Özel Ders
TEOG nakil döneminde başarısız olursam açıkta kalır mıyım

TEOG nakil döneminde başarısız olursam açıkta kalır mıyım ?

TEOG nakil dönemi başladığından beri en çok sorulan soru ‘TEOG nakil döneminde başarısız olursam açıkta kalır mıyım ?’ sorusu.

Bu soruyu daha önce TEOG ile İlgili Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımda cevaplamış olsam da öylesine ısrarlı ve öylesine fazla sorulmakta ki hala, ayrı bir parantez açmak istedim.

TEOG nakil dönemine girildiğinden beri üzülerek duyuyorum ki bir çok okulda yetkililer tarafından veli ve öğrenciler yanlış bilgilendirilmekteler. Özellikle de bu konuda. Bu yazıda ayrıntılı bir şekilde bu durumu anlatacağım.

TEOG nakil döneminde başarısız olursanız, yani herhangi bir liseye yerleştirilmezseniz, 14 Ağustos’ta yerleştirilmiş olduğunuz okul sizin okulunuz olur. Bu okula daha önce ya da sonra kayıt yaptırma gibi bir işlemde de bulunmayacaksınız. Tüm lise kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta. Size olası senaryolardan bazılarını anlatayım:

Senaryo 1: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başvurusu başarısız olmuştur. Eğer 2. ve 3. nakil dönemlerinde nakil başvurusunda bulunmazsa, öğrenci A lisesinin öğrencisi olur.

Senaryo 2: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başvurusu başarısız olmuştur. 2. nakil döneminde de başvuru yapmıştır. Yine başarısız olmuştur. 3. nakil döneminde nakil başvurusunda bulunmazsa, öğrenci A lisesinin öğrencisi olur.

Senaryo 3: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başvurusu başarısız olmuştur. 2. nakil döneminde de başvuru yapmıştır. Yine başarısız olmuştur. 3. nakil döneminde nakil döneminde de başvuru yapmıştır. Yine başarısız olmuştur. Bu durumda öğrenci, A lisesinin öğrencisi olur.

Senaryo 4: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarılı olmuş ve B lisesine yerleştirilmiştir. 2. ve 3. nakil dönemlerinde başvuru yapmamıştır. Bu durumda B lisesinin öğrencisi olur. 14 Ağustos’taki okulundan (A lisesi) otomatik olarak kaydı bu okula (B lisesi) geçer.

Senaryo 5: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarılı olmuş ve B lisesine yerleşmiştir. 2. nakil döneminde de başvuru yapmış, başarılı olmuş ve C lisesine yerleştirilmiştir. 3. dönem nakil başvurusunda bulunmamıştır. Bu durumda öğrenci, C lisesinin öğrencisi olur. B lisesinden otomatik olarak kaydı C lisesine geçer.

Senaryo 6: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarılı olmuş ve B lisesine yerleşmiştir. 2. nakil döneminde de başvuru yapmış, başarılı olmuş ve C lisesine yerleştirilmiştir. 3. nakil başvurusunda bulunmuş ve yine başarılı olmuş, D lisesine yerleştirilmiştir. Bu durumda öğrenci, D lisesinin öğrencisi olur. C lisesinden otomatik olarak kaydı D lisesine geçer.

Senaryon 7: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarısız olmuştur. 2. nakil döneminde tekrar nakil başvurusunda bulunmuş ve B lisesine yerleştirilmiştir. 3. nakil döneminde nakil başvurusunda bulunmamıştır. Bu durumda öğrenci, B lisesinin öğrencisi olur. 14 Ağustos’taki okulundan (A lisesi) otomatik olarak kaydı bu okula (B lisesi) geçer.

Senaryo 8: Öğrenci 14 Ağustos’ta A lisesine yerleşmiştir. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarısız olmuştur. 2. nakil döneminde tekrar nakil başvurusunda bulunmuş ve gene başarısız olmuştur. 3. nakil döneminde tekrar nakil başvurusunda bulunmuş, başarılı olmuş ve B lisesine yerleştirilmiştir. Bu durumda öğrenci, B lisesinin öğrencisi olur. 14 Ağustos’taki okulundan (A lisesi) otomatik olarak kaydı bu okula (B lisesi) geçer.

Senaryo 9: Öğrenci 14 Ağustos’ta açık öğretim lisesine kaydolmuştur. 1. nakil döneminde başvuru yapmıştır. Başarılı olmuştur ve A lisesine yerleştirilmiştir. Bu öğrenci, A lisesinin öğrencisi olur. Kaydı açık öğretim lisesinden otomatik olarak A lisesine geçer.

Yukarıdaki olasılıkları çok daha fazla arttırabiliriz ama bu kadar fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum. Özetle; herhangi bir TEOG nakil döneminde bir okula yerleştirilirseniz, artık o okul sizin okulunuz olur ve kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapıldığı için de hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Eğer nakil başvurusunda/başvurularında başarısız olursanız, 14 Ağustos’ta yerleştirildiğiniz okul, sizin okulunuz olur. Kayıtlar sistem tarafından yapıldığı için yine herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Eğer 14 Ağustos’ta açık liseye yerleştirildiyseniz ve ilk 3 nakil döneminde başarısız olursanız, sadece açık lise öğrencilerine özel 4. bir nakil dönemi mevcut. 7-10 Eylül tarihleri arasında.

TEOG 2015 yerleştirmeleri sonucu açık liseye kaydedilen öğrenciler, millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek.

Açık liseye kaydedilen bu öğrenciler, nakil başvurularında il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecekler.

TEOG nakil dönemi ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların cevabını aşağıdaki 2 yazıda bulabilirsiniz.

TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

TEOG 2015 Nakillerle İlgili Sık Sorulan Sorular

Halen kafanıza takılan sorular var ise aşağıda yer alan Tartışmaya Katılın bölümünde sorunuzu sorabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.82 ( 3 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

93 Yorum

 1. hocam ben şimdi tercihde bulundum 4. döneminde ama çıkmadı şimdi ben beklersem hala çıkma sansı varmı açıkda kalırmıyım bu günün tarihi 23.09.2015 ama hala bi bilgim yok saten e okulada girmiyor giriş kodu yanlışdır çıkıyor hep bu yüzden bakamadım enson 21 eylül bakmışdım

 2. hocam şimdi okula gitmemize gerek yokmu kayıtları otomatik mi belgeye felan gerek yok mu

 3. Cok tesekkurler hocam

 4. Hocam yep derken teog takimi ona göremi

 5. hocam bide 10. sınıfta nakil kullanmak için 9. sınıfta zayıf notumun olmamasımı gerekir teog puanım yetse bile tam anlamadım bu konuyu

 6. hocam 10. sınıfta okul değiştirmek istesem hangi puana göre alırlar mesela benim teog puanım360 istediğim okulun 9. sınıfı 381 10. sınıfı 330 10. sınıfta nakil istesem gidebilirmiyim

 7. Hocam merhaba benm sorum şu 14 ağustosta A lisesine yerleştim. nakil başvurularında başarısız -kaldım ve teog sorgu ekranına baktım A lisesi yazmıo ve benm 7-10 eylül tarihleri arasında tercih yapmak zorundamıyım lütfen cevaplayın hocam 🙂 ???

 8. Hocam 3. Nakilde b lisesine naklim gercekleşti. Taşınma sorunu oldugundan 14 agustosta kazandıgım ilk liseme gitmek istiyorum kayıt hakkım yandımı ne yapmalıyım.

 9. Merhaba hocam ben ilk 15 tercih yaptım 8.sıradaki okula yerleştim ardından ikinci tercihi yaptım yine yerleştim ucuncuyude yaptım fakat yerlesemedim ne olucak

 10. Hocam merhaba ben ilk tercihimde başarısız oldum.2, tercih yaptığım başarılı oldu.A lisesine yerleştim.Fakat yine tercih yaptım ve başarısız oldu otomatikman A lisesine mi yerleşirim yoksa açıkta mı kalırım?

 11. hocam ben 14 agustosta A Lisesini kazandim. daha sonra 3 nakil doneminde de basarisiz oldum ancak A lisesini kazandigim sayfa goremiyorum. nasil ogrenebilirim lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim

 12. meraba hocam ben 1. nakil başvurusu yaptım başarılı oldu 2. nakli başvurusunu yaptım başarısız oldu şimdi de 3. nakil başvurusunu yapıcam yine başarısız olursam 1. nakilimdeki okulun ögrencimi oluyorum

 13. hocam ben 14 ağustosta a okuluna yerleştim 1. nakil için tekrar tercih yaptım ve b okulu geldi şimdi ise 2. nakil başvurusu yaptım ve 2. nakil tercihimdeki okul gelmemiş yani 2. nakil işlemim gerçekleşmemiş ben şuan 1. nakilimde gelen b okulunun öğrencisimiyim? hocam bide ben daha henüz hiç bir okula kayıt yaptırmadım benim yerim dolmuşmudur kaldığım b okulunda? cevabınızı bekliyoruum ..

 14. 1.) hocam 1.nakilde lise gelip 2.sinde gelmediğinde 1 nakildeki liseye mi yoksa açık öğretimem mi olacak?
  2.)Boş kontenjanları nereden görebilirim?

Tartışmaya Katılın

TEOG nakil döneminde başarısız olursam açıkta kalır mıyım ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş