Özel Ders
Ziya-Selçuk-Trafikte-farkındalığı-hep-beraber-yükselteceğiz

Ziya Selçuk: Trafikte farkındalığı hep beraber yükselteceğiz

‘Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü’ imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, trafik kurallarıyla ilgili “Bu konuda farkındalığı hep beraber yükselteceğiz, örnek olacağız” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokolle öğrencilerde trafik bilincinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İçişleri Bakanlığı arasında gerçekleştirilen ‘Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü’ imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, trafik kurallarıyla ilgili olarak “Bu konuda farkındalığı hep beraber yükselteceğiz, örnek olacağız” dedi. Ankara Şehit Yavuz Başayar İlkokulu’nda düzenlenen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bakan Ziya Selçuk katıldı.

Öğrencilerde trafik bilincinin geliştirimesi konusunda öğretmen ve polislerin el ele verdiğini belirten Bakan Selçuk, özetle şunları söyledi:

‘HAYAT SAHNESİNE TAŞIYACAĞIZ’

MEB olarak TRT ile işbirliklerimizin artacağı döneme giriyoruz. Hem bu tür konular hem de yabancı dil gibi konularla işbirliklerimiz artacak. Genel olarak bir soru sorarsak insan hayatındaki en önemli şey nedir? Cevabı sorunun içinde. Hayat, can. Eğitimimizin tarihine baktığımızda bir can, şevkat eğitimi olduğunu görüyoruz. Biz eğitime emzirmek gibi bakarız. Kalp ritmini veren süreç olarak bakarız. Eğitimin emniyet, güvenlik boyutu cana zarar gelmesin diye çok önemli. Fakat bu mesele denetimin ötesinde insanlarda farkındalık oluşturmak. Denetim dışsal bir unsur. Fakındalık ve eğitim ise içsel. Dışsal kontrolle kısmen kontrol edebiliriz. Ama aslında içten kontrol çok önemli. Temelde hedefimiz iç kontrol. Trafik dersi gibi zorunlu değil, ilişki süreciyle yapmayı hedefliyoruz.

Bunun bir bilgi değil, görgü meselesi olduğunun farkındayız. Trafik kuralları biliniyor. Yetişkinler kurallara uyarsa sorun yok. Hepimiz biliyoruz trafikte nasıl davranılması gerektiğini. Her gün medyada kaza haberleri duymanın ne kadar sıradanlaştığını görmek içimizi acıtıyor. Hele hayvanlara yönelik yapılan trafik kazaları ve bu kazaların umursanmaması içimizi çok daha kanatıyor. Eğer bir vicdan ve şevkat meselesi olarak gündeme getiremezsek ciddi sıkıntılarımız olacak. Bu içsel denetim, insanların kafa yapıları gelişmeli. Bu nedenle bu konuda farkındalığı hep beraber yükselteceğiz, örnek olacağız. Bu işbirliği protokolünü hayat sahnesine taşıyacağız ve takipçisi olacağız. Öğretmen arkadaşlarımızın örnek olması ve polis arkadaşlarımızın emekleri çok önemli. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum.”

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Ziya Selçuk: Trafikte farkındalığı hep beraber yükselteceğiz

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş