Özel Ders

TED Bursuna ‘54 bin 933’ Öğrenci Başvurdu

Türk Eğitim Derneği (TED) Tam Eğitim Bursu için açılan sınava bu yıl rekor düzeyde başvuru yapıldı. 54 bin 933 öğrencinin başvurduğu sınava en çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinden talep oldu. Geçen yıl aynı sınava 25 bin 779 aday başvuru yapmış ve bunlardan 180 civarında öğrenci sisteme dahil oldu. TED’in bu yılki hedefi ise mümkün olduğunda çok sayıda başarılı öğrenciye burs imkânı sağlamak.

Maddi imkânı olmayan başarılı öğrencilere verilen Türk Eğitim Derneği Tam Eğitim Bursu için açılan sınava bu yıl rekor düzeyde başvuru yapıldı. 54 bin 933 öğrenci, 5 Mart Cumartesi günü Türkiye genelinde yapılan sınava girdi. Merkezi sınavı geçenler arasında gerçekleştirilecek mülakatlar ve ev ziyaretleri ile yeni öğrenciler burs sistemine dahil olacak. En fazla başvuru yapılan dört il 5 bin 374 başvuru ile Batman, 5 bin 314 ile İstanbul, 3 bin 433 ile Ankara ve 3 bin 433 ile Hatay oldu. 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınav 38 il ve ilçede, 88 okulda 2 bin 631 salonda, 5 bin 262 gözetmen eşliğinde gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı sınava 25 bin 779 öğrenci başvuru yapmış ve bunlardan 180 civarında öğrenci sisteme dahil oldu. TED’in bu yılki hedefi ise maddi imkânlar ölçüsünde mümkün olduğunda çok sayıda başarılı öğrenciye burs imkânı sağlamak.

Türk Eğitim Derneği Ana Tüzüğü’ne göre bursun amacı, “Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak. Maddi imkânları yeterli olmayan, başarılı çocuklara ülke genelinde burslar vererek, onlara eğitimlerine devam etme olanağı tanımak.”

Türk Eğitim Derneği’nin kuruluşundan itibaren, belirtilen özelliklerde 50 bine yakın öğrenciye burs verildi.

TED Tam Eğitim Bursu Başvuru Sayısı

BİR ÖĞRENCİNİN ORTALAMA MALİYETİ 13 BİN 500 TL

TED Tam Eğitim Bursu, ilköğretim 2’nci kademe ve lise düzeyinden itibaren üniversite eğitiminin sonuna kadar devam ediyor. Öğrencilerin sadece okul ücretleri değil; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderleri olmak üzere tüm eğitim masrafları karşılanıyor. Üniversite öğrencilerinin staj ve kariyer takiplerinin yapıldığı sistemde, mezun öğrencilerin işe yerleşme süreçleri de destekleniyor ve izleniyor. Tam Eğitim Bursu almaya hak kazanan öğrenciler, varsa bölgelerindeki TED Okulları’nda gündüzlü olarak; yoksa pansiyonlu TED Okulları’nda (Karabük ve Polatlı) yatılı olarak okutuluyor. Tam Eğitim Bursu uygulamasında amaç sadece öğrenciye maddi destek sağlamak değil, öğrencinin tüm eğitim giderlerini karşılamak olduğu için maliyeti yüksek. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için bir öğrencinin ortalama maliyeti 13 bin 500 TL. Bu tutarın 4 bin 500 TL’si bağışçıdan alınıyor geri kalan kısmı ise TED Genel Merkezi tarafından karşılanıyor.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

TED Bursuna ‘54 bin 933’ Öğrenci Başvurdu

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş