Özel Ders
2015 TEOG Nakillerle İlgili Sık Sorulan Sorular

TEOG 2015 Nakillerle İlgili Sık Sorulan Sorular

TEOG 2015 nakil dönemi bugün başladı. Bir çok öğrenci ve velide de nakil heyecanı resmen başlamış oldu. Her kafadan bir ses çıkıyor, MEB ne yazık ki ayrıntılı açıklamalar yapmıyor. Bu sebepten dolayı, sizlerden de gelen soruları derleyip TEOG nakil dönemiyle ilgili bir kez daha bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Bir kaç gün önce TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey başlıklı bir yazı yayımlamıştım. TEOG 2015 nakil dönemiyle ilgili bu konuyu öncelikli olarak incelemenizi tavsiye ederim.

Bu yazıda da soru-cevap şeklinde ve çok daha fazla detaya girerek TEOG 2015 nakil işlemleri ile ilgili sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağım. Bu yazıyı da sizlerden de gelen ve gelecek başka soru ve cevaplarla da düzenli olarak güncelleyeceğim. Yani bugün aradığınız sorunun cevabını bulamazsanız, yarın bulma ihtimaliniz var. Bu sebepten dolayı TEOG 2015 nakil dönemi boyunca sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bununla birlikte TEOG hakkındaki her türlü gelişmeden anında haberdar olmak için Facebook ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

FACEBOOK TWITTER

TEOG 2015 Nakiller İlgili Sık Sorulan Sorular

(Soruların cevaplarını görebilmek için, soruların üstüne tıklayınız.)

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için kimler tercih yapabilir ?

Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda tüm öğrenciler bulunabilir.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları ne zaman yapılacak ?

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları,

  • 17-21 Ağustos 2015
  • 24-28 Ağustos 2015
  • 31 Ağustos-4 Eylül 2015

tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacaktır.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları nasıl yapılacak ?

TEOG 2015 nakil başvuruları e-okuldan da yapılabilmekte, okula gidip de yapılabilmekte. Fakat her halükarda herhangi bir ortaokul müdürlüğüne gidip onaylatılması gerekmekte. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecek.

TEOG 2015 nakil işlemlerimi internetten yapabilir miyim ?

Evet. e-okul sisteminde de nakil başvurularınızı yapabilirsiniz fakat mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğüne gidip tercih listenizi onaylatmanız gerekmekte. Bu sebepten dolayı tercihlerini direkt okula gidip yapmanızı öneririm.

TEOG 2015 boş kontenjanları nereden sorgulayabilirim ?

Liselerin boş kontenjanlarını 2015-2016 e-okul Boş Kontenjan Sorgulama başlıklı yazıdan sorgulayabilirsiniz.

Bir çok lisenin boş kontenjanı 0 (sıfır) görünüyor. Neden böyle ? Hep böyle mi kalacak ? Güncellenecek mi ? Ne zaman güncellenecek ?

2015-2016 e-okul boş kontenjan sorgulama bölümünden bir çok okulun kontenjanının 0 (sıfır) olması doğal. Her okulda boş kontenjan olacak diye bir kaide de yok. Bu listeler zamanla güncellenecektir. Ne zaman güncelleneceği MEB tarafından resmi olarak duyrulmadı, bu yüzden belli bir tarihi yok. Tahminim, nakil dönemi içerisinde güncellenecektir. Sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederim.

TEOG 2015-2016 taban puanlarını nereden öğrenebilirim ?

TEOG 2015-2016 Taban Puanları başlık yazıdan MEB tarafından açıklanan taban puanları öğrenebilirsiniz.

TEOG 2015-2016 tavan puanlarını nereden öğrenebilirim ?

TEOG 2015-2016 taban puanlar, yani okullara yerleştirilen en yüksek öğrencinin puanını MEB açıklamamakta.

14 Ağustos sonucu okuluma kaçıncı sıradan yerleştirildiğimi nasıl öğrenebilirim ?

Bir ihtimal yerleştirildiğiniz liseden öğrenebilirsiniz.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için yapılan tercihlerde öğrenciler kaç okul tercih edilebilir ?

TEOG 2015 nakil dönemlerinde öğrenciler en fazla 3’er tercihte bulunabilirler.

TEOG 2015 nakil başvurusunda 3 tercih yapmak zorunlu mudur ?

Hayır. En fazla 3 tercih yapabilirsiniz. 1 ya da 2 tercihte de bulunma şansınız var.

Her nakil döneminde ayrı ayrı başvuru yapmak zorunda mıyım ?

Hayır. İlk nakil döneminde nakil başvurusunda bulunurken okul yetkililerine ‘Yapmış olduğum tercihlerin 3 TEOG nakil döneminde de geçerli olmasını istiyorum.’ derseniz, ayrı ayrı nakil tercihinde bulunmanıza gerek kalmayacaktır.

Eğer 3 nakil döneminde de farklı tercihler yapmayı düşünüyorsanız, 3 nakil döneminde de okula gidip tercih yapmanız ve her nakil döneminde tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatmanız gerekmekte.

Yurt dışındaki öğrenciler veya açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularını nasıl yapacak ?

Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacaktır. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilecektir.

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde, yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak ?

Yerleştirme işlemleri; yerleştirme takviminde belirtilen tarihlerde, yerleştirmeye esas puan (YEP) üstünlüğüne göre ve boş kontenjanlara merkezî olarak yapılacaktır.

Nakil başvurusunda bulunduğum liseye girebilmem için ne olması gerekiyor ?

A lisesine nakil başvurusunda bulundunuz. Bu liseye yerleşmeniz için 2 şart var. Birincisi, nakil başvurusu yaptığınız okulda boş kontenjan olmalı. Ön şart bu. İkincisi, A okuluna nakil başvurusunda bulunan diğer öğrencilerden daha yüksek bir YEP‘e sahip olmalısınız.

TEOG 2015 başvurularında boş kontenjan şartı var mı ?

Hayır. Nakil başvurusunda bulunmak için boş kontenjan şartı aranmamakta.

Nakil başvurusunda bulunmak için boş kontenjan şartı yok fakat şu an istediğim okulda boş kontenjan da yok. Niye başvuru yapayım ki ?

Diyelim ki Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 100 kontenjanı var ve normal yerleştirmelerde 100 öğrenci aldı. Yani boş kontenjan yok. Nakil döneminde bu okul için de başvuru yapabilirsiniz. Peki bunun mantığı nedir ? Açıklayayım.

Diyelim ki bir öğrenci bu liseye normal yerleştirmeler sonucunda yerleşti. Fakat nakil döneminde başka bir okula gitmek istedi, nakil başvurusunda bulundu ve yerleşti. Böylece Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nde 1 öğrencilik boş kontenjan dolmuş oldu. Eğer siz bu okulu yazdıysanız ve bu okulu yazanlar arasında en yüksek puanlı YEP’e sahipseniz, bu okula nakil ile gidebileceksiniz.

TEOG 2015 yerleştirmeye esas nakil sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek ?

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları,

  • 24 Ağustos 2015
  • 31 Ağustos 2015
  • 7 Eylül 2015

tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

Millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına hangi öğrenciler tercih başvurusu yapabilecek ?

Sadece açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istemeleri halinde millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecektir.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları hangi tarihlerde tercih başvurusu alacak ?

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde tercih başvurusu alacaktır.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularında öğrenciler kaç okul tercih edilebilir ?

Öğrenciler bu başvuruda il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecek.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularına göre yerleştirme işlemlerini nasıl yapılacak ?

Yerleştirme işlemleri; il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından, nakil mevzuatına göre, il/ilçe sınırları içinde ve yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek ?

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 11 Eylül 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak ?

Bu öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde, şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.

Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak ?

Bu öğrencilerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirilmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları iş birliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

Yerleştirmeye esas puanları eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih ettiği ve bu öğrencilerden sadece birinin yerleştirilebildiği bir durumda, hangi öğrenci öncelik hakkına sahip olur ?

Yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

TEOG 2015 nakil döneminde hangi tür okulları nakil başvuru listeme yazabilirim ?

TEOG 2015 nakil döneminde her türden okulu tercih listenize yazabilirsiniz. Örneğin; normal yerleştirmelerde Anadolu Lisesi’ne yerleştirildiniz. Nakil başvurusunda Fen Lisesi de, İmam Hatip de, Sağlık Meslek Lisesi de, yani her türden okulu yazabilirsiniz.

Özel okula kaydımı yaptırdım. Nakil başvurusunda bulunabilir miyim ?

Evet. Yalnız bu durumda dikkat etmeniz gereken şöyle bir husus var. Eğer özel okuldan nakil ile devlet lisesine geçerseniz, özel okula vermiş olduğunuz paranın bir kısmı yanar. Bu konuyu mutlaka kayıt olduğunuz özel okul ile detaylı olarak görüşmenizi tavsiye ederim.

TEOG 2015 nakil başvurusunda bulundum. 14 Ağustos'ta yerleştiğim okuldan kaydım silinir mi ? Bu okulu kaybeder miyim ? Açıkta kalır mıyım ? Hakkım yanar mı ?

Hayır. TEOG 2015 nakil başvurularında başarısız olursanız, yani herhangi bir okula nakille gidemezseniz, 14 Ağustos’ta yerleşmiş olduğunuz okul sizin okulunuz olmuş olur.

TEOG 2015 nakil başvurusunda bulunmak için 14 Ağustos'ta yerleştiğim okula kayıt olmam gerekir mi ?

Hayır. Lise kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta. Direkt nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. TEOG 2015 Okul Kayıtları Nasıl Yapılacak ? başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

TEOG 2015 nakil başvurusunda bulundum ve nakiller sonucu A lisesine yerleştirildim. A lisesine kayıt olmam gerekir mi ?

Hayır. Lise kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta. TEOG 2015 Okul Kayıtları Nasıl Yapılacak ? başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

TEOG 2015 nakillerinde 20 puan şartı var mı ?

Hayır. TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu‘nda da böyle bir şarttan bahsedilmiyor. Her gazete haberine inanmayın.

Açık lise öğrencileri 3 nakil döneminde de nakil başvurusunda bulunabilecekler mi ?

Evet. Açık liseye kaydolan öğrenciler de 3 nakil dönemi boyunca nakil başvurusunda bulunabilirler. Eğer 3 nakil döneminde de nakil başvurularında başarısız olurlarsa, sadece açık lise öğrencilerine ait 4. bir nakil dönemi mevcut. Son şans olarak. Açık liseye kaydolanlar 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde de nakil başvurusunda bulunabilecekler. EOG 2015 yerleştirmeleri sonucu açık liseye kaydedilen öğrenciler, millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek. Açık liseye kaydedilen bu öğrenciler, nakil başvurularında il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecekler.

TEOG 2015 1. nakil döneminde A lisesine yerleştim. 2. ve 3. nakil dönemlerinde nakil başvurusunda bulunabilir miyim ?

Evet.

TEOG 2015 1. nakil döneminde A lisesine yerleştirildim. 14 Ağustos'ta yerleştirildiğim liseye geri dönebilir miyim ?

Hayır. Nakil döneminde yerleştirildiğiniz A lisesinin öğrencisisiniz artık. Ancak 2. ya da 3. nakil döneminde 14 Ağustos’ta yerleştirildiğiniz okula nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.

TEOG 2015 1. nakil döneminde A lisesine yerleştirildim. 2. nakil döneminde de başvuru yaptım ve B lisesine yerleştirildim. Ne olur ?

B lisesine yerleştirilmiş olursunuz. A lisesine ya da 14 Ağustos’ta yerleştirildiğiniz okula geri dönemezsiniz. Ancak 3. nakil döneminde tekrar nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.

TEOG 2015 nakil başvurusu yaptım, pişmanım. Nakil başvurumu iptal ettirebilir miyim ?

Hayır. Nakil başvurusunuzu normal şartlarda iptal ettiremezsiniz. Bu konuda nakil başvurusunda bulunduğunuz okula da gidip sormanızı tavsiye ederim. Eğer nakil başvurunuz okul tarafından onaylanmadıysa bir ihtimal iptal ettirebilirsiniz.
Eğer kafanıza takılan sorular varsa, aşağıda yer alan ‘Tartışmaya Katılın’ bölümüne sorularınızı koyabilirsiniz. Bu yazıyı da arkadaşlarınızla paylaşırsanız, daha fazla arkadaşınıza yardımcı olmuş oluruz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.98 ( 17 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

TEOG'da-Açık-Uçlu-Soru-Dönemi-Başlıyor

TEOG’da “Açık Uçlu” Soru Dönemi Başlıyor!

97Paylaşım Facebook’ta Paylaş92 Twitter’da Paylaş2 Beğen!2 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

314 Yorum

  1. “1. yerleştirmeye esas nakil işleminiz gerçekleşmemiştir” ne demek?

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Nakillerle İlgili Sık Sorulan Sorular

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş