Özel Ders
TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafında TEOG 2015 tercih ve yerleştirmeler ile ilgili bir çok değişikliği de içeren kılavuz yayınlandı.

2014-2015 öğretim yılı sonunda 8. sınıftan mezun olup TEOG sistemi kapsamında liseye yerleştirilecek olan adaylara ilişkin MEB tarafından bir kılavuz yayınlandı.

Daha önce MEB tarafından ‘taslak kılavuz’ adı altında bir kılavuz yayınlanmış, öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilgisine sunulmuştu.

Taslak kılavuz ile ilgili yazıyı incelemek için tıklayın.

Yayınlanan kılavuzda taslak kılavuzda da bazı değişikliklerin olduğunu görüyoruz. İşte yeni ve nihai olan TEOG 2015 tercih ve yerleştirme kılavuzunda öne çıkanlar…

Yeni kılavuza göre, 8. sınıfta öğrenim gören ve TEOG sistemi doğrultusunda tercih yapacak adayları, yerleştirme esas puan üstünlüğüne (YEP) göre liselere yerleştirilecekler.

Yedek yerleştirme yapılmayacak. Yapılabilecek toplam tercih sayısı 25. Tercih başvurusunda bulunmayan adaylar sistem tarafından otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler. Özel okula kesin kayıt yaptırmış adaylar tercih hakkını kullanmış sayılacak, devlet lisesi şansını yitirecekler. Adaylar yapmış oldukları tercihlerin hiçbirisine yerleşemezler ise açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler.

2015 TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Olacak ?

Tüm öğrenciler nakil işlemi için başvuruda bulunabilecekler.

Nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar lisesi ve spor lisesi öğrencileri, bu haklarından vazgeçmiş sayılacaklar.

Yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapacak olan adaylar 3 adet tercih yapabilecekler.  Yapılacak tercihler 3 nakil dönemi için de geçerli olabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde il ya da ilçe sınırlandırılması olmayacak. Yani adaylar farklı şehirlerdeki okullar için de nakil başvurusu yapabilecekler. Boş kontenjan şartı aranmaksınız her okul için nakil başvurusunda bulunulabilecek.

Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istedikleri taktirde nakil başvurusunda bulunabilecekler. Adaylar, nakil başvurularını il ve ilçe komisyonlarına sunacaklar ve 11 Eylül tarihinde nakil yerleştirmeleri gerçekleştirilecek. Bu işlem sonrasında da 14 Eylül’de eğitim öğretime başlanacak.

TEOG Ortak Sınav Puanı Ne Zaman Açıklanacak ?

MEB kılavuzunda TEOG tercih ve yerleştirme takvimine de yer verdi. Taslak kılavuzda da yayınlanmış olan takvimde de bazı değişiklikler var.

Taslak kılavuzda yayınlanan ve değişen TEOG tercih ve yerleştirme takvimini incelemek için tıklayın.

Güncel TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Takvimi için tıklayın.

Yeni açıklanan takvime göre TEOG ortak sınavı puanları 8 Haziran‘da açıklanacak. Tercihlere esas kontenjan tabloları ve 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) 24 Haziran‘da duyurulacak. Özel okul kayıtları ise 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Güzel sanatlar lisesi ve spor liseleri kayıtları da 10 Temmuz‘da yapılacak.

TEOG 2015 Yerleştirme Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak ?

Yerleştirme için tercihlerin alınması 6-16 Temmuz arasında, 16 Temmuz saat 13.00 e kadar olacak.

TEOG 2015 yerleştirme sonuçları 14 Ağustos‘ta ilan edilecek. Nakil başvuruları 3 dönem halinde gerçekleştirilecek. İlk nakil dönemi 17-21 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve sonuçları 24 Temmuz‘da açıklanacak. 2. dönem nakil başvuruları 24-28 Ağustos‘ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos‘ta açıklanacak. 3. ve son dönem nakil başvuruları 31 Ağustos-4 Eylül‘de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül‘de duyurulacak.

Bunun yanı sıra il ya da ilçe öğrenci yerleştirme nakil komisyonlarınca sadece il ya da ilçe sınırları içerisinde yapılacak nakil başvuruları ise  7-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve sonuçlar 11 Eylül‘de ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı resmi kılavuz için tıklayın.

TEOG Taban Puanları hakkındaki inceleme yazısı için tıklayın.

TEOG hakkında dilediğinizi Ozan Hoca’ya sormak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.75 ( 3 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

77 Yorum

 1. hocam puanı olmayan bir liseye yüzde kaç olasılıkla girebilirim.

  • Merhaba Pınar Su, Asya, Sibel ya da Nergis.

   Puanı olmayan okul yeni açılmış bir okuldur. Bir tahminde bulunamam. Böyle bir okul düşünüyorsan okula giderek bilgi almaya çalışmanı tavsiye ederim.

 2. Hocam benim yüzdelik dilimim %27 ben yüzdelik dilimi %26 olan bir liseye yüzde kaç olasılıkla girebilirim?

 3. Hocam biz ikizimle beraber aynı okula gitmek istediğimiz için bir tercih yapmak istiyoruz ama gitmek istediğimiz okul yeni açıldığı için puanı belli değil açıkta kalırız diyede korkuyoruz ne yapmalıyız ?

 4. hocam meb bizim yazdığımız okulları neye göre seçiyor?

  • Merhaba Zeynep.

   MEB seçmiyor. Sistem seçiyor otomatik olarak. Sistem çok basit. 100 kontenjanı olan bir okul varsa, bu okulun tercih eden en yüksek puanlı 100 kişi bu okula girer. Bu kadar basit.

 5. Hocam yukarıda yazılan bilgiler 2016 yılı için geçerli mi?

 6. yüzdelik dilimim 40 çok programlı anadolu liseleri yazsam mesleki ve teknik liselerinden daha iyi olur mu

 7. Hocam bu nakil döneminde -20 puan diye birşey okudum tam olarak açıklayabilir misiniz?

 8. hocam mesela ilk tercihlerin önemli olduğu kadar 2 ve 3. tercihlerde önemli midir ? ben tercih verdim ama artık geleceğini bildiğim okuldan vazgeçtim istediğim okula gidebilir miyim ?
  (istediğim okul sağlık meslek ve puanım baya yetiyor 😀 )

  • Merhaba Arzu.

   Aynı soruyu birden fazla sorman, ne alacağın cevabı değiştirecektir, ne de soruna daha hızlı cevap verilmesini sağlayacaktır.

   Bu davranışın tekrarı halinde sorularına cevap verilmeyecektir.

   Bu soruyu ‘TEOG Hakkında Her Şeyi Sorun’ bölümünde sormuştun ve cevabı verildi.

 9. Hocam benim puanim 475 yuzdelik dilimim 2.9 gitmek istedigim lisenin puani 478 yuzdelik dilimi 1.5 gidebilir miyim?

 10. Hocam yüzdelik dilimlerde esneme olabilir diyorsunuz ya yani artar mı

 11. hocam benim puanım 386 gitmk istediğim okulun puanı 392 sizce gelirmi?

 12. hocam benim türkiye geneli yüzdelik dilimim 9.95 yüzdelik dilimi kaç olan okuldan başlayıp yazmalıyım ben 4 olandan başladım 22 ye kadar yazdım sizce doğru mu bide 25 tane okul bulamadım sorun olurmu.

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş