Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / TEOG Zor Muydu? Taban Puanlar Düşer Mi?
Özel Ders
TEOG-Zor-Muydu-Taban-Puanlar-Düşer-Mi

TEOG Zor Muydu? Taban Puanlar Düşer Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen ortaokul sekizinci sınıfların liseye yerleşmeleri için gerçekleştirilen 2015-2016 2. dönem TEOG maratonu bugün sona erdi. Peki bu seneki 2. TEOG sınavları geçen senelere göre daha mı zordu? Taban puanlarda düşüş olur mu?

Öncelikle tüm TEOG’culara ve TEOG velilerine geçmiş olsun. Büyük bir yükün omuzlarınızdan kalktığını hissettiğinizi biliyorum. Bundan sonra da artık lise araştırmaları, tercihler, puan hesaplamalarla uğraşacaksınız. En çok da bundan sonrası için velilere iş düşüyor.

Gelelim 2015-2016 2. dönem TEOG sınavlarının zorluk derecesine. En çok sorulan soru TEOG bu sene zor muydu?

İlk dönem TEOG ortak sınavlarının geçen senelere göre daha zor olduğu, özellikle Türkçe’de çok fazla zorlanıldığı, halen mahkeme kararı açıklanmamış bir çok sorunun olduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da iptal ettiği soruyu biliyoruz. 1. TEOG sonuçlarına göre bu seneki full çeken sayısı, geçen senenin yaklaşık üçte biri. Bu sebeplerden dolayı elbette gözler 2. TEOG ortak sınavlarına çevrilmişti.

 • Bu seneki 2. TEOG ortak sınavlarına hiç şüphesiz Matematiğin damgasını vurduğunu söyleyebiliriz. Zor mu tartışması dahi yapılamaz. Tüm soruları incelediğimde çok ciddi anlamda bırakın TEOG’u, SBS’ye bir geri dönüş olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bu şaşırtıcı. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı ve soruları hazırlayan kurul bunu ‘bilerek’ yapmıştır. Kantarın topuzunun yanlışlıkla kaçtığını görmek istemeyiz gelecek senelerde.
 • Türkçe sınavı 1. TEOG’a göre daha kolay ve bol anlam bilgisinin yer aldığı bir sınav olarak göze çarpıyor. ‘Özveri’ sorusundan takılanların sayısı az değil. Fakat zor bir sınav olduğunu söylemek haksızlık olur.
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı da çok fazla bilgiye yönelik değil, daha çok beklendiği gibi yoruma dayalı sorularda oluşan, kolay diyebileceğimiz bir sınavdı. Öğrenciler çok zorlanmadı.
 • Fen ve Teknoloji sınavında birkaç soru çeldirici idi fakat genele baktığımızda yine sınavın zor olmadığını görebiliyoruz.
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında da beklenmedik bir şeyle karşılaşmadı öğrenciler. Soruların neredeyse tamamına yakını yorum sorusu olarak geldi. Temel bilinmesi gereken bilgiler elbette sorulara serpiştirilmişti fakat iyi bir muhakeme yeteneği olan öğrenciler çok fazla zorlanmadı.
 • İngilizce sınavında da şu ana kadar duyduğum kadarıyla öğrencilerin büyük bir isyanı yok. Sorular kazanımlara uygun. Geçen senelere nazaran daha zor bir sınav olduğunu söyleyemeyiz.
 • Yine şu ana kadar yanlış soru tartışması da pek yok gibi. Köprünün altından daha çok sular akar fakat ilk izlenim olarak iptal edilecek bir soru olmayacak gibi görünüyor.

Özetlemek gerekirse bu yılki Matematik sınavı çok can yaktı. Aynen 1. TEOG Türkçe sınavı gibi.

Taban Puanlar Düşer Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tercih dönemi öncesi öğrencilerin ve liselerin yüzdelik dilimlerini geçen yıl olduğu gibi açıklayacak diye umuyoruz. Puanlardan öte tercihlerde yüzdelik dilimler daha önemli olduğu için taban puanlar hakkında en sağlıklı yorum ve tahminleri yüzdelik dilimler açıklandıktan sonra yapabiliriz.

Fakat 1. TEOG’da full çeken sayısının bir hayli azalması ve 2. TEOG’daki Matematik sınavının ciddi anlamda zorluğu bu sene puanlarda bir miktar esneme olabileceğinin sinyallerini veriyor gibi. Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş gibi en tepedeki liselerde her sene olduğu gibi bu sene de yığılmalar olacağı şüphesiz. Ama daha aşağılara indikçe bir esneme olabileceği ihtimali şu an masada duruyor.

Artık İş Velilere Düşüyor

Bu saatten sonra artık öğrenciler görevlerini tamamladı. İyisiyle kötüsüyle TEOG maratonu onlar için sona erdi. Artık iş velilerde! İyi bir lise seçimi, iyi bir üniversitenin kapısını aralıyor ve bu sebepten dolayı lise seçiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Lise seçerken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımda lise seçimine detaylı olarak değinmiştim, okumanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.53 ( 34 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Disleksi

Disleksi

76Paylaşım Facebook’ta Paylaş71 Twitter’da Paylaş2 Beğen!0 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest2 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

361 Yorum

 1. hocam benim yüzdelik dilimim 0.19 puanım 495.16 kabataş erkeke ya da izmir fene girebilir miyim nakillerle falan

  • Merhaba Semih.

   Nakil işi tamamen şans işi, bir yorum yapamam. Ama bu okullarda genelde boş kontenjan kalmaz, bunu söyleyebilirim. Elbette şansını denemende bir sakınca yok.

 2. hocam benm yüzdeliğim 15 lisenin 13 benm puanım 418.5 lisenin puanı 419.5

 3. Sanliurfa yahya Kemal yuzdelik dilimini billiyorsaniz yazarmısınız tabi 2016 taban puani nida

 4. Hocam merhaba benim yuzdelik dilimim 3.1 2.06 lik liseye giremez miyim

 5. Merhaba Ozan hocam oğlumun yüzdelik dilimi 3.8 istediğimiz okulun yüzdelik dilimi 3.28 girebilir mi teşekkürler

 6. Hocam yüzdelik dilimim 14.11. 12.96 lik bir okula gidebilir miyim

 7. hocam benim yüzdelik dilimim 0.19 puanım 495.16 konya ereğlide yaşıyorum benim için en ideal lise hangisidir yazarsanız sevinirim

  • Merhaba Semih.

   Senin için en ideal okulu ben bilemem. Sen ve ailen bilebilir ancak. Tüm okulları bizzat ailenle birlikte gezmen, araştırma yapman, okulları birbirleriyle karşılaştırman, internetten ve okullarda aktif olarak okuyan öğrenci ve velilerini bulup konuşman, fikir alman, gelecekte ne olmak istediğini bilmen ve buna göre hareket etmen gerekiyor.

   • kendimi geliştirebileceğim mesleklerden birini yapmak istiyorum.sizce gidebileceğim en yüksek puanlı değil de en başarılı okul hangisi

    • Başarı görece bir şey. Herkesin başarıdan anladığı farklı olabilir. Okulların güncel durumlarını internet sitelerinden geçen yıl hangi puanla hangi üniversitelere ve hangi bölümlere öğrenci yollamışlar bakabilirsin. Yine okulları tek tek gezmen ve araştırman gerekiyor.

 8. Hocam yuzdem 7.95 istedigim okulun yuzdesi 7.40 bu sene bide okula pansiyon yapilacak talep baya cok olacak istediğim liseye gidebilirim mi

 9. Hocam benim yüzdelik dilimim 4.12 gitmek istediğim okulu ki ise 2.7 gider miyim sizce

 10. Merhaba hocam benim yüzdelik dilimi 21,… istediğim lise ise 18,… yüzdesi var acaba gidebilir miyim?Lütfen cevapların!!!

 11. Hocam Benim Yüzdelik Dilimim %11 Yüzdelik Dilimi 5.01 veya 6.38 veya 7.08 Yüzdelik Dilimli Okulların Hangisine Girebilirim ?

 12. Hocam yüzdelik dilim 3.12 yüzdelik dilimi 2.55 olan liseye gider miyim sizce

 13. Hocam benim genel yüzdelik 35 il yüzdelik 33 istediğim lisen yüzdeliği de 30 sizce girebilir miyim?Kontenjanlazım bu sene artmış 170 miş?

 14. Hocam yüzdelik dilimi 3.12 yüzdelik dilimi2.48 olan liseye gidebilme şansım nedir? Kontenjani 150

 15. Hocam yüzdelik dilimim 3,6 Bornova Anadolu Lisesi 2,32 yüzdeliğe sahip İzmir ilinde bu liseye girebilirmiyim Hocam ?

 16. Hocam benim yuzdeligim 10.52 istediğim lise ise 9.69 gitme sansim nedir ?

 17. Hocam son bi soru
  Peki geçen sene açılmış bir fen lisesi mi oturmuş bir anadolu lisesi mi çok sordum ama

  • Merhaba Defne.

   İstediğin kadar soru sorabilirsin, bu site sizler için var.

   Bu konuda bir yorum yapmak mantıklı olmayacaktır. Yeni açılmış fen lisesi yeni olmasına rağmen çok iyi olabilir. ‘Oturmuş’ bir anadolu lisesinden kastın eski, adı olan, bilinen vs. bir anadolu lisesidir diye tahmin ederek söylüyorum ki böyle olup da kalitesi geçmişe nazaran çok geride olan okullar da var. Yani okulları bire bir araştırman gerekiyor.

 18. Sizce uzakta iyi bir lise mi yakında bir lisemi ( uzak biraz uzak)

 19. hocam, bu liselerin yüzdelik dilimleri geçen senenin mi? geçen senenin ise bu senenin ne zaman açıklanacak?

 20. Yeni açılan bir fen lisesini istiyorum geçen sene 3,69 muş özkent akbilek fen lisesi Ankara Etimesgutta
  Benim yüzdelik dilimim 3,59 sizce girebilirmiyim puanı çok yükselir mi

 21. Benim yüzdelik dilimim 0.29, gitmek istediğim lise olan Aydın fenin yüzdeliği ise 0.24 ancak bu sene kontenjan 30 arttı ve bu sene özel okula talep çok fazla.Gidebilirmiyim okula?

  • Merhaba Kaan.

   Kontenjanın 30 artması senin için çok güzel bir haber. Garanti denilecek bir durumun yok elbette fakat şansın gayet var. Aradaki fark kapanmayacak bir fark değil.

 22. hocam benim yüzdelik dilimim 10 istediğim liseninki ise 6 kontenjanı 230 girebilirmiyim

 23. merhaba hocam bu sene girdiğimiz teog son 3 yılın en zor teogu denildi . sbs hatta oksye dönüş olduğu söylendi . sbs ve oksde lise taban puanları çok büyük bir düşüş yaşadı buda şu anlama mı geliyor bu sene teog puanaları düşecek ????

 24. merhaba hocam bu sene bizim girdiğimiz teog 3 senenin en zor teogu denildi sbs hatta oks ye dönüş olduğu söylendi. sbs ve oksde puanlarda büyük düşme yaşandı teog da bunlar dönüş yaptığına göre puanlarda düşüş oluşacak mı ? diğer bir sorum ise örneğin bi okula puanınız yetiyor fakat yüzdelik diliminiz yetmiyor o okula girme şansınız kaçtır ?

  • Merhaba Melis.

   Bu sene bu yorumunu sadece 2. TEOG Matematik sınavı için yaparım. Diğer sınavlar hiç de öyle zor falan değildi. Puanlarda bir düşüş de beklemiyorum. Yüzdelik dilim ile puan farklı şeyler değil. Önemli olan yüzdelik dilim. Youtube canlı yayınlarımı kanalımdan izle, bu soruyu ayrıntılı olarak anlatmıştım.

 25. Hocam Benim Puanım 445 Yüzdelik dilimim türkiye 9 il 8 gitmek istegim lisenin tban puanı 451 yüzdelik dilimi 7 gidebilir miyim ?

  • Merhaba Abdullah.

   Kolay değil…

   • Hocam Sadece Bu Kadar Mı Yani Gidemez Miyim ?

    Bir De Hocam Benim İstedigim Fen Lisesinin Oldugu İle Bu Sene Yeni Bi Fen Lisesi Daha Açıldı Bu Puanları Etkiler Mi ?

    • Aradaki fark az bir fark değil Abdullah. Zor. Yeni bir fen lisesinin açılmasının bu durumu etkileyip etkilemeyeceğini yeni açılan fen lisesine ve civar okuldaki yetkililere sormanı tavsiye ederim.

   • Yani Hocam %? İhtimalle Gidebilirim ?

    Bir De Hocam Bu Sene Daha Yeni Bi Fen Lisesi Açıldı Benim İstegim Fen Lisesinin Oldugu İle Bu Benim Girme Şansımı Arttırır mı ?

Tartışmaya Katılın

TEOG Zor Muydu? Taban Puanlar Düşer Mi?

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş