Özel Ders
TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır ? Nakiller ne zaman olacak ? Özel okula kayıt olanlar devlet lisesine nakil isteyebilir mi ? Nakillerde taban puan şartı var mı ? Hepsini ve daha fazlasını bir yazıda toplayıp sizler için cevaplayayım bakalım 🙂

2015 Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır
Lise nakil işlemleri hakkında tüm detaylar için tıklayın.

14 Ağustos’ta TEOG 2015 yerleştirme sonuçları açıklanacak. Saati belli değil, bu konuda herhangi bir açıklama da yok. Kişisel tahminim yarın öğle vakitlerinde olacağı ama insan ‘Acaba gece yarısı açıklarlar mı ?’ diye de merak ediyor değil mi ? 🙂

Yarın sonuçlar açıklanır açıklanmaz Facebook sayfamız olan facebook.com/ozancorumlu dan ve sitemizden sonuçları sizlere duyuracağım. Sayfayı beğenmeyi unutmayın 😉

14 Ağustos’ta neler olacak ?

14 Ağustos’ta sadece yerleştirme sonuçları açıklanmayacak. Okulların boş kontenjanları da açıklanacak. Yani bir okulun kontenjanı 100 olsun. Eğer bu okula 80 kişi yerleştiyse 20 kişilik yer daha var demektir. Bunlar da açıklanacak.

14 Ağustos’ta ya bir okula yerleşeceksiniz. Ya da yerleşemeyip, sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedileceksiniz. Eğer bir okula yerleşirseniz de, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Yani sizin başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

En çok sorulan sorulardan birisi de ‘TEOG 2015’de taban puan şartı var mı ?’ Söyleyeyim. Hayır, yok.

Bazı gazetelerde 20 puan şartından falan da bahsediliyor. Tamamen kopyala-yapıştır habercilik ve hit amacı güdüldüğünden dolayı insanlar da yanlış bilgilendiriliyor. TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu‘nda 20 puan şartından bahsedilmiyor, yani yok.

Nakil başvurusu yapmak için bir kriter de aranmamakta. Tüm öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilirler.

Nakillerde boş kontenjan şartı aranmayacak. Peki bu ne demek ?

Diyelim ki Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 100 kontenjanı var ve normal yerleştirmelerde 100 öğrenci aldı. Yani boş kontenjan yok. Nakil döneminde bu okul için de başvuru yapabilirsiniz. Peki bunun mantığı nedir ? Açıklayayım.

Diyelim ki bir öğrenci bu liseye normal yerleştirmeler sonucunda yerleşti. Fakat nakil döneminde başka bir okula gitmek istedi, nakil başvurusunda bulundu ve yerleşti. Böylece Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nde 1 öğrencilik boş kontenjan dolmuş oldu. Eğer siz bu okulu yazdıysanız ve bu okulu yazanlar arasında en yüksek puanlı YEP’e sahipseniz, bu okula nakil ile gidebileceksiniz.

Eğer 14 Ağustos’ta herhangi bir okula yerleştiniz ve yerleştiğiniz okula değil de başka bir okulda okumak istiyorsanız, sizin için TEOG 2015 nakil dönemi başlamış demektir. TEOG 2015 de 3 nakil dönemi var. Bunlar;

 • 17-21 Ağustos 2015
 • 24-28 Ağustos 2015
 • 31 Ağustos-4 Eylül 2015

Her bir nakil döneminde 3’er tercih yapma hakkınız var. Eğer 3 nakil döneminde de aynı tercihleri yapmak istiyorsanız, okula gittiğinizde bunu belirtirseniz ayrı ayrı nakil başvurusunda bulunmanıza gerek kalmayacak, ilk yaptığınız 3 nakil tercih başvurusu da nakil dönemlerince geçerli olacaktır.

 • Normal tercih döneminde yazmadığınız okulları da nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 • Her okul türünü nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 • Özel okula kayıt yaptırdıysanız, yine devlet liselerine nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Özetle; her okulu nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
Yalnız bu durumda dikkat etmeniz gereken şöyle bir husus var. Eğer özel okuldan nakil ile devlet lisesine geçerseniz, özel okula vermiş olduğunuz paranın bir kısmı yanar. Bu konuyu mutlaka kayıt olduğunuz özel okul ile detaylı olarak görüşmenizi tavsiye ederim.

Nakil tercihleri nasıl yapılacak ?

TEOG 2015 nakil tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapacaksınız. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecek.

TEOG 2015 nakil sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak ?

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları;

 • 24 Ağustos 2015
 • 31 Ağustos 2015
 • 7 Eylül 2015

tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

Açık liseye gidenler nasıl nakil yapacaklar ?

Eğer 14 Ağustos’ta tercihlerinizden birine yerleşemediyseniz, yukarıdaki 3 nakil döneminde de nakil başvurunuzda başarısız olursanız bir şansınız daha var.  Açık liseye kaydolanlar 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde de nakil başvurusunda bulunabilecekler.

Açık liseye gidenler nakil başvurularını nereden yapacaklar ?

TEOG 2015 yerleştirmeleri sonucu açık liseye kaydedilen öğrenciler, millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek.

Açık liseye kaydedilen bu öğrenciler, nakil başvurularında il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecekler.

Açık lise öğrencileri için nakil sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak ?

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 11 Eylül 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

TEOG 2015 nakil başvurularında öğrenciler nasıl yerleştirilecek ?

Bu soruyu da örnekle açıklayayım.

Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 10 boş kontenjanı var diyelim. 14 Ağustos’ta bu açıklanacak. Bu lise, kendisini tercih eden en yüksek puanlı öğrenciden başlayarak 10 öğrenci alacak. Yani, aynen normal yerleştirmelerde olduğu gibi, esas olan YEP üstünlüğü olacak.

TEOG 2015 nakil işlemleri ile ilgili sık sorulan soruları soru-cevap şeklinde incelemek için tıklayın.

Bunun haricinde MEB’in normal yerleştirmeler öncesi yayınlamış olduğu TEOG 2015 tercih ve nakil videosunu izleyebilirsiniz.

Yine MEB’in daha önce yayınlanmış olduğu TEOG 2015 tercih, yerleştirme ve nakil işlemleriyle ilgili 44 soru ve 44 cevabı incelemek için tıklayın. İncelemenizi tavsiye ederim.

Eğer kafanıza takılan sorular varsa, aşağıda yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne sorularınızı koyabilirsiniz. Bu yazıyı da arkadaşlarınızla paylaşırsanız, daha fazla arkadaşınıza yardımcı olmuş oluruz. Yarın her şey gönlünüzce olsun ! 

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.95 ( 51 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

1.417 Yorum

 1. yerleştirmeye esas nakil işleminiz gerçekleşmemiştir ne demek

 2. Slm hocam ben ilk teog tercihinde yerleştim nakil başvurusunda bulunsam ve bi yere yerleşmezsem ilk yerleştiğim yere kayıt yapabilirmiyim

 3. Hocam benim puanım ”X” okulunu tutuyor ama ben benim puanımın altındaki ”Y” okuluna gitmek istiyorum . Sizce gidebilir miyim? Gidebilmem için illa ki boş kontenjan mı gerekli? 9.sınıfım ve puanımın altındaki bir liseye geçiş yapabilir miyim?

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş