğitim sistemlerimizde de bir çocuğun yapabileceği en kötü şey ‘hatalar’ dır. Ve sonuç şu ki insanları yaratıcı kapasitelerinin dışına yönelik eğitiyoruz. Picasso bir keresinde, bütün çocukların sanatçı olarak doğduklarını söylemiş. Problem büyüdüğümüzde de sanatçı olarak kalabilmekte.

Sir Ken Robinson, eğitim sistemimizin altından giriyor, üstünden çıkıyor. Gerçek hayattan örnekler vererek bizlere çok farklı bakış açıları sunuyor. Cem Yılmaz’dan aşağı kalır yanı olmayan mizahi üslubu da kendisini gerçekten soluksuz dinlettiriyor.

Sir Ken Robinson’un bu mizahi ve sürükleyici TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Sir Ken Robinson’un TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Ken Robinson diyor ki; "Okullar yaratıcılığı öldürüyor."

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş