Özel Ders
YÖK-Bursu-Verilen-Programların-Öğrencisi-de-Puanı-da-Arttı

YÖK Bursu Verilen Programların Öğrencisi de Puanı da Arttı

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) geçen yıl ile bu yılın üniversitelere yerleştirme kontenjan ve sayılarına ilişkin yapılan analize göre, ilk kez tarım, orman ve su ürünleri programlarına yönelik uygulanan YÖK bursu, bu programlardaki tavan puanlar ile yerleşen aday sayısını artırdı.

YÖK, geçen yıl ile bu yılın üniversitelere yerleştirme kontenjan ve sayılarına ilişkin rapor hazırladı.

Raporda, YÖK tarafından ilk kez, tarım, orman ve su ürünleri programlarına yönelik başlatılan burs uygulaması kapsamında, bu programlara yerleşen aday sayısının geçen sene 5 bin 481 iken bu sene 5 bin 747’ye yükseldiği belirtildi.

YÖK bursunun, bu programlardaki tavan puanları ile yerleşen aday sayısını artırdığına işaret edilen raporda, özellikle tavan puanlarındaki artışın sevindirici olduğunun altı çizildi.

Raporda, “Bu programlara üst sıradan yerleşen adayların puanları analiz edildiğinde, mühendislik programlarını tercih edebilecekken bu programları tercih etmeleri, YÖK bursunun başarısını göstermekte olup Türkiye’nin kalkınma odaklı gelişimi açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir” değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, bu durumun “yeni YÖK’ün son 1,5 yıldır politika olarak belirlediği ve uyguladığı, akademik camia ve toplumun ilgili paydaşları tarafından da kabul gören kalite odaklı taban puan uygulamasının bir sonucu olduğu” vurgulandı.

Temel bilimlerde yerleşen aday sayısında artış sevinci

Temel bilimlerdeki ilgiye bağlı doluluk oranlarındaki artışın sevindirici şekilde devam ettiği kaydedilen raporda, temel bilimlerde uygulanan politika kapsamında, geçen sene 160 programda, kontenjan sayısı 7 bin 176 iken bu sene 191 programda 7 bin 936 olduğu, yerleşen aday sayılarının ise geçen sene 7 bin 138 iken bu sene 7 bin 844’e yükseldiği bildirildi.

“Açıköğretim fakülteleri yüzde 100 doldu”

YÖK’ün stratejilerinden birisinin, açıköğretim fakülteleri kontenjanlarının azaltılması ve doluluğun artırılması olduğu dile getirilen raporda, “Bu sene 56 bin 277 lisans kontenjanına 56 bin 277 yerleşen, 113 bin 338 önlisans kontenjanına 113 bin 338 yerleşen oldu. Yani, açıköğretim fakülteleri kontenjanlarında doluluk oranı yüzde 100’dür.” denildi.

Mimarlık ve mühendislikte taban puan uygulamasının sonuçları beklendiği gibi

Devlet üniversitelerinin lisans programlarındaki boş kontenjanlar değerlendirildiğinde bu sene uygulamaya giren mühendislik ve mimarlık programlarında taban puan uygulaması kapsamında, mühendislik programında geçen sene boş kontenjan 4 bin 766 iken bu sene boş kontenjan 14 bin 834, mimarlık programlarında geçen sene boş kontenjan 369 iken bu sene boş kontenjan 744 oldu.

YÖK yetkilileri, YÖK’ün taban puan uygulamasından dolayı mühendislik ve mimarlık programlarında geçen yıla göre boş kontenjanların kaldığını ve bu durumun beklenen ve hesap edilen bir gelişme olduğunu belirtti.

Kalite odaklı dikey büyümeye doğru dönüşüm

Raporda “Yeni YÖK artık yükseköğretim kurumlarımızda öğrenci yerleşimini, takip ettiği rasyonel ve bilimsel stratejiler ile yönetebilir ve bilim hayatını yönlendirebilir yetkinliktedir. Öğrenci yerleşim sürecini de dolu ve boş kontenjan ikileminin dışında, sayısal ve yatay büyümeden, kalite odaklı dikey büyümeye doğru dönüşümün ve tekamülün bir unsuru olarak değerlendirmektedir” ifadesine yer verildi.

AA

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

YÖK Bursu Verilen Programların Öğrencisi de Puanı da Arttı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş