Özel Ders
Lise kayıtları için para ödemek zorunlu mu

Lise kayıt parası ödemek zorunlu mudur ?

TEOG 2015 sonuçlarının açıklanmasından sonra veli ve öğrencilerde bir yandan kayıt, bir yandan da nakil telaşı başlamış vaziyette. Her sene olduğu gibi bu sene de okullar tarafından velilerden istenen paralarla ilgili bir çok sıkıntı var. Peki bu olayın aslı astarı nedir ?

TEOG 2015 yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt ve nakil süreci başladı. Lise kayıt parası olayına değinmeden öncelikle lise kayıtlarına bir parantez açayım. Bu konuda daha önce TEOG 2015 Okul Kayıtları Nasıl Yapılacak ? başlıklı yazımda lise kayıtlarının sistem tarafından otomatik olarak yapıldığını söylemiş ve durumu ayrıntılı açıklamıştım.

Fakat bir çok lisenin resmi internet sitesinde ‘Kayıt İçin İstenen Evraklar’ başlığıyla yazılar yayımlanmakta, öğrenci ve veliler de büyük bir ikilemde kalmakta. Bu gözlemimden sonra konuya açıklık getirme ihtiyacı hissettim. Tüm lise kayıtları MEB tarafından otomatik olarak yapılmakta. Liseler tarafından istenen evraklar (fotoğraf vb.) prosedürden ibaret. İstenen evrakların elbette götürmek zorundasınız fakat bu kayıt işleminin bir parçası değil. Şu an itibariyle tüm öğrenciler otomatik olarak kaydedildi yerleştirildiği liselere. Bu evrakları örneğin okulun ilk günü de götürebilirsiniz. Bu evrakları nakil başvurunuzdan önce götürürseniz TEOG nakil başvurusundan bulunma hakkınız da kaybolmamakta, bunu da belirteyim.

Gelelim şu lise kayıt parası mevzusuna.

TEOG 2015-2016 Boş Kontenjan Sorgulama İçin Tıklayın

Lise kayıtları parası yasal mı ? Liseye kayıt olurken bir ücret ödemek zorunlu mu ?

Bu konu yıllardır her kayıt döneminde gündeme gelen bir konu ve hassas da bir konu. MEB tarafından okullara ayrılan ödenek çoğu zaman yetmemekte ve okullarımız donanım, ısınma vb. bir çok giderlerini karşılamakta zorlanabilmekte. Bu sebepten dolayı da okullar velilerden bağış kapsamı altında ve makbuz karşılığında para isteme hakkına yasal olarak sahipler. Fakat hiçbir okul, hiçbir veliden belirli bir tutar isteyemez. Yani, ‘okula 50 TL vermek zorundasınız.’ diye bir istekte ya da yaptırımda bulunamaz, herhangi bir ücret belirleyemez. Bu ücreti vermek tamamen velinin insifatifindedir. 5 TL de verebilir, 10 TL de verebilir, hiçbir ücret ödemeye de bilir.

Bu konuda velilere tavsiyem nabza göre şerbet vermektir amiyane tabirler. Karşınızdaki insan sizden gayet kibar bir şekilde ve emrivaki yapmadan durumu anlatıyor ve bağış konusunu açıyorsa, bütçeniz doğrultusunda okula yardımcı olmanızı tavsiye ederim. Bu 5 TL de olabilir, 100 TL de olabilir, durumunuz neye yetiyorsa.

Fakat karşınızdaki insan sizden zorla para almaya çalışıyorsa bu yasal da, insani de, ahlaki de değil. Bu durumda herhangi bir ücret vermek zorunda olmadığınız gibi size bu dayatmayı yapan yetkili ve okulu şikayet de edebilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız Milli Eğitim Bakanlığı’nın danışma hattı olan ALO 147‘yi arayarak, durumu anlatıp, gerekli bilgileri de vererek şikayetinizi yapabilirsiniz. Konuyla ilgili şikayetlerinizi ozancorumlu.com a da iletebilirsiniz.

Hem okul yetkililerine hem de velilere bu konudaki çağrım, karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde hareket etmeleridir. Bu durumun bu kadar dallanıp budaklanması ve sorun haline gelmesindeki ilk sorun ne yazık ki okul yetkililerinin bu olayı emrivaki haline getirmeye çalışmaları. Kendilerine göre haklı oldukları bir çok yön olmasına rağmen bu yapılan yasal da, ahlaki de değil. Velilerin de eğer böyle bir davranış ile karşılaşmıyorlarsa gönüllerinde kopan ve bütçelerinin yettiğince okullara yardımda bulunmaları da önemli. Bu verilen bağışlar kimsenin cebine gitmiyor, okulun giderlerine harcanıyor. Sizin de çocuğunuzun okuduğu okulun giderleri. Bunu da göz ardı etmemek lazım.

Sormak istediklerinizi konu altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

TEOG nakilleriyle ilgili sık sorulan soruları incelemek için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.6 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

22 Yorum

 1. Merhaba hocam ben 10. Sınıfa geçtim bizim burda yeni lise açıldı beni oraya alırlar mı bide torpil oluyor mu

 2. Hocam bir meslek lisesi bizden 200 tl istiyor gerekçe ise devlet maaşlarını ödemiyormuş ve kendilerini güvenceye alıyorlarmış bu parayla ve kayıt için başka hiçbir şey istemiyor ne fotoğraf ne başka bir şey. Ne yapmalıyım?

 3. Hocam ben kayidimi yapamadim 9.sinif.Okulun ilk gunu kayit islemi icin gidecegiz.Şuan benim kaydim var midir? Öğrenim görebilir miyim bu kayıt işlemini bitirmeden?

 4. okul kayıt ücretleri yasal değil fakat;okulun sadece kayıt döneminde aldığı bu ücret çocukların sosyal,kültürel ve diğer ihtiyaçları için kullanılıyor olduğundan zor da olsa verilmeli ki çocuklar soyo kültürel olarakda fayda görsün.ben de kızımı hazırlığa kayıt ettirdim 100 tl kırtasiye ve alt limit 1000 tl olmak üzere bağış adı altında ücret istendi henüz veremedim ama ödeyeceğim.okulun faaliyetine göre sanırım bağış belirleniyor ayrıca yapılan tüm gider ve gelir kalemlerini de okuldan öğrenebilirsiniz.

  • Durumunuz var ise ve verdiğiniz paranın doğru yerlere gittiğinden eminseniz elbette verin. Çok da güzel bir iş yapmış olursunuz. Ama durumu hiç olmayan, hatta başarı durumu iyi olmasına rağmen kötü bir TEOG geçirip, istemeden de olsa devlet lisesine parası özel okula yetmediği için giden bir öğrenciden 1000 TL para istemek günahtır, ahlaksızlıktır.

   Ayrıca bunu KAYIT PARASI altında kimse yapamaz. Burası devlet okulu! Zorunlu bağış diye bir şey yasal değil. Zaten bağış kelimesinin anlamına da zıt bir şey bu. Bağış, gönüllülük esasına göre yapılan bir yardımdır. Zorunlu olamaz. MEB’in çok açık uyarıları var bu konuda. Durumu anlatırsınız, isteyen verir, isteyen vermez. İnsanları bu şekilde strese sokmanın anlamı olmadığı gibi yasal bir dayanağı da yok.

 5. tmm teşekkürler

 6. okula spor salonu yaptırmak için, hizmetlilerin maaşlarını okulun ihtiyaçlarını karşılamak için diyolar

 7. sınıfa gidiyorum okula başlarken 100 tl verdik ama şimdi 1. dönem ve 2. dönem 50 şer tl yine istiyolar. vermek zorunda mıyım

 8. Hocam ben nazilli anadolu lisesini kazandım 455 puanla. Ben daha liseye gitmedim ama giden arkadaşlarımdan 200 tl almışlar kayıt için. Bu yaptıkları doğru mu? Vermek zorunda mıyız? Bu para çok fazla değil mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar..

 9. Merhaba hocam size bir sorum var bizim burda okullar liseye kayit icin para degil fakat poset dosya, klosor,mektup zarfi,maktup icin pul, bir top A4 kagidi vb. Gibi seyler istiyor bunlari da vermek zorundamiyiz?

 10. merhaba kolay gelsin yazınızı okudum fakat bu liselere son kayıt tarihi hangi gün acaba ?

 11. Çok yararli bir yazı olmuş tekrar teşekkür ederim insanlari bilinçlendirmeniz çok güzel.İyi günler

 12. Merhaba hocam sorumu cevaplarsanız sevinirim. Yargıtay’ın verdiği kararla birlikte -20 puan şartı getirilmiş. Fakat 1 Temmuz 2015 tarihinde resmi gazetede Meb tarafından yayınlanan klavuzda taban puan şartı bulunmuyormuş. Nasıl olacak ben 10. Sınıf nakil puanı 390 olan bir liseyi nakil listeme ekledim fakat lisenin puanı 471 açıklarmısınız.

  • Merhaba Mert Ali.

   Bu konuda bir bilgim ne yazık ki bulunmuyor. Danıştay kararını MEB’in normal şartlarda uygulaması gerekiyor ama MEB’in ne yaptığını ya da yapacağını bilmiyorum. Bu konuda MEB’i arayıp ya da okul müdürlüğünü arayıp bilgi almaya çalışmalısın.

Tartışmaya Katılın

Lise kayıt parası ödemek zorunlu mudur ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş