Özel Ders
Takaharu Tezuka TED Konuşması

Hayatınızda gördüğünüz en iyi anaokulu

Tokyo’daki bu okulda, beş yaşındaki çocuklar trafik sıkışıklığına neden oluyor ve Noel Baba tırmansın diye yapılan pencereler var.

 

 

Mimar Takaharu Tezuka tarafından tasarlanan dünyanın en şeker anaokuluyla tanışın. Bu sıcak konuşmada; Takaharu bizi, çocukların gerçekten çocuk olmasına izin verilen bir tasarım sürecinin içinde gezdiriyor.

…Demek istediğim, çocukları denetlemeyin, çok fazla korumayın ve bazen kösteklenmeleri gerekiyor. Biraz yaralanmaları gerekiyor. Bu, onlara bu dünyada nasıl yaşayacaklarını öğretiyor.

Takaharu Tezuka, bizim anladığımız, gördüğümüz, bildiğimiz anaokulundan çok farklı bir şey yapmış. Bir çok ‘doğru’ bildiğimiz şeyin aslında doğru olmadığını, çocuklarımızın üzerine titremek ile onları küçük yaştan itibaren hayatın içine sokma arasındaki çizgiyi nasıl sağlamamız gerektiğini esprili ve hoş bir üslupla anlatıyor.

Takaharu Tezuka’nın bildiğimizi sandığımız bir çok şeyi tekrar sorgulamamızı sağlayan TED konuşmasını aşağıdaki videodan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. (TED kaynaklı mobil platformlarda Türkçe altyazı çıkamayabiliyor, bilginize.)

Takaharu Tezuka’nın TED konuşması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz ? Yorum ve görüşlerinizi yazının altına bulunun Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Tüm TED konuşmaları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu konuşmayı beğendiniz mi ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Ramsey Musallam Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

Ramsey Musallam: Öğrenmeyi ateşlemek için 3 kural

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş19 Twitter’da Paylaş0 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Hayatınızda gördüğünüz en iyi anaokulu

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş