Özel Ders
Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Hakkında

Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Başvuruları Başlıyor

Güzel sanatlar ve spor lisesi başvuruları 14-25 Haziran tarihleri arasında okul müdürlüklerine yapılacak.

Güzel sanatlar ve spor liselerinin 9. sınıflara öğrenci alımına ilişkin işlemler, Bakanlığın ilan edeceği kontenjanlar doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Güzel sanatlar ve spor liselerine başvurular nasıl olacak ?

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarından 8. sınıfı bitiren adaylar;

  • Öğrenim belgesi
  • Dilekçe
  • 1 fotoğraf
  • Gitmek istedikleri okul türlerinden sadece 1 tanesini seçip

okul müdürlüğüne direkt olarak ya da posta yoluyla başvuruda bulunacaklar. Posta yoluyla başvuru yapacakların dikkatine, posta yoluyla olan başvurularda, postanın gecikmesi durumunda, yani başvuruların zamanında ulaşmaması durumunda başvurular işleme alınmayacak.

Sınava giriş belgeleri okul müdürlüklerince düzenlenecek. Öğrenci listeleri, 25-26 Haziran’da okulda ve okulların internet sitelerinde duyurulacak.

Güzel sanatlar ve spor liseleri yetenek sınavları ne zaman ?

Güzel sanatlar ve spor liseleri için yapılacak olan yetenek sınavları komisyonlar tarafından 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında ve tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

Güzel sanatlar ve spor liseleri için puanlama sistemi nasıl olacak ?

Güzel sanatlar ve spor liselerine giriş için yetenek sınavının % 70’i ile yüzlük sisteme dönüştürülecek olan ortaöğretim yerleştirme puanının %30’u alınacak. Toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan altında alan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.

Güzel sanatlar ve spor liseleri sonuçlar ne zaman açıklanacak ?

Puan sıralamasına göre ve açıklanan kontenjanlara göre öğrenci alımı yapacak liseler için sonuçlar 3 Temmuz mesai bitiminde açıklanacak. Hem okullarda, hem de okulların internet sitelerinden sonuçlar kontrol edilebilecek. Kayıtlar ise e-okul sistemi üzerinden 6-7 Temmuz’da yapılacak.

Okullarda kontenjan olması durumunda yedek listelerden puan sırasına göre yerleştirme yapılacak ve 8 Temmuz’da okullardan ve okulların internet sitelerinden duyurulacak.

Yedek listeden girenler ne zaman kayıt yaptıracaklar ?

Yedek listeden ilgili okullara kayıt yapma hakkı kazanan adayların kayıtları 9 Temmuz’da yapılacak. Halen açık kontenjan olması durumunda ise kayıtlar 10 Temmuz günü de devam edecek.

Yedek listeyle de kontenjanlarını dolduramayan okullar, 13-15 Temmuz tarihleri arasında aynı usul ile sınav yapacak ve puan sıralamasına göre öğrenci alımı yapacaklar.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

2 Yorum

  1. Sınavına girip kendimi denemek istiyorum da, sadece sınavına girip kazansam da gitmeme gibi bir seçeneğim var mı? Riske girmek istemiyorum da.

Tartışmaya Katılın

Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Başvuruları Başlıyor

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş