Özel Ders
TEOG 2015 Taban Puanları Düşecek mi

TEOG 2015 Taban Puanları Düşecek mi ?

TEOG taban puanları düşecek mi, artacak mı, aynı mı kalacak ? Hangi liselerin taban puanları düşer, hangileri değişmez ? Taban puanlar düşerse bu puanları görebilecek miyim ? Tercihlerimi neye göre yapacağım ?

Bana sizlerden gelen soruların büyük bir kısmını bu sorular oluşturmakta. Bu yazının amacı da kafanızdaki bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde vermek.

TEOG 2015 Taban Puanları Düşecek mi ?

TEOG 1. ortak sınavı bildiğiniz üzere kolay bir sınavdı. 4742 kişi full çekti bu sınavda. 2. TEOG ortak sınavına baktığımızda ise durum tam tersi olacak gibi görünüyor. Genel anlamda bu sınavın zorluk derecesi bir parça daha yukarıdaydı. Bunun ötesinde bir çok soru tartışılmaya devam ediyor ki İngilizce ortak sınavında sorulan Mary Sanders sorusu halen tartışılıyor ve kuvvetle muhtemel mahkemelik olacak gibi görünüyor.

Taban puanları, sınavların zorluk derecesi elbette ki etkiler. Fakat bu sene tek parametre bu olmayacak gibi.

Bu sene bildiğiniz üzere dershaneler özel okullara dönüşmekte. Bu hadise elbette azımsanmayacak kadar kontenjan demek. Eğer özel okula dönüşen dershaneler puanı yüksek öğrencileri okullarına çekebilirlerse, devlet liselerinin taban puanlarında kesinlikle düşüşler olacaktır. Elbette ‘puanı yüksek’ ibaresi de biraz muğlak kalmakta. ‘499 puan almış bir öğrenci Robert Koleji’ni mi tercih eder yoksa bu sene yeni okul olmuş bir dershaneyi mi ?’ sorusuna sanırım herkes cevap verebilir. Buradan çıkarılacak bir diğer sonuç, en üst seviyedeki okulların (Galatasaray Lisesi, Robert Koleji, İstanbul Erkek Lisesi vb.) taban puanlarında pek oynama olmayacağıdır. Şahsi fikrim bu yönde.

Bu sene taban puanları etkileyecek bir diğer faktör de özel okulların tercih tarihlerinin öne alınması. Bu sene özel okula kesin kayıt yaptırmış öğrenciler, anadolu lisesi şansını yitirecekler. Eğer devlet lisesini istiyorsa da, özel okul şansını yitirecek. Bu ve bunun gibi bir çok değişiklik var bu sene TEOG tercih ve yerleştirme sisteminde.

TEOG 2015 tercih ve yerleştirme sisteminde değişiklikleri detaylı olarak incelemek için tıklayın.

TEOG 2015‘te taban puanları en çok etkilemesini beklediğim faktörler bunlar. Özetlemek gerekirse bu sene yukarıda saydığım 3 sebepten dolayı taban puanların bir miktar düşmesini beklemekteyim. Fakat taban puanların düşmesi demek, tüm liselerin taban puanlarının düşeceği anlamına elbette gelmiyor. Çok tercih edilen okulların taban puanlarında pek değişiklik olmayacağı kanısındayım.

Hangi Puanlara Göre Tercih Yapacağım ?

Adayların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birisi bu. Bir çok öğrenci taban puanlar düşerse ya da artar ise, bu düşecek ya da artacak puanların açıklanacağını ve tercihlerini bu puanlara göre yapacaklarını sanıyorlar.

Taban puan demek, bir okulun aldığın en düşük puanlı öğrencinin puanıdır. Doğal olarak taban puanları belirleyenler adayların yaptıkları tercihlerdir. Eğer bir okula çok talep var ise ve talep edenlerin puanların yüksek ise, bu okulun taban puanı da bu oranda yüksek olur. Yani taban puanlar arz-talep neticesinde şekillenir.

Bu sene TEOG sınavına girmiş olan adaylar geçen senenin taban puanlarına göre tercihlerinizi yapacaksınız.

TEOG 2015 Taban Puanları için tıklayın.

Ayrıca tercihlerinizi yaparken en çok yüzdelik dilimleri göz önünde bulundurmalısınız. Taban puanlar her sene değişkenlik gösterebilirken, yüzdelik dilimlerde çok fazla oynama olmaz.

TEOG hakkında her türlü sorunuzu sormak için tıklayın.

Ödüllü Soru Katılım Şartları ve Kuralları için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.71 ( 13 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

18Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!2 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

464 Yorum

 1. Hocam Benim 1. Teog’da 15 yanlışım var. 2. Teogdan full Yapsam Pertevniyal’e girme imkanım az olsa da var mı ? Lütfen yorumunuz benim için çok değerli 🙁

  • Merhaba Sema.

   15 yanlış bir şey ifade etmiyor. Hangi dersten ne yanlışının olduğu önemli. Ayrıca yıl sonu başarı puanların da çok ama çok önemli. Aşağıdaki linkte yer alan puan hesaplama modülüne ilk sınavını da gir, 1. TEOG için de full çekmişsin gibi gir, yıl sonu başarı puanlarını da gir, alabileceğin puanı tam olarak göreceksin 😉 Yine aynı sayfadan Pertevniyal Lisesi’nin geçen seneki taban puanını da görebilirsin.

   https://ozancorumlu.com/teog-puan-hesaplama/

   • Hocam 486,5 çıkıyor Pertevniyal olmasa bile en düşük Vefa Yapmam lazım 🙁 çok çalıştım ve 15 sorunun 7 ‘sinin dikkatsizlikten gittiğini farkettim az bişey değil çok üzülüyorum 🙁

    • Zaman üzülme zamanı değil. Üzülmek de sana hiçbir şey kazandırmayacak, bilakis kaybettirecek. Yapman gereken tek şey 2. TEOG’a disiplinli bir şekilde çalışman. 2. TEOG’da alabileceğin maksimum puanı almak. Daha sonrası şans işi. Sen eğer elinden geleni yaparsan sonrasında üzülmeyeceksin. Ama yapmazsan ‘keşke’ diyeceksin ve üzüleceksin.

     • Peki bu iki liseye girme imkanım az da olsa var mı hocam öğrenmek istediğim bu?..

      • Her sene puanlar değişmekte. Kazanamaman için bir sebep yok ama evet kazanırsın diyemem, hayır kazanamazsın da diyemem. Dediğim gibi hedefin bu liseler olmasın. Hedefin full çekmek olsun. Elinden gelenin maksimumunu yapmak olsun. Bu şekilde başaracağına canı yürekten inanıyorum.

   • Hayatımda ilk defa yüreğime bir güven duygusu oturdu . Çok iyi birisiniz teşekkürler . <3

 2. Her ay olan nakil işlemlerinde istediğim okulu boş olmasına rağmen çok az bi farkla kaçırıyorum acaba bu puanlar düşemez mi hiç yani ya da düşmesi için ne yapılabilir?

 3. hocam kronik vakayinme kitabe ve anal hangi toplulukların tarih yazıcılığına örnektir

  • Merhaba Züriye.

   Osmanlı ve Hititler olabilir ama bu tamamen bir yerlerden aklımda kalan bir şey 🙂 Matematik öğretmeniyim. Tarihle amatörce ilgileniyorum sadece 🙂 Yanlış yönlendirmek istemem.

 4. Ozan bey size dinlenmek yok.teog telaşı tekrar başladı.sorum aylık ara nakillerde taban puan düşermi diye soruyorlar.sizde her ay takip edin diyorsunuz.acaba taban puanlar düşebilirimi,yani çok kontenjan olup talep olursa Danıştay karar değiştirip taban puan sınırlamasını kaldırır yada azda olsa indirirmi,sanırım bu konuda talep çok.sabırla okuyup cevaplayacağınız için teşekkürler.

  • Merhabalar.

   Benim de bu dönemde gözlemlediğim üzre tam olarak sebeplerini bilmesem de çıkabilir de, düşebilir de gibi duruyor. Her ay düzenli olarak kontrol etmek gerek. Diğer tasarruflar için de bir yorum yapmak zor. Bu karar MEB’in kararı da değil çünkü, Danıştay’ın kararı. 1 Kasım’da seçim de var. Bu ülkede her an her şey değişebildiği için yorum yapmak ne yazık ki mümkün değil.

 5. hocam bu seneki puanlar seneye 10. sınıfa geçtiğimizde düşermi

 6. Makale için teşekkürler hocam.

 7. selamlar hocam…geçen yıl nakil zamanı lise taban puanların da düşme vardı..bu yıl da uygulanacak mı…örneğin çagrıbey anadolu lisesi 440 lardan 371 e düşmüş

 8. Cevabının çok net teşekkürler.hocam ben anadolu lisesine yerlestim ve başka okula nakil başvurusu yaptım.nakil istediğim okula yerleşemezsem ilk yerlertiğim okulda kalıyorum değilmi,yani açık liseye kaydımı yapmazlar değilmi otamatik olarak,,,,,şimdiden teşekkürler emeğiniz için

 9. Sabriniz çin teşekkürler. Tatiliniz iyi geçiyor inşallah. Hocam bugün kazandığım liseye gittim sınıf mevcutlari 40 değilmiş. MEB 40 a çıkarıldığını söylemişti.okul şu an mevcutlar 36 dedi.acaba nakil lerde 40 ulaşımı. Böyle olursa nakil lerde şansımız artar.tesekkutrler

  • Merhaba Emre.

   Rica ederim. Tatil yapamadım bu sene, gördüğün gibi sabahtan gece yarılarına kadar soru cevaplıyorum, yazılar hazırlıyorum 🙂

   Okullarda toplam kontenjan sabittir. Ek bir kontenjan açılma durumu olmaz. Şöyle bir durum da olabilir. Şu an sınıf mevcudu 36 dır fakat okulda boş kontenjan vardır. Yani alacağı tüm öğrencileri almamıştır ve bu haldeyken sınıflar 36 kişidir ama tüm kontenjanını doldurunca 40 olur. Sadece bir ihtimalden bahsediyorum, umarım anlatabilmişimdir.

   Sonuç olarak her okulun toplam kontenjan sayısı belli. Bir okul 150 öğrenci alacaksa, 151. öğrenciyi almayacaktır. Toplam kontenjan değişmez.

 10. Benim puanım 440 nakil istediğim lisenin son yerleşen puanı 447 sizce olur mu

 11. Hocam 10.sinif nakilleride 17-21 agustos arasi mi yapiliyor

 12. Hocam yüzdelik dilimim 27,76 istediğim lisenin ise 27,28 çok istiyorum bu liseyi sizce girermiyim?girme şansım nedir?

 13. hocam puanım 489 491 taban puanlı bir liseye girebilirmym yuzdelık dılımım 0.94 o olmazsa gecen sene 488.4 puanlı bı lıseye gırebılır mym ?

 14. Merhaba hocam benim YEP’im 479 yüzdeliğim 2,46 istediğim okulun da yüzdeliği 2,46 ama taban puanı 471 yani geçen sene 471 alan bir kişinin yüzdeliği 2,46 imiş ozaman benim girme olasılığım ne kadar olur ? şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhaba İlayda.

   Puanların bir önemi yok. Önemli olan Türkiye geneli yüzdelik dilimler. Yüzdelik diliminin aynı olması elbette bir avantaj. Şansın var demektir. Ama garanti girersin denilecek bir durumun da yok.

   • Hocam benim puanım 394.7963 gitmek istediğim lise 395.1757 yüzdelik dilimim %17 gitmek istediğim lisenin yüzdelik dilimi %15 sizce bu liseye girme şansım yüzde kaç. ?cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

    • Merhaba Ebru.

     Herhangi bir yüzde veremem çünkü bu işin matematiği yok. İmkansız değil fakat çok kolay da görünmüyor. %2 bu yüzdelik dilim aralığında kapanmayacak bir fark olmasa da az bir fark da değil.

 15. Hocam ben geçen sene 296 puan almıştım. Okulumda endistrü meslek lisesine çıkmıştı naklim ben o okulu beğenmediğim için ticaret meslek lisesine nakil yaptım ancak orayıda beğenemedim. İstediğim okula dilekçe yazık ancak cevap gelmedi oranında puanı 310 a kadar çıkmıştı.Bende bırakıp açık öğretimden devam ettim bu sene istediğim okulun puanı çok düşmüş 264 e kadar düşmüş benim aldığım teog puanı ise 296 açık öğretimi bırakıp oraya girme şansım varmı açıklarsanız çok sevinirim

 16. hocam benim puanım 482.5 istediğim lisenenin puanı 480.2 benim yüzdeliğim 1.8 istediğim lisenin 1.34 sizce girermiyim ?

 17. hocam nakillerde yüzdelikten çok puan üstünlüğüne göre alıyorlar diyorlar doğru mu

 18. hocam puanım 426 istediğim lise gecen yıl 412 puanla kapattı yuzdelik dilimim 12.22 istedigim lisenin de 12.09 sizce gider miyim

 19. merhaba hocam bu yıl 8. sınıf oluyorum o yüzden şimdiden çalışmam lazım gibi geliyor o yüzden 8. sınıf konu müfredatlarını arıyorum internette ama bulamıyorum bir sayfa başka birşey söylüyor öbürü başka birşey. acaba bu yıl geçen yılki 8.sınıf müfredatlarıyla aynı mı olacak acaba? yoksa değişecek mi? değişirse gerçek ve doğru müfredatlar ne zaman açıklanır açıklanırsa hangi sitede bulabilirim?. hocam sorularımı lütfen cevaplayın lütfen

 20. hocam yüzdelik dilimim 1,05 gitmek istediğim lise 0,77 felan gidebilir miyim ? cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba Sevde.

   Şansın var, listene yazmanda hiçbir sıkıntı yok. Ama garanti girersin denilecek bir durum da yok. Mutlaka daha garanti tercihlerde de bulunmalısın.

 21. hocam benim yüzdelik dilimim 4,17 istediğim lse 3,02 arada 5 puan var olabilir mi puanlar düşerse ?

  • Merhaba Hilal.

   Şansın elbette var. Listene yazmanda bir sakınca yok. Ama garanti girersin denilecek bir durumun da yok. Mutlaka daha garanti tercihlerde de bulunmalısın.

 22. hocam ben 442 aldım.. yüzdelik dilimim %9 .. istediğim okulun puanı 440 ama yüzdelik dilimi %7 .. yerleşebilir miyim??

 23. hocam puanım 406 türkiye yüzdelik dilimim 16,21 gitmek istediğim lisenin taban puanı 390 sizce girebilirmiyim ?

 24. Hocam yüzdelik dilimim 10;45 istediğim lise 6, puanım 435 istediğim lisenin puanı 417 hocam girebilir miyim ?

 25. Hocam puanım 469 474 taban puanlı bir liseye girebilirmiyim ?

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Taban Puanları Düşecek mi ?

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş