Özel Ders
TEOG-Nakil-İşlemleri-Nasıl-Yapılır

TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı. Sıra TEOG nakillerine geldi. Peki TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? TEOG nakil şartları/kuralları nelerdir? TEOG nakil dönemleri ne zaman? Gelin hepsini detaylı olarak inceleyelim.

TEOG sınavlarına girip, istediği okula yerleşemeyen öğrencilerin liseye başlamadan önceki son şansları TEOG nakil dönemleri olacak. TEOG nakil dönemleri boyunca öğrenciler, istedikleri okula geçmek için tercihlerde bulunacaklar.

TEOG nakilleri ile ilgili çok sorulan soruya cevap vererek başlayalım:

TEOG nakillerinde boş kontenjan ve/veya taban puan şartı var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG nakil dönemleri boyunca, yerleştirmeye esas nakil başvurularında boş kontenjan şartı ve/veya taban puan şartı aramayacak. Yani puanınız her ne olursa olsun, başvuracağınız okulda boş kontenjan olmasa dahi, TEOG nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.

Boş kontenjan şartı yoksa ayrıca kontenjan mı açılacak? Kontenjan olmadan nasıl nakil olabilirim?

Hayır. Okullar ekstradan kontenjan açmayacak. TEOG nakillerinde boş kontenjan şartı olmamasının mantığı şu: Bir okulda boş kontenjan yok diyelim. TEOG nakilleri başladı. 1. dönem TEOG nakillerinde kontenjanı dolu olan bir okulun öğrencisi nakil ile başka bir okula geçerse, bu okulda 1 boş kontenjan oluşur. Bu oluşan boş kontenjana da başka bir öğrenci girebilir. Bu yüzden TEOG nakillerinde boş kontenjan şartı aranmayacak.

TEOG nakillerinde -20 puan şartı var mı?

Bu geçen sene bazı basın yayın organlarının uydurması olarak internet sitelerinde dolanan bir haber. Böyle bir uygulama hiçbir zaman olmadı. Bu sene de yok. Ama öğrenci ve veliler internette arama yaptıklarında bu tarz eski haberleri görebiliyorlar. Bu yalan haberi kopyala-yapıştır olarak yayınlayan internet siteleri, sonrasında bu haberi kaldırmadığı ya da bu haberi tezkip etmediği için de 2 senedir sürekli bu soru ile karşı karşıya kalmaktayım. Böyle bir şey yok.

TEOG nakilleri ne zaman ve kaç dönem?

2016-2017 yerleştirmeye esas başvuru nakil başvuruları 3 dönem şeklinde olacak. TEOG sonuçları açıklandığında açık liseye yerleştirilmiş olan öğrencilere has olacak şekilde 3 TEOG nakil dönemi bittikten sonra 4. bir nakil dönemi daha olacak.

 • 15-19 Ağustos: 1. Nakil Dönemi
 • 22 Ağustos:        1. Nakil Sonuçları
 • 22-26 Ağustos:  2. Nakil Dönemi
 • 29 Ağustos:         2. Nakil sonuçları
 • 29 Ağustos-2 Eylül:  3. Nakil Dönemi
 • 5 Eylül:   3. Nakil sonuçları

TEOG nakil başvuruları nasıl yapılacak?

 • TEOG nakilleri 3 dönem şeklinde olacak. Nakil başvurusunda bulunacak öğrenciler her bir nakil dönemi içerisinde maksimum 3 okul tercihinde bulunabilecekler. İsterlerse 1 ya da 2 okul tercihinde de bulunulabilinecek.
 • Yerleştirmeye esas nakil başvurularında boş kontenjan ve/veya taban puan şartı aranmayacak.
 • TEOG nakillerinde il/ilçe sınırlaması olmayacak. Yani her öğrenci istediği il ya da ilçedeki bir okulu nakil tercih listesine yazabilecek.
 • Öğrenci velisinin istemesi üzerinde, 3 TEOG nakil döneminde de aynı tercihler geçerli olabilecek. Bunun için öğrenci velisi 1. TEOG nakil döneminde listesini onaylatacağı okul müdürlüğüne bu durumu bilgilendirmek zorunda.
 • Yerleştirmeye esas nakil başvurusu ile okulunu değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.
 • TEOG nakil yerleştirmeleri puan üstünlüğüne göre ve boş kontenjan durumuna göre yapılacak.
 • TEOG nakil dönemlerinde her öğrenci istediği okul türüne ait okulları nakil tercih listesine yazabilecek.
 • Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecek. Okul müdürlüğü tarafından onaylatılmayan nakil başvuruları geçersiz sayılacak.
 • Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacaklar. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilecek.
 • Sadece açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istemeleri halinde milli eğitim müdürlüklerinde kurulan İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecek. İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları, 05-08 Eylül 2016 tarihlerinde tercih başvurusu alacaklar. İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 09 Eylül 2016 tarihinde http://e-okul.meb.gov.tr adresinde ilan edilecek.
 • Nakil başvurusu/başvuruları başarısız olan öğrenciler, TEOG yerleştirmeleri sonucunda herhangi bir liseye önceden yerleşmiş iseler açıkta kalmayacaklar. Nakil başvuruları başarısız olan öğrenciler, ilk yerleştirmeler yerleştikleri okulun öğrencisi olarak kalacaklar.
 • Boş kontenjanlar, özel okul kayıtları da sürdüğü için anlık olarak değişebilir ve MEB’in açıkladığı boş kontenjan listesinde anlık olarak güncellenebilir.
2016 TEOG Boş Kontenjan Listesi için tıklayın
TEOG nakiller ile ilgili yorum, soru ve görüşlerinizi yazının altında yer alan yorum bölümlerinden Ozan Çorumlu’ya iletebilirsiniz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 2.84 ( 10 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

51 Yorum

 1. MEVLÜT
  Eylül 11, 2017 at 2:45 pm

  Hocam Merhaba,

  Lise nakillerinde taban puan en son nakille giren öğrenci puanı oluyor.
  Peki şimdi Açıkta kalan öğrenciler için komisyonlar yerleştirme yapıyor. Yani 3 nakil döneminde bir yere yerleşemediysek il/ilçe komisyonları istediğimiz bir okula bizin puanımızdan daha düşük bir öğrenciyi yerleştirirse bizim lise nakili ile geçiş şansımız oluyor öyle değil mi?
  Yani daha her şey bitmiş değil bizim için.
  Biz bir okula yerleştik. 3 nakillede yerimiz değişmedi. Kaldık lise nakillerine burada da taban puan şartı var. Yani istediğimiz okul 3.nakilde bizden 3 puan aşağıda kapattı diyelim. 4.nakil döneminde il/ilçe komisyonu açıkta kalan ve bizim 1 puan altımızda olan öğrenciyi kontenjanda varsa buraya yerleştirirse bizim puanımız taban puanın üzerinde kalacağından yine yer açılırsa lise nakili ile geçme şansımız var mı?
  Hocam yukarıda yazdıklarımda doğru mu düşünüyorum acaba?

 2. Hocam merhaba,
  İl ilçe komisyonlarınca yapılacak 4.nakillerde boş kontenjan olan okula yerleştiriliyor. Peki taban puan şartı burada da mı olmuyor. Eğer öyleyse keşke açıkta kalıp 4.nakilleri komisyon evimizin yakınında okula verirdi. Şimdi 3 nakilde de olmayan özellere gidecek kontenjan açılacak öyyyle bakacağız.

 3. hocam size bir soru sora bilir miyim istediğim lise 320 puan ama yüzdesi 42 benim puanım 356 yüzdem 46 ben o okulu tercih yaptım nakil de beni alırlar mı

 4. Hocam ben nakil versem cikmasa normal yerlestigim okulda kalabiliyomuyum yoksa acik ogretimemi aliyolar

 5. Hocam İstediğim lisede kontenjan çok ben o liseyi 1 puanla kaçırıyorum girebilirmiyim

 6. İyi günler arkadaşlar nakil yaparken 9.sinifta yüzdelik dilimemi yoksa puanami bakiyorlar

 7. Açıklama-1: Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrasının iptali ve yürütmesinin durdurulmasına yönelik Danıştay Sekizinci Dairesi nezdinde E:214/9354 ve E:2014/10638 nolu açılan davalarda, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin yürütmesinin durdurulması yönünde karar verilmiştir. Bu nedenle tüm program türlerinde ve sınıf seviyelerinde boş kontenjan ve taban puana göre nakil işlemleri yapılmaya devam edilecektir.
  Açıklama-2: Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hakkında Danıştay Sekizinci Dairesinin 2016/8079 Esas Numaralı kararıyla eğitim kurumları arasındaki nakil ve geçişlerde taban puan uygulanma tarihine (24/03/2015) ilişkin yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin yürürlülük tarihine (13/09/2014) göre taban puan hesaplanması kararı verilmiştir. Tüm program türlerinde ve sınıf seviyelerinde boş kontenjan ve taban puana göre nakil işlemleri yapılmaya devam edilecek olup yeni karar gereği yönetmeliğin yürürlülük tarihi olan 13/09/2014 dikkate alınarak okul taban puanları güncellenmiştir.

  HOCAM BU AÇIKLAMANIN TEOG NAKİLLERİ VE TEOG NAKİLLER İLE YERLEŞTİRME ÜZERİNDE HİÇ BİR ETKİSİ YOK ÖYLE Mİ? Bu tamamiyle Eylülden sonraki Lise nakilleri için geçerli.

  Ancak burada “eğitim kurumları arasındaki nakil ve geçişlerde taban puan uygulanma tarihine (24/03/2015) ilişkin yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin yürürlülük tarihine (13/09/2014) göre taban puan hesaplanması kararı verilmiştir.” ibaresi kafamı iyice karıştırıyor.

 8. Hocam sizden Allah razı olsun. Ben bu kadar bilgiyi MEB den alamıyorum. Ama size ne zaman yazdıysam mutlaka cevap aldım hem de alasını. Akşam oturdum TEOG nakilleri ile iglili videonuzu izledim zaten kafam iyice netleşti. Yani daha şansımızın olması, nakillerde de belki istediğimiz okula geçebilme ümidi olmasa iyice çökmüştük.
  Hocam nakillerde de yüzdelik dilime bakılır mı? Yoksa puan sırasına göre gelen girer mi?

 9. Hocam ben 10. Sinifim benim puanim 471 gitmek istedigim 469 16 kisilik bosluk var gitmek istedigim okula gidip basvuruda bulunsam Okul onaylasa ohaftaicinde okula baslayabilir miyim

 10. Teog nakillerinde “Okul müdürlüğü tarafından onaylatılmayan nakil başvuruları geçersiz sayılacak.” Derken hangi okul müdürlüğü geçersiz sayıyor? Biz nakil için ortaöğretim müdürlüğüne başvurmuştuk.Onlar geçersiz sayabiliyorlar mı? Mesela nakil sırasına bakanlar olmuş ben hiç öyle bir şey görmedim.

  • Merhaba Defne.

   Lise nakilleri ile TEOG nakillerini karıtırıyorsun. İkisi farklı şeyler. Kuralları farklı, her şeyi farklı. Yukarıdaki yazının başlığına bakarsan TEOG nakilleri ile ilgili olduğunu görebilirsin. Lise nakilleri ile ilgili her şey için ise aşağıdaki linkte yer alan yazıya göz atabilirsin.

   https://ozancorumlu.com/lise-nakil-islemleri-nasil-yapilir/

   • Hayır hocam yazın olan teog nakillerinden bahsediyorum yukarıdaki yazı ile ilgili. Şu an lise nakilleriyle alakam yok.

    • TEOG nakilleri bitti bildiğin gibi. Eğer TEOG nakili yaparken nakil kağıdını herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmazsan nakilin geçersiz olur. Anlatılan şey bu. Nakil sırası da lise nakilleri ile alakalı bir şey. TEOG nakillerinde sırana bakamazsın.

 11. Ben okuldan nakil yaptırdım ama e-okulda Öğrenciye ait nakil işlemi bulunmamaktadır yazıyor ne yapmam lazım

 12. Hocam ben 11 Ağustos da girdiğim liseye bizzat giderek e okula işlettim ama şimdi nakil yaptım ve onaylattım.Eğer nakille gelen okulu istemezsem tekrar o okula gidebilir miyim ?

 13. Hocam ben yerleştiğim liseye gittim e okula falan giriş yaptılar. Şimdi ise nakil yaptım onaylattım eğer nakil ile gelen okulu istemezsem geri kendi liseme dönebilir miyim ?

 14. Hocam, nakil dönemleri bittikten sonra eğer ki bir devlet okulunda boş kontenjan olursa oraya nakil isteyebilir miyiz? Yani devlet okulları için serbest nakil dönemi var mı?

 15. hocam lutfen cevap verin yukardakı yazıda goremedım ben sımdı 2.tercıhı yaptım ve gelmedı 1.çıkan okula gıdebılırmıyım hocam lutfen bıse yazın meraktan deliricem !!

 16. Hocam ben nakil yaptım eğer istemediğim bir okul çıkarsa ilk yerlestieildigim okula gidebilir miyim?

 17. Hocam ben birinci nakili yapmadım 2. Nakili yapabilir miyim rica etsem acil cevap yazar mısınız ?

 18. Hocam benim puanim 338 nakil istiyecegim okul ise 331 puaan boş kontenjan gelirse girebilitmiyim?

 19. Hocam ben nakil başvurusu yaptım eğer istemediğim bi okul çıkarsa ilk yerleştirildigim okula gidebilir miyim?

 20. Hocam benim nakil istediğim okulda bir boşluk görünüyor. Okulun puanı 423 benim puanım 421 iki gündür 1 kontenjan var yerlesme şansım nedir 2. Tercıhe yazmıştım

 21. nakil işlemleri yaparken 1.tercihimizde kazandığımız okula kaydımızı yapmamız gerekiyormu

 22. Hocam birinci nakili bugun yazdim hocam hicbiri cikmazsa ikinci nakile girebilirmiyim

 23. Hocam merhaba nakil istediğimiz okul çıkarsa 2.nakil döneminde başka bir okula nakil isteyebiliyormuyuz.

 24. Anadolu Liselerinin neredeyse hepsinin boş kontenjanı 0.boş kontenjanı 0 olan liseleri nakilde yazarsam çıkma ihtimali hiç yok mudur?

 25. hocam okul numaramız değişmiş nerden öğrenebilirm liseye geçtim yeni

Tartışmaya Katılın

TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş