Özel Ders
Yüzdelik Dilim Nedir

Yüzdelik Dilim Nedir ?

TEOG ve LYS sonuçları açıklandı. Yüzdelik dilimler belli oldu. Şimdi sıra tercihlerde fakat bir çok öğrencinin kafasında ‘yüzdelik dilim nedir ?’ sorusu var, kafalar bir hayli karışık. Peki yüzdelik dilim nedir ?

Yüzdelik dilim bir orandır. Bir sınava 100.000 kişi girdi diyelim. Adayın yüzdelik dilimi de %2 olsun. Bu aday girdiği sınavda yaklaşık 2000. olmuştur.  Yani; (100.000 x2) / 100 = 2000

Yani yüzdelik dilim, sınava giren adayların genel sıralamasının yüzde olarak ifade edilmiş halidir. Giriş yaparken ‘yüzdelik dilim bir orandır’ dememdeki kasıt bu idi.

Liselerin yüzdelik dilimleri ve kontenjanları için tıklayın

Yüzdelik Dilim Neden Önemli ?

Her yıl, her sınavın zorluk derecesi farklı olabilmekte. Bunun ötesinde her sene farklı parametreler de puanları etkileyebilmekte. Örneğin; bu sene(2015) dershanelerin özel okullara dönüşmesi büyük bir kontenjan fazlasına sebep olacak ve bu da puanlara etki edecektir. Fakat yüzdelik dilimler oransal bir ifade olduğu için büyük oynamalar olmaz. Yani tercih yaparken daha önemli bir kriterdir. Yani kolay bir sınavda 495 puan ile %2 lik dilime girdik diyelim, normal bir sınavda 470 ile %2’lik dilime girdik. Zor bir sınavda da 450 ile %2’lik dilime girdik. Gördüğünüz gibi aldığımız puanlar farklı fakat yüzdelik dilimlerimiz aynı. Çünkü önemli olan genel sıralamadır. Sınavda kaçıncı olduğumuzdur.

Her sınavda da bir önceki yılın yüzdelik dilimlerine bakarak tahmini tercihler yapılır. TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ? başlıklı yazımda da bu konuyu detaylı olarak anlatmıştım.

Şu meşhur ‘bu sene full çeken çokmuş’ muhabbeti üzerinden de örneklendirelim. Kolay bir sınavda çok full çeken oluyor. Bu neyi etkiliyor ? %1 lik dilimdeki herkes 500 tam puan alanlar arasında olabiliyor. Fakat full çeken sayısı az ise, 500 puan almadan da %1’lik dilimde olunabiliyor.

Yukarıdaki iki farklı örnekte de sayıları özellikle abartılı, uç olacak şekilde verdim ki net bir şekilde olay anlaşılsın. Verdiğim örnekteki sayılara takılmayın, sadece sayılar arasındaki bağlantıyı ve olayın mantığını anlayın.

Türkiye Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

Türkiye geneli yüzdelik dilim, sınavdaki Türkiye geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş şeklidir. TEOG sınavı özelinde konuşmak gerekirse, büyük oranda Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

İl Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

İl geneli yüzdelik dilim ise, sınavdaki il geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş şeklidir. Gene TEOG sınavı özelinde konuşmak gerekirse, eğer tercih edeceğiniz okul sadece bulunduğunuz ilden öğrenci alıyor ise, yani diğer şehirlerden öğrenci almıyor ise ya da çok küçük bir ilde yaşıyorsanız, ildeki genel sıralamanız da size bir fikir verebilir. Şöyle düşünün: Tercih edeceğiniz okulu sadece Bayburt şehrinde yaşayan öğrenciler seçecek. Bunu bir şekilde biliyor ya da tahmin edebiliyorsunuz diyelim. Bu durumda Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan öğrenciler sizin rakibiniz olmamış oluyor. Bu durumda bu okul için şansınızı görebilmek adına il geneli yüzdelik dilime bakarak genel sıralamanızı görebilirsiniz ki bu da size ayrıca bir avantaj sağlar.

Ama dediğim gibi bu gibi istisnai durumlar haricinde, yani genel anlamda Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Yüzdelik Dilimler Hiç Değişmez mi ?

Böyle bir kaide elbette yok. Tercihlerde yüzdelik dilimlerin daha sağlıklı olmasının sebebi daha nadir ve daha az değişmeleridir. Ama bu sabit kalacağı anlamına da gelmez. Yüzdelik dilimler, bazı okul türlerinin değişmesi, kontenjan sayılarındaki değişiklikler, bazı okulların kapanması, yeni açılan okullar, sınavın zorluk derecesi, öğrencilerin başarı yüzdeleri vb. durumlarda değişebilir.

Yüzdelik Dilim Matematiksel Olarak Neye Göre İyidir / Kötüdür ?

Kafa karıştıran en büyük şeylerden bir tanesi de bu. Yüzdelik dilimler matematiksel olarak taban puanlarla zıttır. Yani; taban puanı yüksek bir okulun yüzdelik dilimi azdır. Daha da matematiğe girersek, yüzdelik dilim 0’a (sıfır) yaklaştıkça iyidir, yüze (100) yaklaştıkça kötüdür diyebiliriz. %2 lik dilimdeki öğrenci, %30 luk dilimdeki öğrenciden sıralama olarak daha yukarıdadır. Puanı daha iyidir.

Umarım yüzdelik dilim hakkındaki kafanızdaki sorular yok olmuştur. Konu hakkındaki yorum, soru ve görüşlerinizi de aşağıda yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.62 ( 57 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

627 Yorum

 1. umut caglayantas

  hicam 22 718 kisinin girdigi yds 2009 sinavinda 18.571 siralamam yuzdelik dilimim nedir.

 2. Hocam 10. Sinifa gectim yuzdelik dilimim 22 okulun sitedigi 45 ama taban puanim yetmedigi icin nakil veremiyorum ne yapmaliyim yardim lutfen

 3. Merhabayin benim puanim 426 yuzdelugim ise 20 istedigim lise puani 396 yuzdeligi ise 21.76 girebilirmiyim?

 4. Hocam benim puanim 478 dilimim 5.66 istedigim lise yeni acildi şehit münir alkan fen lisesi.girme ihtimalim hic yok mu

 5. Merhaba hocam benim puanim 393 il geneli yuzdelik dilimim %36 gitmek istedigim lisenin puani 350 yuzdelik dilimi %33.25 sizce gidebilirmiyim ?

 6. Hocam ben kardesim icin yapiyorum gazianyepte kardesimin il %12 ulke %17 okulun %12 sizce gelirmi baska ilden yapilacagini zanetmiyorum

 7. Merhabalar Yuzdelik dilimim %30 gitmek istedigim okul %17 170kontenjanli gidebilirmiyim bide %23 yuzdelikli okul var 2sinide cevap verirseniz sevinirim

 8. mehaba hocam benim yüzdelik dilimim 53 istediğim lisenin yüzdelik dilimi 47 ama okul geçen yıl açıldı gidebilme ihtimalim varmı

 9. Hocam benim il geneli yüzdelik dilimim 12 Türkiye ise 22 istediğim lisenin de dilimi 17 sizce gidebilme ihtimalim var mı ? (Küçük bir ilde yaşıyorum ve lisenin de pansiyonu yok ayrıca. )

 10. Hocam benim puanım 394 istediğim okulun 332. İl geneli yüzdelik dilimim %31,41 okulun ise %38,73. Okula girebilirmiyim?

 11. Hocam türkiye geneli yüzdelik dilimim 30,16 il geneli yüzdelik dilimim 31,41. Kontejyanı 136 olan 38,73 dilimine sahip okula girebilirmiyim?

 12. Merhabalar puanım 370 gideceğim okul ise 360 yüzdelik dilimim %38 okulun ise %31 ama az nüfuslu bir ilde yaşıyorum bartında ve girme ihtimalim ne kadar .

 13. Merhaba hocam..Kardeşim için tercih yapacağız ve elimizde milli eğitimin geçen yılın yüzdelik dilimleri var.Ama il veya Türkiye geneli belirtilmemiş.İlde 7,7 , Türkiye’de 4,6 yız.Neye göre tercih yapacağız?Zira 480 puanla ile göre iyi bir yere gidemiyoruz..Ama kontenjana göre hayli hayli gitmemiz lazım….

  • Merhaba Burak.

   Türkiye geneli önemli olan. Okulların zaten il geneli yüzdelik dilimi olmaz, açıklanan bir tek yüzdelik dilimleri olur. Puanın bir önemi yok ayrıca. Önemli olan Türkiye geneli yüzdelik diliminiz ve buna göre tercih yapacaksınız.

 14. merhaba hocam bneim yuzdelik dilimim %56.45 istedigim okulun ise%37 ama istedigim okul meslek lisesi ve 2 yil once eni yapildi bu okula gitme sansim varmi sizce

 15. merhaba hocam benim yüzdelik dilimim%56 biliyorum baya dusuk hatta bayaninda bayası benim gitmek istedigim okulda bir meslek lisesi ama oranin yuzdelik dilimi %37 gitme sansim nasil sizde okul 2 yıl önce yapildı sanırım sizce ben bu okula gidebilirmiyim.

 16. %2 dilimim acaba %2,42 olan bir okula girebilirmiyim

 17. Hocam 2.42 yüzdelik dilim kaç puanı ifade ediyor

 18. Merhaba hocam 484.5 puanla 3.40 aldım sizce bi hata olabilirmi? Hocam geçen sene 480 puanla ve 2.40 yüzdelik dilimli olan bir okula girebilirmiyim? Hocam okul ismi özkent akbilek fen lisesi hocam lütfen bakarmısınız çok büyük hayal kırıklığına uğradım.

Tartışmaya Katılın

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş