Özel Ders
Temel Liselerden Diğer Okullara Nakil Şartları

Temel Liselerden Diğer Okullara Nakil Şartları

Milii Eğitim Bakanlığı, temel liselerden diğer ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçiş şartlarını açıkladı. Açıklamaya göre temel lisede eğitim alan bir öğrenci daha sonra Anadolu, Anadolu imam hatip veya mesleki ve teknik Anadolu liselerine nakil yaptırmak isterse, her sınıf düzeyinde belirlenmiş olan derslerde başarılı olması gerekecek. İmam hatip veya mesleki ve teknik liselere geçişteyse 9. sınıfta okutulan meslek derslerinden sorumlu tutulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel temel liselerinden diğer ortaöğretim kurumlarına nakil şartlarını açıkladı. Buna göre temel liseye kayıtlı bir öğrenci daha sonrak yıllarda Anadolu, Anadolu imam hatip ile mesleki ve teknik Anadolu liselerine nakil yaptırmak isterse, öğrencinin her sınıf düzeyinde belirlenen derslerde başarılı olması ya da bir üst sınıfa sorumlu tutulması gerekecek.

Bununla birlikte temel liselerden, Anadolu imam hatip veya mesleki ve teknik Anadolu liselerine nakil yapılırken öğrenci 9. sınıflarda okutulan meslek derslerinden sorumlu olacak. Bakanlık’tan yapılan açıklamada temel liselerden diğer ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçiş şartları şöyle belirtildi:

 • Nakil ve geçiş yapacak öğrencilerin, ilgili çizelgelerde belirtilen derslere ilave olarak Özel Temel Lise Haftalık Ders Çizelgesinde yer aldığı şekliyle 9. sınıfta 4, 10. sınıfta 7 ve 11. sınıfta 19 saat karşılığı seçmeli dersleri başarmış olması gerekir.
 • Özel Temel Lise öğrencilerinin, bu liseye girişi ve naklen geldiği okul türüne bakılmaksızın Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesine 10. sınıf 1. dönem sonuna, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Lisesine ise 10. sınıf sonuna kadar nakil ve geçişleri yapılır.
 • Özel Temel Liseye Anadolu Lisesinden, Anadolu Öğretmen Lisesinden, Fen Lisesinden ve Sosyal Bilimler Lisesinden naklen gelen öğrencilerin, her sınıf seviyesinde sadece Anadolu Lisesine nakil ve geçişleri yapılır.
 • Özel Temel Lisenin 11 veya 12’nci sınıflarına Genel Lise, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ile Spor Lisesi’nden naklen gelen öğrenciler, nakil istemeleri hâlinde sadece açık öğretim lisesi veya Meslekî Açık Öğretim Lisesine yönlendirilir.
 • Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenen sorumlu olarak ders geçme hükmü, nakil ve geçiş yapacak öğrenciler için de uygulanır.
 • Çizelgede belirtilen derslerin yıl sonu puanları dikkate alınarak Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenen ortalama ile ders geçme hükmü, nakil ve geçiş yapacak öğrenciler için de uygulanır.

TEOG Nakilleriyle İlgili Sık Sorulan Sorulan İçin Tıklayın

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

7 Yorum

 1. Merhaba, meslek lisesinden özel okula nakil yaptırdım Anadolu lisesine geçmek istiyorum hangi sınıf seviyesinde geçiş hakkım var yukarıdaki yazıya yönlendirmeden cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

 2. merhaba
  ben 9. sınıfta anadolu teknik lisesinden özel temel liseye geçtim.
  şimdi 10. sınfa başlayacağım fakat özel temel liseden memnun kalmadım. şimdi aynı okuluma dönmek veya bir anadolu lisesine gitmek istiyorum. bu mümkünmüdür.

 3. hocam yani bi anadolu lisesine geçerken nakil başvurusu yaptırcazz yoksa gideceğimiz okula dilekçemi vercezz

Tartışmaya Katılın

Temel Liselerden Diğer Okullara Nakil Şartları

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş