Özel Ders
TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafında TEOG 2015 tercih ve yerleştirmeler ile ilgili bir çok değişikliği de içeren kılavuz yayınlandı.

2014-2015 öğretim yılı sonunda 8. sınıftan mezun olup TEOG sistemi kapsamında liseye yerleştirilecek olan adaylara ilişkin MEB tarafından bir kılavuz yayınlandı.

Daha önce MEB tarafından ‘taslak kılavuz’ adı altında bir kılavuz yayınlanmış, öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilgisine sunulmuştu.

Taslak kılavuz ile ilgili yazıyı incelemek için tıklayın.

Yayınlanan kılavuzda taslak kılavuzda da bazı değişikliklerin olduğunu görüyoruz. İşte yeni ve nihai olan TEOG 2015 tercih ve yerleştirme kılavuzunda öne çıkanlar…

Yeni kılavuza göre, 8. sınıfta öğrenim gören ve TEOG sistemi doğrultusunda tercih yapacak adayları, yerleştirme esas puan üstünlüğüne (YEP) göre liselere yerleştirilecekler.

Yedek yerleştirme yapılmayacak. Yapılabilecek toplam tercih sayısı 25. Tercih başvurusunda bulunmayan adaylar sistem tarafından otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler. Özel okula kesin kayıt yaptırmış adaylar tercih hakkını kullanmış sayılacak, devlet lisesi şansını yitirecekler. Adaylar yapmış oldukları tercihlerin hiçbirisine yerleşemezler ise açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler.

2015 TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Olacak ?

Tüm öğrenciler nakil işlemi için başvuruda bulunabilecekler.

Nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar lisesi ve spor lisesi öğrencileri, bu haklarından vazgeçmiş sayılacaklar.

Yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapacak olan adaylar 3 adet tercih yapabilecekler.  Yapılacak tercihler 3 nakil dönemi için de geçerli olabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde il ya da ilçe sınırlandırılması olmayacak. Yani adaylar farklı şehirlerdeki okullar için de nakil başvurusu yapabilecekler. Boş kontenjan şartı aranmaksınız her okul için nakil başvurusunda bulunulabilecek.

Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istedikleri taktirde nakil başvurusunda bulunabilecekler. Adaylar, nakil başvurularını il ve ilçe komisyonlarına sunacaklar ve 11 Eylül tarihinde nakil yerleştirmeleri gerçekleştirilecek. Bu işlem sonrasında da 14 Eylül’de eğitim öğretime başlanacak.

TEOG Ortak Sınav Puanı Ne Zaman Açıklanacak ?

MEB kılavuzunda TEOG tercih ve yerleştirme takvimine de yer verdi. Taslak kılavuzda da yayınlanmış olan takvimde de bazı değişiklikler var.

Taslak kılavuzda yayınlanan ve değişen TEOG tercih ve yerleştirme takvimini incelemek için tıklayın.

Güncel TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Takvimi için tıklayın.

Yeni açıklanan takvime göre TEOG ortak sınavı puanları 8 Haziran‘da açıklanacak. Tercihlere esas kontenjan tabloları ve 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) 24 Haziran‘da duyurulacak. Özel okul kayıtları ise 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Güzel sanatlar lisesi ve spor liseleri kayıtları da 10 Temmuz‘da yapılacak.

TEOG 2015 Yerleştirme Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak ?

Yerleştirme için tercihlerin alınması 6-16 Temmuz arasında, 16 Temmuz saat 13.00 e kadar olacak.

TEOG 2015 yerleştirme sonuçları 14 Ağustos‘ta ilan edilecek. Nakil başvuruları 3 dönem halinde gerçekleştirilecek. İlk nakil dönemi 17-21 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve sonuçları 24 Temmuz‘da açıklanacak. 2. dönem nakil başvuruları 24-28 Ağustos‘ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos‘ta açıklanacak. 3. ve son dönem nakil başvuruları 31 Ağustos-4 Eylül‘de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül‘de duyurulacak.

Bunun yanı sıra il ya da ilçe öğrenci yerleştirme nakil komisyonlarınca sadece il ya da ilçe sınırları içerisinde yapılacak nakil başvuruları ise  7-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve sonuçlar 11 Eylül‘de ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı resmi kılavuz için tıklayın.

TEOG Taban Puanları hakkındaki inceleme yazısı için tıklayın.

TEOG hakkında dilediğinizi Ozan Hoca’ya sormak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.75 ( 3 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

77 Yorum

 1. hocam benim türkiye geneli yüzdelik dilimim 9.95 yüzdelik dilimi kaç olan okuldan başlayıp yazmalıyım ben 4 olandan başladım 22 ye kadar yazdım sizce doğru mu bide 25 tane okul bulamadım sorun olurmu.

  • Merhaba Sena.

   22 lere kadar inmene gerek yok ne yaptın yahu 🙂

   4 ten başlayabilirsin. 14. 15. tercihlerine geldiğinde kendi yüzdelik dilimine inmiş ol. Sonra da %3-4 kadar insen kafidir.

 2. puanım 424,4769 istediğim lise 425.5350 puan girebilir miyim

 3. benim puanım 419 girmek istediğim lise 451 sizce nakille girebilirmııyım?

 4. internette hesapladığım puanım 475 .ouanım daha gelmedi sivas fen lisesi 478 gelme ihtimali var mı.yani internette hesapladığımızdan daha fazla gelir mi?yardımcı olursanız sevinirim

 5. 469 puan aldım,istanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum.sanırım bu puanla istanbul’da iyi bir anadolu lisesine giremeyeceğim, özel okul mu devlet mi düşüncesi arasında kaldık puanların düşeceğini varsayaraktan 🙁 bu puanla iyi bir liseye giremeyeceğim peki, bana özel okul için alternatif sunabilir misiniz,nereyi tercih edeyim. istek vakfı,fmv ışık okulları vs. aklıma gelenler ama sizde fikir verirseniz mutlu olurum..
  teşekkürler…

  • Merhaba Yalçın.

   Eğer özel okul tercih edeceksen mutlaka okullara ailen ile birlikte git. Tek tek dolaş. Sana ne sunuyorlar bakalım. Ortamları nasıl, ilgi alakaları nasıl, fiyatları nasıl ? Ondan sonra da ilgini çeken okulları tek tek güzelce araştır. Bu okullarda okuyan ya da mezun olan insanlara ulaşmaya çalış. Okulların üniversite kazandırma başarılarını araştır.

   Özel okul tercih edeceksen bunları yapmaya mecbursunuz doğru bir tercih yapmak için.

 6. Teogda standart sapma uygulanacak mı

 7. Hocam tercih siralamasi ne kadar onemli ornegin 480 puanim var 480 puanlik bir okulu ilk tercih yapmak ne kadar avantajlidir

  • Merhaba Mine.

   Aynı puanda olunca durum şu:

   Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

   Yukarıdaki yazı içerisinde yer alan TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’na baksan, aslında her şey açıkça belirtilmiş vaziyette.

 8. Hocam lise puanları sizin TAHMİNİNİZCE ne kadar düşer?

 9. 8.sınıf pybs ne zaman açıklanıyor

 10. tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz yani geçen senenin taban puanı ve yüzdelik dilimi mi ve yüzdelik dilimler değişeceği için sadece geçen senenin taban puanları ve kontenjan sayılarını mı dikkate alalım sadece

  • Merhaba Kadir.

   Taban puanlar da önemli, yüzdelik dilimler de. TEOG tercih zamanı geldiğinde Youtube kanalımdan sizlere bir canlı yayın yapmayı planlıyorum. Her şeyi detaylı konuşacağız, sorularınızı da yayında cevaplayacağım. Halen kanalımıza abone değilsen, şimdiden yerini ayırtabilirsin 😉

 11. Derin devlette ajan olmak için hangi liseyi tercih etmeliyiz ?

 12. okulların yüzdelik dilimleri de mi 24 haziranda mı açıklanacak ve taban puanlar 14 ağustosda mı açıklanacak

 13. hocam ben bulamadım sizce 408 puan alan birisinin yüzdelik dilimi kaç olabilir? en azından tahmin etseniz hocam bu arada cevaplarınız için teşekkürler. 🙂

 14. Hocam benim puanım 489,61 benim gitmek istediğim lisenin taban puanı 488 olar gözüküyor sizce gitme olasılığım ne kadar yüksek?

 15. Hocam sorudan soruya göre puan degidiyomu?

 16. Slm hocam diyelimki ben anadolu lisrsine gittim fen lisesine geçiş yapabilirmiyim

 17. Ahmet Deniz KAÇMAZ

  hocam sadece fen liseleri arası geçiş veya anadıolu liseleri arası mı nakil geçiş olacak yoksa anadoludan fen lisesine geçiş olabilir mi?

  • Merhaba Ahmet.

   Bu konuda yakın bir zamanda detaylı bir anlatım yapacağım. Bu durum yakın zamanda değişti diye bir söylenti duymuştum. Bildiğin kadarıyla Fen Lisesi’nden Anadolu Lisesi’ne nakil olabiliyor TEOG sürecinde. Okul müdürlüğüne de bu konuda danışmanı öneririm.

 18. Öncelikle cevabınız için tesekkur ederim hocam.Baska bir sorum daha olucakdi benim puanim 340 a geliyo istedigim okulun puani isw 344 gitme sansim ne kadar?

  • Girme olasılığın mevcut fakat garanti diyemeyiz Dilan. 4 puan aşağıdasın. Bu puan aralıklarında daha fazla puan oynayabiliyor fakat gene de garantilik bir durum söz konusu değil.

 19. Hocam bu sene lose puanları hakkında değişiklikler yapacaklar mı? Eger yapacaklarsa puanlar artıcak mı azalıcak mı?

  • Merhaba Dilan.

   Kimse lise puanlarını tayin etmiyor. Lise puanlarında değişiklik falan yapan yok. Liselerin puanlarını oluşturan siz öğrencilerin yapmış oldukları tercihler. Arz-talep şeklinde oluşuyor puanlar. Yüksek puanlı adaylar bir okulu daha fazla tercih ederlerse o okulun puanları da yüksek olmuş oluyor.

   TEOG 2015 taban puanları ile ilgili düşüncelerimi aşağıdaki linkten inceleyebilirsin.

   https://ozancorumlu.com/teog-2015-taban-puanlari-dusecek-mi/

 20. Ahmet Deniz KAÇMAZ

  ben muğlada oturuyorum gitmek istediğim lise eskişehirde eğer puanım yetmezse nakil olarak gidebilir miyim nakil için eskişehir de mi oturmam gerekiyor?

  • Merhaba Ahmet Deniz.

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzre, nakil işlemlerinde herhangi bir il ya da ilçe sınırlaması bulunmamakta. Dilediğin il ya da ilçeye nakil başvurusunda bulunabilirsin.

 21. benim puan 416 ama istediğin lise 420 puan ve oturduğum yere çok yakın bu liseye girebilirmiyim? bide seçim yaparakmı girebilirim yoksa nakillemi ?

  • Merhaba Ulaş.

   Arada 4 puanlık bir fark var bu kritik bir fark bu. Direkt olarak girme olasılığın da mevcut ama garanti girersin denilecek bir durum da yok ortada. Eğer direkt giremezsen nakil olarak şansını deneyebilirsin.

 22. benim puanım 458 gitmek istediğim liselerin puanları 466,467 ve 482 3 ünden birine girebilir miyim

 23. nasıl tercih yapılacak 262.44 herhangı bır sehırde saglık meslek var mı

 24. özel okullara tercih yaptık kayıt yaptırdık .Sonra nakillerde istediğimiz bir okula kayıt alabilir miyiz acaba?Teşekkürler…
  ,

 25. 25 tane okul yazmak zorunda mıyız 10 tane yazsak geçersiz mi oluyor? Cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba Emircan.

   En fazla 25 tercih yapabilirsin. Elbette 25’ten az da tercihte bulunabilirsin.

   • mesela 5 10 tane felan olur mu birde benim istediğim liseye puanım tutuyor gelmeme ihtimali var mı yada benim onun kaçıncı sıraya koymam lazım

    • 25’ten az da tercihte bulunabilirsin demişim zaten yukarıda Busenur 🙂
     Önemli olan puan değil Türkiye geneli yüzdelik dilimlerdir. Her listeden listeye değişir hangi okulu kaçıncı sıraya koyman gerektiği de.

     MUTLAKA okulundaki rehberlik birimine danışarak yap tercihlerini.

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş