Özel Ders

Üniversite Yolunda

Merhaba. Henüz liseyi bitirmiş üniversite yolunda dershane eşliğinde sınava hazırlanan bir öğrenci olarak direkt karşınızdayım. Öncelikle benim bir de geçen sene liseyle birlikte hazırlanma sürecim olduğundan bu yolun ne kadar uzamış olduğu aşikar.

Ancak öyle ki ne kadar sıkılırsak sıkılalım üniversite, tonton teyzelerimizin de dediği gibi, “bileğimizde bir altın bilezik”. Tabii her ne kadar ülkemizde belli bir kısım ‘ne olursa oku üniversite oku’ deseler de, biz biliyoruz ki geçer bir diploman yoksa o hergün insanların abur cubur yediği mekanlardan birinde masa silme olasılığın çok yüksek. Şanslıysan tabii amcanın torpiliyle de bir yerlere gelebilirsin. Gerçi bu ülkede geçer bir diploman olsa bile o işi yapacağının teminatı kesinlikle yok.

Bu yüzden de anneler ve babalara söylemek istediğim bazı şeyler var;

İlk olarak herkes tabii ki çocuğunu çok sever, bununla birlikte de iyi hayat şartlarında yaşamasını ister ki günümüzde bununla birlikte para kazanabileceği meslekleri çocuklarına sunar, hatta bazıları direkt zorlarlar. Bence bırakın çocuklarınız en azından istediği bir bölümü okusunlar. Çünkü ülkemizde geçer bir diploman olsa bile ne yapacağın belli değilken, hem sizin istediğiniz bölümü okurken sıkılacaklar, bir de hayatları boyunca o işi yapmak zorunda kalacaklar gönülsüz. Yani demek istediğim bırakın da en azından okurken keyif alsınlar. Çünkü mezun olduklarında ne yapacaklarının zaten kesin garantisi yok.

Öğrenci arkadaşlarıma da söylemek istediğim, gerçekten çok geç olmadan kararlarınızın doğru olduğuna emin olun. Çünkü duyumlarıma göre en güzel yıllarımız üniversitede geçecek ve bu yılları gerçekten istediğimiz bölümü okuyarak ve zevk alarak geçirelim ve annemize babamıza da hak verelim ki hepimiz para kazanmak için okuyoruz. Yani okuyacağımız bölüm bu anlamda da eksik olmasın yahu.

Review Overview

User Rating: 4.85 ( 3 votes)

Hakkında Tuğçe Çorbacı

22.05.1996'da İstanbul'da doğdum ve hala aynı şehirde yaşıyorum. Birçok okul değiştirdim ve kesinlikle zor dönemler geçirdim ama bütün bulunduğum ortamlarda sosyal yönümle dikkat çektim ve insanlar beni böyle sevdiler. Şu an ise üniversiteye hazırlanan mezun bir lise öğrencisiyim. Umarım her şey güzel olacak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Üniversite Yolunda

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş