Özel Ders
TEOG-Zor-Muydu-Taban-Puanlar-Düşer-Mi

TEOG Zor Muydu? Taban Puanlar Düşer Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen ortaokul sekizinci sınıfların liseye yerleşmeleri için gerçekleştirilen 2015-2016 2. dönem TEOG maratonu bugün sona erdi. Peki bu seneki 2. TEOG sınavları geçen senelere göre daha mı zordu? Taban puanlarda düşüş olur mu?

Öncelikle tüm TEOG’culara ve TEOG velilerine geçmiş olsun. Büyük bir yükün omuzlarınızdan kalktığını hissettiğinizi biliyorum. Bundan sonra da artık lise araştırmaları, tercihler, puan hesaplamalarla uğraşacaksınız. En çok da bundan sonrası için velilere iş düşüyor.

Gelelim 2015-2016 2. dönem TEOG sınavlarının zorluk derecesine. En çok sorulan soru TEOG bu sene zor muydu?

İlk dönem TEOG ortak sınavlarının geçen senelere göre daha zor olduğu, özellikle Türkçe’de çok fazla zorlanıldığı, halen mahkeme kararı açıklanmamış bir çok sorunun olduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da iptal ettiği soruyu biliyoruz. 1. TEOG sonuçlarına göre bu seneki full çeken sayısı, geçen senenin yaklaşık üçte biri. Bu sebeplerden dolayı elbette gözler 2. TEOG ortak sınavlarına çevrilmişti.

 • Bu seneki 2. TEOG ortak sınavlarına hiç şüphesiz Matematiğin damgasını vurduğunu söyleyebiliriz. Zor mu tartışması dahi yapılamaz. Tüm soruları incelediğimde çok ciddi anlamda bırakın TEOG’u, SBS’ye bir geri dönüş olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bu şaşırtıcı. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı ve soruları hazırlayan kurul bunu ‘bilerek’ yapmıştır. Kantarın topuzunun yanlışlıkla kaçtığını görmek istemeyiz gelecek senelerde.
 • Türkçe sınavı 1. TEOG’a göre daha kolay ve bol anlam bilgisinin yer aldığı bir sınav olarak göze çarpıyor. ‘Özveri’ sorusundan takılanların sayısı az değil. Fakat zor bir sınav olduğunu söylemek haksızlık olur.
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı da çok fazla bilgiye yönelik değil, daha çok beklendiği gibi yoruma dayalı sorularda oluşan, kolay diyebileceğimiz bir sınavdı. Öğrenciler çok zorlanmadı.
 • Fen ve Teknoloji sınavında birkaç soru çeldirici idi fakat genele baktığımızda yine sınavın zor olmadığını görebiliyoruz.
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında da beklenmedik bir şeyle karşılaşmadı öğrenciler. Soruların neredeyse tamamına yakını yorum sorusu olarak geldi. Temel bilinmesi gereken bilgiler elbette sorulara serpiştirilmişti fakat iyi bir muhakeme yeteneği olan öğrenciler çok fazla zorlanmadı.
 • İngilizce sınavında da şu ana kadar duyduğum kadarıyla öğrencilerin büyük bir isyanı yok. Sorular kazanımlara uygun. Geçen senelere nazaran daha zor bir sınav olduğunu söyleyemeyiz.
 • Yine şu ana kadar yanlış soru tartışması da pek yok gibi. Köprünün altından daha çok sular akar fakat ilk izlenim olarak iptal edilecek bir soru olmayacak gibi görünüyor.

Özetlemek gerekirse bu yılki Matematik sınavı çok can yaktı. Aynen 1. TEOG Türkçe sınavı gibi.

Taban Puanlar Düşer Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tercih dönemi öncesi öğrencilerin ve liselerin yüzdelik dilimlerini geçen yıl olduğu gibi açıklayacak diye umuyoruz. Puanlardan öte tercihlerde yüzdelik dilimler daha önemli olduğu için taban puanlar hakkında en sağlıklı yorum ve tahminleri yüzdelik dilimler açıklandıktan sonra yapabiliriz.

Fakat 1. TEOG’da full çeken sayısının bir hayli azalması ve 2. TEOG’daki Matematik sınavının ciddi anlamda zorluğu bu sene puanlarda bir miktar esneme olabileceğinin sinyallerini veriyor gibi. Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş gibi en tepedeki liselerde her sene olduğu gibi bu sene de yığılmalar olacağı şüphesiz. Ama daha aşağılara indikçe bir esneme olabileceği ihtimali şu an masada duruyor.

Artık İş Velilere Düşüyor

Bu saatten sonra artık öğrenciler görevlerini tamamladı. İyisiyle kötüsüyle TEOG maratonu onlar için sona erdi. Artık iş velilerde! İyi bir lise seçimi, iyi bir üniversitenin kapısını aralıyor ve bu sebepten dolayı lise seçiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Lise seçerken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımda lise seçimine detaylı olarak değinmiştim, okumanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.53 ( 34 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Disleksi

Disleksi

76Paylaşım Facebook’ta Paylaş71 Twitter’da Paylaş2 Beğen!0 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest2 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

361 Yorum

 1. Merhaba hocam ben bu sene Teoga girdim puanımı hesapladım 470 çıktı. Ama bu seneki sorular kolaydı . Bu yüzden geçen sene 462 , 8 puanla alan okula bu sene girebilir miyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Saygılar….

 2. Hocam teog sınavında yerleştirmede kaç puan düşüyor mesele 700 üzerinden 450 aldım yerleştirmede kaç puan düşer

 3. Merhaba hocam benim bu sene ilk teogdan 19 yanlış çıktı 2. teogdan kaç yanlış yaparsam Sİvas Selçuk Anadolu Lisesine giderim? Edit:Sivas Selçuk Anadolu Lisesi 467 puan diye gözüküyor

 4. Merhaba hocam ben 10. Sinifim nakil yaptirmak istiyorum fakat 9. Siniflarin taban puanlari ve konten janlari gorunmedigi icin nakil puani benim puanimdan yuksek sizce meb ne zaman girer 9. Siniflari

 5. Merhaba hocam yüzdelik dilimim 4.48. İstediğim okulla aramda 4 puan var okulun yüzdelik dilimi 3.28 girme ihtimalim nasıl cevaplarsanız sevinirim

 6. bnm istediğim okulun puanı 378,8893 yüzdeliği 22,57 ama bnm puanım 378,5764 yüzdeliğim 25 o okula gidebilirmiyim

 7. merhaba hocam 0.46 yüzdelikle 0.6 lık okula girebilir miyim açıkçası şüphelerim var

 8. 10.sınıf Nakilleri için taban puan şartı halen devam ediyor mu ? bir ara -20 puan altı başvuracak diye dedikodular vardı? halen dedıkodu mu ? yoksa gerceklesme imkanı var mı ? net durum ne zaman belli olur.. tşkler

 9. merhaba hocam benim puanım 395 yüzdelik dilimim %21,23 gitmek ıstedıgım okulun yüzdelik dilimi %19,800 taban puanı ise 390 girme şansım kaç acil cevap verebilirmisiniz

 10. merhaba hocam sizce hangisin tutma ihtimali daha yüksek?
  yüzdeliğim= 15.12
  1) 14.22
  2)20.56
  3)23.00

 11. meraba hocam benim yüzdelik dilimim 14.52 istediğim lisenin yüzdeliği ise 13.65 aradaki fark 0.87 bu okula girebilirim?

 12. Hocam benim yuzdelik oranım 26 gtmk istediğim lise 23.5 puanlarımız 375 konteyjan bilgisi 320. Gitme oranım kaç hocam

 13. Arkadaşlar benim luanım 486.8 yüzdelik dilimim ise 1.23 yaşar acar fen lisesi istiorum oranın da kontejyanı 150 puanı 487.4 yüzdelik dilimi ise 1.14 acaba girer miyim

 14. Hocam bu sene puanlar yükselir mi? Yukselecekse bunun nedeni ne?yani sorular zor ken ve seviye dusmusken neden puanlar yükseliyor?

  • Merhaba Buğra.

   Tüm okullar için bir genelleme yapamayız. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi yukarıdaki yazıda belirttim. Soruların zor olduğunu sen söylüyorsun. Ben böyle bir şey demedim, demiyorum. Ayrıca puanların düşmesi ya da çıkmasına tek etken şey sınavın zorluk derecesi değildir, bir çok başka etken de var.

 15. Hocam merhaba benim yüzdelik dilimim 9,24 puanım 447 gitmek istediğim lisenin yüzdelik dilimi 9,12 puanı 441 girme şansım var mıdır

 16. Hocam öncelikle merhaba ben 10.sınıfa geçtim nakil yapmayı düşünüyorum.9.sınıftaki taban puanı 10.sınıfta düşer mi?

 17. Merhaba hocam benim puanın 456.17 genel yuzdeligim 7.24 ve il yuzdeligim 8.41.puani 451.10 ve yuzdeligi 7.41 olan okula gidebilirmiyim.Bu arada okulun pansiyonu var ve dışarıdan gelen çok oluyor.Bu durumda Türkiye geneli yuzdeliginimi kullanmaliyim?.Şimdiden teşekkürler hocam.

 18. Merhaba hocam benim yüzdeliğim 22,03 puanım 405 ve gitmek istediğim lisenin puanı 383 yüzdeliği ise 21,37 benim o liseye gitme şansım var mı?

 19. Yüzdelik dilimler %1 degisebilirmi.saygılar

 20. merhaba hocam benim puanım 432 yüzddeliğim %12.67 istedigim okulun puanı 430 yüzdeliği %10 sizce bu okula gidebilirmiyim?

 21. Merhaba Hocam benim yüzdelik dilimim %25,74 türkiye geneli bu dilimle gitmek istedğim 2 okul var onların yüzdelik dilimi %23,70 diğeri ise %24,98 ilk söyledğim ve 2. söylediğim garanti mi hocam ve ne kadar zor görünüyor ilk söyledğimin kontenjanı 379 diğeri ise 204 çok acil bi cevap bekliyorum ve birazda korkuyorum.

 22. puanim 439 yuzdelik dilimim 5.89 .yuzdelik dilimi 5.93 olan bi liseye gidebilirmiyim

 23. hocam şu anda 496 puanın yüzdeliği 0.13 0.12 gibi bir şeyler o inkılap sorusu iptal olursa puanım 496.15 oluyor ankara fene öyle olursa girebilir miyim

 24. merhaba hocam benim yüzdelik dilimim 9 gitmek istediğim okulun yüzdelik dilimi 7.54 kontenjan bilgisi 238 sizce o okula gidebilirmiyim?

Tartışmaya Katılın

TEOG Zor Muydu? Taban Puanlar Düşer Mi?

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş