Özel Ders
Yüzdelik Dilim Nedir

Yüzdelik Dilim Nedir ?

TEOG ve LYS sonuçları açıklandı. Yüzdelik dilimler belli oldu. Şimdi sıra tercihlerde fakat bir çok öğrencinin kafasında ‘yüzdelik dilim nedir ?’ sorusu var, kafalar bir hayli karışık. Peki yüzdelik dilim nedir ?

Yüzdelik dilim bir orandır. Bir sınava 100.000 kişi girdi diyelim. Adayın yüzdelik dilimi de %2 olsun. Bu aday girdiği sınavda yaklaşık 2000. olmuştur.  Yani; (100.000 x2) / 100 = 2000

Yani yüzdelik dilim, sınava giren adayların genel sıralamasının yüzde olarak ifade edilmiş halidir. Giriş yaparken ‘yüzdelik dilim bir orandır’ dememdeki kasıt bu idi.

Liselerin yüzdelik dilimleri ve kontenjanları için tıklayın

Yüzdelik Dilim Neden Önemli ?

Her yıl, her sınavın zorluk derecesi farklı olabilmekte. Bunun ötesinde her sene farklı parametreler de puanları etkileyebilmekte. Örneğin; bu sene(2015) dershanelerin özel okullara dönüşmesi büyük bir kontenjan fazlasına sebep olacak ve bu da puanlara etki edecektir. Fakat yüzdelik dilimler oransal bir ifade olduğu için büyük oynamalar olmaz. Yani tercih yaparken daha önemli bir kriterdir. Yani kolay bir sınavda 495 puan ile %2 lik dilime girdik diyelim, normal bir sınavda 470 ile %2’lik dilime girdik. Zor bir sınavda da 450 ile %2’lik dilime girdik. Gördüğünüz gibi aldığımız puanlar farklı fakat yüzdelik dilimlerimiz aynı. Çünkü önemli olan genel sıralamadır. Sınavda kaçıncı olduğumuzdur.

Her sınavda da bir önceki yılın yüzdelik dilimlerine bakarak tahmini tercihler yapılır. TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ? başlıklı yazımda da bu konuyu detaylı olarak anlatmıştım.

Şu meşhur ‘bu sene full çeken çokmuş’ muhabbeti üzerinden de örneklendirelim. Kolay bir sınavda çok full çeken oluyor. Bu neyi etkiliyor ? %1 lik dilimdeki herkes 500 tam puan alanlar arasında olabiliyor. Fakat full çeken sayısı az ise, 500 puan almadan da %1’lik dilimde olunabiliyor.

Yukarıdaki iki farklı örnekte de sayıları özellikle abartılı, uç olacak şekilde verdim ki net bir şekilde olay anlaşılsın. Verdiğim örnekteki sayılara takılmayın, sadece sayılar arasındaki bağlantıyı ve olayın mantığını anlayın.

Türkiye Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

Türkiye geneli yüzdelik dilim, sınavdaki Türkiye geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş şeklidir. TEOG sınavı özelinde konuşmak gerekirse, büyük oranda Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

İl Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

İl geneli yüzdelik dilim ise, sınavdaki il geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş şeklidir. Gene TEOG sınavı özelinde konuşmak gerekirse, eğer tercih edeceğiniz okul sadece bulunduğunuz ilden öğrenci alıyor ise, yani diğer şehirlerden öğrenci almıyor ise ya da çok küçük bir ilde yaşıyorsanız, ildeki genel sıralamanız da size bir fikir verebilir. Şöyle düşünün: Tercih edeceğiniz okulu sadece Bayburt şehrinde yaşayan öğrenciler seçecek. Bunu bir şekilde biliyor ya da tahmin edebiliyorsunuz diyelim. Bu durumda Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan öğrenciler sizin rakibiniz olmamış oluyor. Bu durumda bu okul için şansınızı görebilmek adına il geneli yüzdelik dilime bakarak genel sıralamanızı görebilirsiniz ki bu da size ayrıca bir avantaj sağlar.

Ama dediğim gibi bu gibi istisnai durumlar haricinde, yani genel anlamda Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Yüzdelik Dilimler Hiç Değişmez mi ?

Böyle bir kaide elbette yok. Tercihlerde yüzdelik dilimlerin daha sağlıklı olmasının sebebi daha nadir ve daha az değişmeleridir. Ama bu sabit kalacağı anlamına da gelmez. Yüzdelik dilimler, bazı okul türlerinin değişmesi, kontenjan sayılarındaki değişiklikler, bazı okulların kapanması, yeni açılan okullar, sınavın zorluk derecesi, öğrencilerin başarı yüzdeleri vb. durumlarda değişebilir.

Yüzdelik Dilim Matematiksel Olarak Neye Göre İyidir / Kötüdür ?

Kafa karıştıran en büyük şeylerden bir tanesi de bu. Yüzdelik dilimler matematiksel olarak taban puanlarla zıttır. Yani; taban puanı yüksek bir okulun yüzdelik dilimi azdır. Daha da matematiğe girersek, yüzdelik dilim 0’a (sıfır) yaklaştıkça iyidir, yüze (100) yaklaştıkça kötüdür diyebiliriz. %2 lik dilimdeki öğrenci, %30 luk dilimdeki öğrenciden sıralama olarak daha yukarıdadır. Puanı daha iyidir.

Umarım yüzdelik dilim hakkındaki kafanızdaki sorular yok olmuştur. Konu hakkındaki yorum, soru ve görüşlerinizi de aşağıda yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.62 ( 57 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

627 Yorum

 1. Merhaba. Benim yüzdelik dilimim 1,23 istediğim lisenin yüzdelik dilimi ise 0,34. Tutma ihtimali var mı?

 2. Çocuğumun toplam 2 yanlışı var tahmini puanı 494 gelecek Ankara fen şansı nedir sizce .

 3. merhaba hocam bir sorum daha olucaktı sizce Anadolu lisesimi yoksa mesleki ve teknik anadolularmı ? ve aralarındaki farklar nedir?

 4. hocam yüzdelik dilim ne kadat oynar

 5. Merhaba hocam benim yüzdelik dilimim 4.1, istediğim okulun yüzdeliği 3.8 girme şansım var mı ?

 6. Geçen yıl teoga girdim puanıma göre bu yıl ki yüzdeliğimi nasıl öğrenebilirim

 7. Hocam benim istediğim lisenin yüzdelik dilimi 5.01 benimki ise 5.98. Sizce bu liseye girebilir miyim?

 8. Hocam puanım 402 yüzdem il için 18.700 filan istediğim okul ise 398 onun yüzdeli ise 18 gidebilirmiyim acaba bu arada 15 gün sonra açıklanıyo hangi lise olduğunuz

 9. hocam benım gıdecegım lısenın puanı 55 benım 58 gıtme sansım varmı hocam

 10. Hocam merhaba.Benim puanım 450.5 istediğim okulun puanı 448.Türkiye yüzdelik dilimim %8,50 istediğim okulunki %7,98 fakat okulun pansiyonu yok.Sadece bulunduğum ilden öğrenciler alıyor ve kontenjanı 170.
  Benim il yüzdelik dilimim ise %7.75 Tercihimi yaptım ama çok kaygılıyım.Sizce bu okula gidebilirmiyim?

 11. Slm hocam ben il içinde tercih vereceğim hangi yüzdelik dilimine bakmalıyım

 12. Hocam yüzdelik dilimim 22,59 istediğim lisenin ise 19,97 kontenjanı ise 170 girebilme şansım varmıdır acaba ?

 13. Benim puanim 452 yuzdelik dilimim ise il genelinde %10.1 turkiye genelinde %7.59 istedigim lisenin gecen seneye gore ki taban puani 445 yuzdelik dilimi de %8.5400 sizce girebilir miyim?

 14. eyp ve edp nedir hangisine göre tercih yapılacak ?

  • Merhaba Muharrem.

   EYP; en yüksek puanlı öğrencinin yüzdelik dilimi, EDP; en düşük puanlı öğrencinin yüzdelik dilimi. EDP’ye göre yapacaksın tercihlerini. Taban yüzdelik dilim oluyor bu.

 15. peki hocam il içinde tercih yapacaksak il yüzdelik dilime mi yoksa türkiye geneli yüzdelik dilime mi bakacağız

 16. tercihlerden sonra nakil işlemlerinde istediğim okula geçebilir miyim?benim puanım 483,7417 türkiye yüzdelik dilimimde 1,73

 17. hocam benim yüzdelik dilimim 11,03 istediğim iki tane okul var birisi 10.1 diğeri ise 7,76 girme şansım nedir ? cevaplarsanız sevinirim.

 18. Hocam benim Türkiye yüzdeliğim %20.72 istediğim lisenin ise %19.70 girebilir miyim ?

 19. hocam merhaba,ben yüzdelik dilimimi nereden öğreneceğimi bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

 20. yağmur erdoğan

  hocam benim puanım 416 yüzdelik dilimim 16,34 yüzdelik dilimi 13,17 olan bir liseye girme şansım nedir

 21. meraba ozan bey puanım 312 yuzdelik dilimim 45 istediğim okul 313 puan yuzdelik dilimi 40 sizce girebilirmiyim veya giremezsem nakille kabul edilirmiyim

 22. teog puanımın yetmediği bir liseye yüzdelik dilimim yetiyor hangisine göre tercih yapmalıyım?

 23. Benim puanim397 yuzdelik dilimim 21.03 istediğim okulun yuzdelik dilimi 20 .38 gidermiyim

 24. Hocam benim puanım 472 istediğim lisenin ise 473. Benim yüzdelik dilimim 3.93 istediğim lisenin ise 3.36 sizce o liseye gitme ihtimalim var mı ? cevaplarsanız sevinirim.

 25. hocam benim puanım 402 yüzdelik dilimim 19 istedğim okulun puanı 395 yüzdelik dilimi 17 ben o liseye girebilirmiyim

Tartışmaya Katılın

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş