Özel Ders
Galatasaray-Lisesi-150'inci-Yılını-Fransa'da-Kutladı

Galatasaray Lisesi 150’inci Yılını Fransa’da Kutladı

Galatasaray Lisesi’nin 150’inci, üniversitesinin ise 25’inci kuruluş yıl dönümü Fransa’nın başkenti Paris’te kutlandı. Burada konuşan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, “Galatasaray Üniversitesi ve Lisesi birçok alanda Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu” dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te, Senato’da, Galatasaray Üniversitesi’nin iş birliğiyle ve Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Senatör Josiane Costes’in ev sahipliğinde Galatasaray Üniversitesinin 25’inci, Galatasaray Lisesi’nin 150’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla panel düzenlendi. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Galatasaray Üniversitesi ve Lisesinin birçok alanda Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Panele, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcı, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, UNESCO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, OECD nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, Galatasaray Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Çınarlı, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, çok sayıda diplomatik temsilci ve yabancı davetli katıldı.

Senatör Costes, Galatasaray Üniversitesinin, Fransa ile Türkiye arasındaki ortak tarih açısından önemini anlattı.

Büyükelçi Musa da “Galatasaray Üniversitesi ve Lisesi birçok alanda Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu” dedi.

İki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve siyasi ilişkiler açısından bu iki kurumun önemini anlatmak amacıyla panel düzenlediklerini söyleyen Musa, üniversitenin kaliteli öğrenciler yetiştirdiğini ve çok sayıda diplomatın Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olduğunu belirtti.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karsak da Almanya ve Japonya’nın Galatasaray Üniversitesini referans alarak Türkiye’de okul açtığını anlattı. Galatasaray Üniversitesi’nin başarılı bir üniversite olduğunu belirten Karsak, üniversitenin ve lisenin kuruluş yıl dönümlerini gururla ve mutlulukla kutladıklarını söyledi.

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı Hamamcı da iki ülke arasındaki ilişkilerde Galatasaray Üniversitesi’nin önemli rol üstlendiği belirtti.

Paris’teki Bilgi İşlem Uluslararası Okulu’nun kurucusu ve rektörü Nesim Fintz ise Galatasaray Üniversitesi’nin her kesimden öğrenci kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Galatasaray Lisesi dünyadaki ilk laik lisedir” dedi.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Galatasaray Lisesi 150'inci Yılını Fransa'da Kutladı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş