Özel Ders
TEOG Yerleştirme Sistemindeki Değişiklikler

TEOG yerleştirme sistemindeki değişiklikler neler ?

TEOG’un 2. döneminde Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirme sisteminde bazı değişiklikler yaptı. TEOG’a 2 gün kala bu değişiklikleri derleyip sizlerle paylaşmak istedim.

TEOG 2014’te Yerleştirme Sistemi Nasıldı ?

 • Özel okul kayıtları e-okul sisteminde görülmüyordu. Bu yüzden adaylar hem özel okula kayıt yaptırıp, diğer yandan da devlet liselerini tercih ediyorlardı.
 • Yerleştirme için tercih başvuruları 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasındaydı.
 • Yerleştirme sonuçları 22 Ağustos’ta ilan edildi.
 • Adaylar devlet liselerine başvuru için A ve B grubu olmak üzre 2 farklı tercih listesi oluşturuyorlardı. A grubu kodlarına göre en çok 15 lise tercih edilebiliyor, B grubundan ise okul türlerine bağlı olarak en çok 4 tercih yapılabiliyordu.
 • TEOG 2014’te A ve B grubu tercihleriyle okullara yerleşemeyen öğrenciler sistem tarafından otomatik olarak yerleştiriliyorlardı.
 • TEOG 2014’te her defasında bir okul için 5 defa nakil başvurusu yapabiliyordu.
 • Tercih listesinin onaylatılması için aileler, çocuğunun kayıtlı olduğu okul müdürlüğünü gitmek zorundaydı.

TEOG 2015 Taslak Kılavuzundaki Yenilikler Neler ?

 • Özel okul kayıtları daha erken bir tarihe çekildi ve artık özel okul kayıtları e-okul sistemine alındı. Özel okullara 24 Haziran-10 Temmuz arası kesin kayıt yapılacak.
 • Devlet liselerine yerleşmek için başvurular 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.
 • Öğrencilerin hangi okula kayıt yaptıracağı 14 Ağustos’ta duyurulacak.
 • TEOG 2015 sistemine göre, tercih ekranına ‘Özel okula kayıt yaptırdım, tercih yapmayacağım’ ve ‘Tercih yapmak istiyorum’ butonları koyulacak.
 • TEOG 2015 de aileler, tercih listesini onaylatmak için kendi kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine gitmek zorunda kalmayacaklar. Herhangi bir ortaokula gitmeleri yeterli olacak.
 • Yerleştirmeler sonucu puan eşitliği durumunda 8’inci sınıf Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP),  bunun da eşit olması durumunda sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıf YılSonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, tercih önceliği, özürsüz devamsızlık sayısının azlığı ve halen eşitlik bozulmazsa da adayın doğum tarihine göre yaşça küçük olması dikkate alınacak.
 • TEOG 2015’te adaylar tüm okul türleri için 25 tercih yapabilecekler.
 • Nakiller TEOG 2015’te il ve ilçe komisyonları tarafından yapılacak ve tek nakil dönemi uygulanacak.
 • Hiçbir liseye yerleşemeyenler ya da okullarını değiştirmek isteyenler 5 tercih yapıp, il ve ilçe komisyonlarına başvuracaklar. Burada YEP üstünlüğüne göre değerlendirme yapılacak.

TEOG 2015 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

TEOG 2015 taslak kılavuzuna göre sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran’da açıklanacak.

Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine Yerleştirmeler Nasıl Olacak ?

Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirme işlemleri, tercihler doğrultusunda merkezi olarak yapılacak. Bu liselere giriş için daha önceden bu kurumların duyurdukları özel yetenek sınavı sonuçları dikkate alınacak. Yeni getirilecek sisteme göre bu kurumlara yerleşecek öğrenciler için gene özel yetenek sınavları baz alınacak fakat yerleştirmeler bakanlık tarafından merkezi şekilde olacak.

TEOG 2015 İtirazlar Ne Zaman ?

24 Haziran’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) açıklanacak. İtirazlar ise 9 Haziran akşamına kadar yapılabilecek.

Hem Devlet Lisesine Hem de Özel Okula Kayıt Olabilecek mi ?

Devlet liselerine tercihler 6-16 Temmuz arasında yapılacak. Özel okul kayıtları ise 24 Haziran-10 Temmuz arasında yapılacak. Yani özel okula kesin kayıt yaptıranlar Anadolu Lisesi şansını kaybetmiş olacak. Ya da Anadolu Lisesi için tercih dönemini beklemek zorundalar. Fakat bu sefer de özel okul şansını kaybetmiş olacaklar.

Yani devlet lisesi tercih dönemini bekleyenler özel okul kayıt şansını kaybetmiş olacaklar.

Nakiller Ne Zaman ?

TEOG 2015 yerleştirme sonuçları 14 Haziran’da açıklanacak. Dolasıyla okulların boş kontenjanları da belli olmuş olacak. Nakil dönemi de 17-21 Ağustos arası. Devlet lisesinden özel liseye ya da özel liseden devlet lisesine ya da yerleştiği okuldan memnun olmayanlar 5 tercih yapıp il ve ilçe komisyonlarına başvuracaklar. TEOG 2015’te tek nakil dönemi uygulanacak. Nakil sonuçları ise 24 Ağustos’ta duyrulacak.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıdan yaklaşık bir ay sonra MEB yeni ve nihai bir kılavuz yayınlamış ve yukarıdaki bazı bilgiler de değişmiştir. MEB’in yayınladığı TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu için tıklayın.

Ozan Hoca’ya TEOG hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm için tıklayın.

Tüm rehberlik yazıları için tıklayın.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

18 Yorum

 1. puanım 479,3 yerleşmek istediğim fen lisesinin geçen yıl ki taban puanı da 477 bir de yaşça küçüğüm şu an 7 de olmam gerek ama erken yazıldım 8deyim sizce istediğim liseye gidebilirmiyim

  • Merhaba Aylin.

   Bulunduğun puan aralığında iyi bir avantaja sahipsin. Fakat puanın yakın olduğu için garanti girersin denilecek de bir durum yok. Bu yüzden tercih listeni oluştururken mutlaka daha garanti tercihlerde de bulunmanı tavsiye ederim.

 2. merhaba hocam.Kızımın 2015 TEOG puanı 425.0471 çıkıyor.Girmek istediği İstanbul okul Sağmacılar Anadolu Lisesi Taban puanı 424,426 dır.Girme ihtimali nedir?Teşekkürler.

 3. Merhaba Hocam. Kızım 9. Sınıfta okuyor ve geçen seneki TEOG puanı 469. İzmir Bornova Anadolu veya Karşıyaka Anadolu Lisesine nakil yaptırmak istiyoruz. BAL 2015 taban puanı 476. KAL 468. İkisine de başvuru yapabilir miyiz? Sizce BALa girme şansı var mıdır?

  • Merhaba Ekrem bey.

   1. sınıftan 10. sınıfa nakil konusu çok karışık bir konu. Geçen seneki uygulamaya, daha doğrusu yönetmeliği büyük itirazlar oldu. 2014 Eylül’ünde yeni bir uygulama getirildi. Her sene değişiyor, inanın ben dahi takip etmeyi bıraktım bu yüzden 🙂 Bildiğim şeylerin doğruluğundan emin değilim, hatta değiştiğine dair net kaynaklar olmamasına rağmen bazı duyumlar da almıştım. Sağolsun Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda sormazsanız hiçbir şey söylemiyor. Böyle bir ortamda, böyle önemli bir kararda sizi yanıltmak istemem.

   Eğer bu konuda kesin bir bilgiye ulaşırsam mutlaka sitede haber olarak duyururum.

 4. merhaba ozan hocam
  ben sizin puan hesaplama yerınızden puanımı hesapladım 401,667 civarında cıktı. düzcede cumhuriyet lisesine girebilirmiyim ve bu lısenın puanı dusermı arsal ve cumhuriyet ? 😀 🙂

  • Merhaba Cansu’cum.

   Bahsetmiş olduğun liselerin taban puanları ezberimde değil. Puan hesaplama yaptığın bölümde ‘Taban Puanlar’ sekmesi var, ordan bahsetmiş olduğun liselerin taban puanlarına bakıp söyle bana gene buradan, yardımcı olmaya çalışayım.

 5. ” tek nakil dönemi”NEDİR

 6. Hocam hesaplama robotun siteye ne zaman atacaksınız?

 7. Birde puanlar düşecek deniliyor?

  • Merhaba Çağlanur.

   Ben de bu sene genel olarak taban puanların düşmesini beklemekteyim. Ama bu her lisenin taban puanının kesinlikle düşeceği anlamına gelmiyor elbette.

 8. nakiller kısmındaki tarihlerin ayları yanlış yazılmış.

 9. Hesaplama robotları ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak 430 civarı bir puanım var. Okul ek puan verir mi ? Ayrıca Cumhuriyet fen istiyorum tutturma olasılığım hiç mi yok ?

  • Merhaba Ece.

   İnternetteki hesap ve tercih robotlarını tam olarak bilmemekteyim fakat sizler için sitede %100 MEB uyumlu TEOG Puan Hesaplama, TEOG Taban Puanlar ve TEOG Tercih Robotu yapma uğraşındayım. Bir kaç günlük işi kaldı. Bitince hem siteden, hem sitenin sosyal medya hesaplarından duyuracağım. Takipte kal 😉

   Ayrıca Cumhuriyet Fen Lisesi’nin taban puanı aklımda değil şu an fakat yukarda bahsettiğim sistemi siteye kurduğumda senin için en sağlık sonucu sistem verecektir.

   Ayrıca bu sene taban puanların düşmesini ben de beklemekteyim fakat taban puanların genel olarak düşmesi demek, tüm liselerin taban puanlarının düşmesi anlamına gelmemekte elbette. Çoğu düşebilir ama aynı kalan da, artan da olabilir. Bu konuda daha net konuşabilmek için resmi sonuçların açıklanmasını beklemek en sağlıklısı olacaktır.

Tartışmaya Katılın

TEOG yerleştirme sistemindeki değişiklikler neler ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş