Anasayfa / REHBERLİK / TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey
Özel Ders
TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır ? Nakiller ne zaman olacak ? Özel okula kayıt olanlar devlet lisesine nakil isteyebilir mi ? Nakillerde taban puan şartı var mı ? Hepsini ve daha fazlasını bir yazıda toplayıp sizler için cevaplayayım bakalım 🙂

2015 Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır
Lise nakil işlemleri hakkında tüm detaylar için tıklayın.

14 Ağustos’ta TEOG 2015 yerleştirme sonuçları açıklanacak. Saati belli değil, bu konuda herhangi bir açıklama da yok. Kişisel tahminim yarın öğle vakitlerinde olacağı ama insan ‘Acaba gece yarısı açıklarlar mı ?’ diye de merak ediyor değil mi ? 🙂

Yarın sonuçlar açıklanır açıklanmaz Facebook sayfamız olan facebook.com/ozancorumlu dan ve sitemizden sonuçları sizlere duyuracağım. Sayfayı beğenmeyi unutmayın 😉

14 Ağustos’ta neler olacak ?

14 Ağustos’ta sadece yerleştirme sonuçları açıklanmayacak. Okulların boş kontenjanları da açıklanacak. Yani bir okulun kontenjanı 100 olsun. Eğer bu okula 80 kişi yerleştiyse 20 kişilik yer daha var demektir. Bunlar da açıklanacak.

14 Ağustos’ta ya bir okula yerleşeceksiniz. Ya da yerleşemeyip, sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedileceksiniz. Eğer bir okula yerleşirseniz de, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Yani sizin başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

En çok sorulan sorulardan birisi de ‘TEOG 2015’de taban puan şartı var mı ?’ Söyleyeyim. Hayır, yok.

Bazı gazetelerde 20 puan şartından falan da bahsediliyor. Tamamen kopyala-yapıştır habercilik ve hit amacı güdüldüğünden dolayı insanlar da yanlış bilgilendiriliyor. TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu‘nda 20 puan şartından bahsedilmiyor, yani yok.

Nakil başvurusu yapmak için bir kriter de aranmamakta. Tüm öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilirler.

Nakillerde boş kontenjan şartı aranmayacak. Peki bu ne demek ?

Diyelim ki Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 100 kontenjanı var ve normal yerleştirmelerde 100 öğrenci aldı. Yani boş kontenjan yok. Nakil döneminde bu okul için de başvuru yapabilirsiniz. Peki bunun mantığı nedir ? Açıklayayım.

Diyelim ki bir öğrenci bu liseye normal yerleştirmeler sonucunda yerleşti. Fakat nakil döneminde başka bir okula gitmek istedi, nakil başvurusunda bulundu ve yerleşti. Böylece Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nde 1 öğrencilik boş kontenjan dolmuş oldu. Eğer siz bu okulu yazdıysanız ve bu okulu yazanlar arasında en yüksek puanlı YEP’e sahipseniz, bu okula nakil ile gidebileceksiniz.

Eğer 14 Ağustos’ta herhangi bir okula yerleştiniz ve yerleştiğiniz okula değil de başka bir okulda okumak istiyorsanız, sizin için TEOG 2015 nakil dönemi başlamış demektir. TEOG 2015 de 3 nakil dönemi var. Bunlar;

 • 17-21 Ağustos 2015
 • 24-28 Ağustos 2015
 • 31 Ağustos-4 Eylül 2015

Her bir nakil döneminde 3’er tercih yapma hakkınız var. Eğer 3 nakil döneminde de aynı tercihleri yapmak istiyorsanız, okula gittiğinizde bunu belirtirseniz ayrı ayrı nakil başvurusunda bulunmanıza gerek kalmayacak, ilk yaptığınız 3 nakil tercih başvurusu da nakil dönemlerince geçerli olacaktır.

 • Normal tercih döneminde yazmadığınız okulları da nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 • Her okul türünü nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 • Özel okula kayıt yaptırdıysanız, yine devlet liselerine nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Özetle; her okulu nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
Yalnız bu durumda dikkat etmeniz gereken şöyle bir husus var. Eğer özel okuldan nakil ile devlet lisesine geçerseniz, özel okula vermiş olduğunuz paranın bir kısmı yanar. Bu konuyu mutlaka kayıt olduğunuz özel okul ile detaylı olarak görüşmenizi tavsiye ederim.

Nakil tercihleri nasıl yapılacak ?

TEOG 2015 nakil tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapacaksınız. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecek.

TEOG 2015 nakil sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak ?

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları;

 • 24 Ağustos 2015
 • 31 Ağustos 2015
 • 7 Eylül 2015

tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

Açık liseye gidenler nasıl nakil yapacaklar ?

Eğer 14 Ağustos’ta tercihlerinizden birine yerleşemediyseniz, yukarıdaki 3 nakil döneminde de nakil başvurunuzda başarısız olursanız bir şansınız daha var.  Açık liseye kaydolanlar 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde de nakil başvurusunda bulunabilecekler.

Açık liseye gidenler nakil başvurularını nereden yapacaklar ?

TEOG 2015 yerleştirmeleri sonucu açık liseye kaydedilen öğrenciler, millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek.

Açık liseye kaydedilen bu öğrenciler, nakil başvurularında il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecekler.

Açık lise öğrencileri için nakil sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak ?

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 11 Eylül 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

TEOG 2015 nakil başvurularında öğrenciler nasıl yerleştirilecek ?

Bu soruyu da örnekle açıklayayım.

Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 10 boş kontenjanı var diyelim. 14 Ağustos’ta bu açıklanacak. Bu lise, kendisini tercih eden en yüksek puanlı öğrenciden başlayarak 10 öğrenci alacak. Yani, aynen normal yerleştirmelerde olduğu gibi, esas olan YEP üstünlüğü olacak.

TEOG 2015 nakil işlemleri ile ilgili sık sorulan soruları soru-cevap şeklinde incelemek için tıklayın.

Bunun haricinde MEB’in normal yerleştirmeler öncesi yayınlamış olduğu TEOG 2015 tercih ve nakil videosunu izleyebilirsiniz.

Yine MEB’in daha önce yayınlanmış olduğu TEOG 2015 tercih, yerleştirme ve nakil işlemleriyle ilgili 44 soru ve 44 cevabı incelemek için tıklayın. İncelemenizi tavsiye ederim.

Eğer kafanıza takılan sorular varsa, aşağıda yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne sorularınızı koyabilirsiniz. Bu yazıyı da arkadaşlarınızla paylaşırsanız, daha fazla arkadaşınıza yardımcı olmuş oluruz. Yarın her şey gönlünüzce olsun ! 

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.89 ( 48 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

41Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!4 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

1.417 Yorum

 1. Hocam nakil aldırmam için para vermemiz mi gerekiyor

 2. Merhaba, diyelim ki nakil tercihlerimi yazdım ama 3’ünde de tercihlerim tutmadı açıkta mı kalırım yoksa ilk yerleştirildiğim okulda mı kalırım

 3. Hocam ben gitigim okuldan bir başka okula nakil yaptım naklim kabul oldu ama kayıt yapmadım tekrar eski okuluma devam ede bilirmiğim? Cevap verirseniz cok sevinirim

  • Merhaba İslam.

   Hayır. Kayıt otomatik olarak yapılıyor zaten. Nakil başvurun olumlu sonuçlandıysa artık bu okulun öğrencisisin. Ancak yine tekrardan lise nakil başvurusunda bulunabilirsin eğer nakil şartlarını sağlıyorsan isen. Başarılı olursa geri dönersin.

 4. Merhaba hocam nakil verdiğim okulun kontenjanı 8 ve ben 9.sıradayım o okula gidebilmek için be yapmalıyım nasıl halledebilirim işi

 5. Hocam ben bir Anadolu lisesine nakil verdimde orayı iptal edip başka liseye verebilirmiyim nakil

 6. Ben başka bir okula nakil istedim 1 tane kontenjan var ve şuan 2 sırada gözüküyorum yerleşebilirmiyim?

 7. Arkadaslar Ben 10.sinifim Baska.Okula Nakil Aldirmistim Nakilim cikip cikmadini bilmiyorum sebebi e okula girmiyor Suan gittim.okul No mu degistirdi Yoksa nakil alindimi neden girrmiyorum bi fikriniz varmi

 8. Okul Boş Kontenjanı : 5
  Öğrencinin Sırası : 6
  pazartesi açıklanıcak girebiliri miyim okuldan 1 kaç kişi çıksa bidaki ayımı beklemek zorundayım yoksa çıksa beni alırlarmı

 9. Yani girme şansım yok mu

 10. Hocam e okulda yazan nakil sırası ne demek benim nakil verdiğim okul 20 kontenjanı var öğrenci sırası 22 diyo okula nakil veren kişi sayisi mi 22 oluyor yoksa puana gore sıralamada mi

 11. Meraba ben fen lisesine gidiyorum ilk sınıfım notlarımı yüksek tutmam daha iyi bu fen lisesine gecmeni etkiler miiu

 12. İyi günler
  Ben 10.sınıf öğrencisiyim naklimi istedim ve eski okulu aradığımda öyle bir öğrenci bulunmamaktadır dedi. Naklim gerçekleşmiş galiba. Ama yeni okulu aradım çağrılarıma cevap veren olmadı. Benim yeni okula kayıt yapmam gerekiyor mu? Kayıtın süresi var mı?

 13. iyi günler ben 10.sınıf öğrenciyim naklimi başka okula aldırdım okula kayıt yaptırmam gerekiyor mu? Kayıt zamanın süresi var mı?

 14. Puanım 385,2957 istediğim lise 389,9 puanda 3. Nakilde girebilirmiyim lütfen cevapla

 15. Okullar açıldıktan sonra istediğimiz okulda boş kontenjan olursa nakil yapabilirmiyiz

 16. Hocam merhaba, 2 soru sorcam
  1- 9.sınıfta 2. Döneme geçerken başka okula nakil yapabilir miyiz?
  2- 2. Tercihler bugün bitti istedim lise 0 boş var ve PUANIM yetiyor.kontenjan 0 olsa bile girme şansım var mı ???

 17. Merhaba ben tercih yaptığımda meslek lisesi çıkmıştı kararı mi degistirdigimden dolayi nakil icin tercih yaptım. yazdığım bi okul çıktı ve nakilde cikan okula değilde ilk çıkan meslek lisesine gitmek istiorm acaba bu mümkün mü

 18. Hocam merhaba ,
  9.sınıfın 2. Dönemine geçerken başka okula nakil alabilir miyiz? PUANIM yetiyor

 19. Hocam merhaba,
  9.sınıfn 2. Dönemine geçerken başka liseye nakil aldırabilr miyiz?? Lütfen cevap verinn

 20. Merhaba
  Nakil yaptik ama yerleşemedik acikta kalmiyoruz dimi yani ilk yerlestirmede cikan okula gidiyoruz?

 21. Hocam ben nakil işlemini evden okulu arayıp bize işlem yapmak için izinleri verdiler girdim bilgisayarımdan ekledim okulları kaydete bastım sonra bidaha bastım orda bir konuşma oldu hatırlamıyorum ve bana sms olarak 8383 ten 1 kere onaylandı 2 kere onay bekliyo nakiliniz diye msj geldi hocam ben anlamadım şimdi karşı taraf onaylayınca benim bildiğim kilitleniyor okul seçme yeri onaylandı oluyor ve seçilmiyordu ama ben 2 kere kaydete basabildim acaba hoca 2 kere bastıktan sonramı onayladı yani öyüzdenmi 2 kere msj geldi yada 1 kere kaydettim hoca onayladı sonra nasıl olduysa bidaha kaydete basabildim ve bidaha onay bekliyora düştü ?

 22. Mrb nakil yapinca okul puani düsüyor muu??

 23. Merhaba sorum şu nakil tercihlerinde hocamin zorula istemedigim liseyi yazdilar ve ben listedeki hicbir liseye gitmek istemiyorum onaylandi ama benim yarina kadar bu listeyi iptal etme yeniden yapma ya da degistirme gibi bir sansim var mi

 24. Merhabalar , sormak istediğim bir şey var . Nakil işlemleri için bugün son günmüydü yoksa yarın sabah gibi okula gidip yaparsam olur mu ben son gün yarın diye bildiğimden rahat davranmıştım . Yani tam olarak nakiller ne zaman biticek ?

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Nakil İşlemleri İle İlgili Her Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş