Özel Ders
Üniversite-Ek-Yerleştirmelerinde-Bugün-Son-Gün!

Üniversite Ek Yerleştirmelerinde Bugün Son Gün!

YKS’nin ardından herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar için ikinci şans, ek yerleştirme tercihleri bugün sona eriyor. Adaylar boş kalan kontenjanlar için 24 tercih yapabiliyor. Eğitim uzmanı Salim Ünsal’ın analizlerine göre, devlet üniversitelerinde tıp, diş hekimliği ve hukuk gibi gözde programlar büyük oranda doldu ama vakıflarda şans var.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylara verilen ikinci şans, ek yerleştirme tercihleri bugün sona eriyor. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tercihlerini yapabiliyor. Ek yerleştirme ücreti ise 15 TL.

Yerleştirmelerin ardından üniversitelerde boş kontenjanlar kaldı. Bir yükseköğretim programına yerleşip kayıt yaptırmayanlarla birlikte bu sayı daha da arttı. 3-7 Eylül’de tamamlanan üniversite kayıtlarının ardından lisansta 141 bin 41, ön lisansta 139 bin 68 kontenjan dolmadı. Bir programa yerleşmesine rağmen kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı ise 99 bin 749 oldu. Buna göre ek yerleştirmede adayları 280 bin 109 boş kontenjan bekliyor. Eğitim uzmanı Salim Ünsal’ın analizlerine göre, devlet üniversitelerinde tıp, diş hekimliği ve hukuk gibi gözde programlar büyük oranda dolarken, vakıflarda şans var. Özellikle inşaat, makine ile elektrik-elekronik mühendisliğinde devlet üniversitelerinde dikkat çeken boşluklar yer alıyor. Adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Üniversite Ek Yerleştirmelerinde Bugün Son Gün!

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş