Özel Ders
Liselerde Halen 227 Bin Boş Kontenjan Var

Liselerde Halen 227 Bin Boş Kontenjan Var

TEOG ortak sınav sonuçlarına göre yapılan üçüncü nakil dönemi sonunda liselerin 9’uncu sınıflarında 227 bin 769 boş kontenjan kaldı. Açıköğretim liselerine 11 bin 822 öğrenci yerleşirken, Milli Eğitim Bakanlığı bu öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ortalamalarının 216.86 olduğunu açıkladı.

2014-2015 öğretim yılı Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8’inci sınıfların 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde yapılan yerleştirmeye esas nakil sonuçları açıklandı ve yerleştirmeye esas nakil süreci sona erdi. yerleştirme sonuçları www.meb.gov.tr adresinde ilan edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre son nakil sürecine 283 bin 795 öğrenci nakil başvurusu yaptı ve bu öğrencilerden 64 bin 784’ü tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakil oldu. Bu süreç sonunda, halen örgün ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarında 227 bin 769 kontenjan bulunuyor. Tercih yaptığı halde tercihleri doğrultusunda herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemediği için açıköğretim kurumlarına yerleşen öğrenci sayısı 11 bin 822, bu öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ortalaması ise 216,86 olarak belirlendi.

TEOG 2015 3. Nakil Sonuçları İçin Tıklayın

Açıköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler, isterse 7-10 Eylül 2015 tarihleri arasında il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına müracaat ederek, oluşan boş kontenjanlar için üç tercih yaparak nakil talebinde bulunabilecek. 2014-2015 öğretim yılı TEOG kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri 11 Eylül Cuma günü tamamlanacak.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

29 Yorum

 1. Hocam soruma cevap yazmadınız

 2. Hocam

 3. Merhaba hocam benim puanim 438. İstediğimiz lisenin 7 eylül deki yerlestirme puani 440. Üç hafta nakil yaptim ama olmadi okullar acildiginda bu liseye nakil yapabilirmiyim .umut varmı hocam birde okullar acildiginda hemen yapabiliyormuyuz nakil .

 4. Merhaba hocam 2016 pybs sinav tarihi ne zaman biliyor musunuz

 5. hocam annemde yanımda suan puanım düşük olduğu için 238 annem bi meslek sahibi olmam için bu okulu düşündü özel adım sağlık meslek lisesi oranın sahibi bize destek çıkabileceğini söylemiş çocuğun hakkını yemeyin mesleği olsun demiş biz 11 eylülde belli olucak devlet okuludu belli olucak milli eğitime muracat da ettik beni devlet okuluna yerleştircekler puanım düşük olduğu için bi meslek sahibi olmam zormuş sizce ben devlet okulunamı gitsem özel okulamı biz ikilemde kaldık

 6. hocam sizce ozel okul benim için hayırlı olurmu yoksa devlet okulumu ?

 7. Hocam annem müdür yardımcısı ile konuşmuş ben okul kazanmama rağmen 4. nakili dilekçe ile yapabiliyormuşum eğer tutmaz ise beni düz liseye atıyormuş bu mümkün mü ?

 8. Hocam sayfayı yenileye yenileye bi hal oldum taban puanlar ne zaman açıklanır

 9. teog kontenjan sonuçları nezaman açıklanacak

 10. Merhaba,
  Oğlum için istediğimiz okula 3.nakilde de geçemedik.Fakat 0,40 gibi puanımızdan yüksek olan arakadaşı geçti. Şimdi özel okul kayıtları bitince eğer okulda boş kontenjan olursa en son 3.nakillerde aldığı taban puanından bizim puanımız 0,40 puan düşük olduğu için aylık nakillerde girme şansımız hiç mi kalmadı?

  • taban puan şartı demek 3 kez yapılan nakillerde aldığı en düşük puan eşiti ve üstü demekse biz başvuru yapamayacağız anlamına mı geliyor?

  • Merhaba Cemile hanım.

   Lise nakil mevzuatında ‘taban puan’ ibaresi yer alıyor. Ama bu taban puan 14 Ağustos sonucu oluşan puan mı, en son nakille giren öğrencinin puanı mı, bu açıkça belirtilmemiş. Bu yüzden bunun için lise nakil dönemini beklememiz gerekiyor. e-okul da okulların puanları yazacak o zaman.

   • bizim puanımız 14 ağustostaki puana göre 1 puan düşüktü.3 nakilde fark 0,40 puan kaldı açıklanacak olan puan hangisi olursa olsun düşüğüz. Fakat geçen sene taban puandan daha düşük öğrenciler açık kontejana yerleştiler. Bu sene -20 puan başvurabilir dediler ilk açıklama şimdi ise ben taban puan eşitliği okuyorum yanlışım varsa düzeltirseniz sevinir.biz şimdi her ikisinden hangisi açıklanırsa da puanımız düşük.boş kontenjan olsa bile yerleşemeceğiz diye anlıyorum.

    • 20 puan diye bir şey yok. Gazete haberiydi. Bas bas bağırıyorum yok öyle bir şey diye aylardır ama sesimi bu kadar duyurabilmişim demek 🙂

     Taban puan uygulaması MEB’in kararı değil aslında. Danıştay MEB’in kararını bozdu ve şu an uygulama bu şekilde. Ki büyük haksızlıklar oluyordu öbür türlü, çocuk 100 puan üstündeki okula falan gidebiliyordu. Amaç bunun önüne geçilmesi bu uygulama ile.

     Evet, lise nakil döneminde öğrencinin puanı, okulun puanına eşit ya da okul puanından yüksek olmalı başvuru yapabilmesi için. Bu an uygulanan mevzuat bu şekilde.

 11. Hocam 3. Nakil sonrası taban puanlar kesin aciklanacak mı

 12. bide hocam kontenjanların hepsi dolmuş nabıcam ben ya lütfen yanıtlayın

 13. Merhaba hocam.
  Ben Tugba ataç daha 8. sınıftan yeni mezun oldum . ben tercih yapmadan ailem beni özel okula kayıt ettirdi yeni sistem çıkmış biz bilmiyorduk devlet desteği çıkar diye düşündük ve biz devlet teşfiği yaptık özel okullar arasında eger bize devlet desteği çıkmazsa biz özel okul parasını ödeyemeyeceğiz . bunun için 3.tercih yaptım devlet okulu için oda boş çıktı ben şimdi devlet okuluna gitmek istiyorum napmalıyım son 10 eylülde milli eğitim basvurusu bitiyomus 11 eylülde özel okul bana çıkmazsa ki buyuk ihtimal çıkmıcak ben devlet okuluna gitmek için napmalıyım sorumu cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba Tuğba.

   Bu konuda kayıt yaptırdığın özel okulla konuşmanı tavsiye ederim ailenle birlikte. Teşvik çıkar diye özel okula kayıt yaptırmak büyük hata, büyük risk. Bu durumda ne yapılabilir bilemiyorum. Dediğim gibi özel okulla görüşün daha da geç olmadan. Bir yol haritası çizmeye çalışın.

 14. Hocam okul taban puanlarını ne zaman öğrenebiliriz

Tartışmaya Katılın

Liselerde Halen 227 Bin Boş Kontenjan Var

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş