Özel Ders
kal-ogretmenlerinden-duygusal-veda

KAL Öğretmenlerinden Duygusal Veda

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri 21 Ekim Cuma günü başka okullara tayin için tebligat gönderilen öğretmenlere veda töreni düzenledi. Aynı gün akşam da öğretmenler ve veliler Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde bir araya gelerek, uygulamanın bağlı olduğu KHK’ye dava açtıklarını ve bu yüzden yürürlüğünün durdurulması gerektiğini söylediler. Toplantıya CHP ve HDP milletvekilleri de katıldı.

Proje okullara karşı tepkiler sürerken bir yandan da başka eğitim kurumlarına tayin edilen öğretmenler için veda törenleri düzenleniyor. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde (KAL) 8 yılını doldurduğu gerekçesiyle başka okullara tayin edilen öğretmenler için 21 Ekim Cuma veda töreni düzenlendi. Öğrenci, öğretmen ve velilerin katıldığı tören duygusal anlara sahne oldu. Bazı öğrenci ve öğretmenler göz yaşlarına hakim olamadı. Öğrenciler okul bahçesinin duvarlarına “KALacaktır umut bir martı kanadında” yazılı pankart astı. Okuldan gönderilen tüm öğretmenler adına okunan veda metninde, “Şu uzun merdivenlerden inip kalbimize konduğunuz günden beri burası bizim evimiz. Evimiz burası istemeden fazlalık görüldüğümüz bu evden olmadığımız halde norm fazlası olarak gidiyoruz” denildi. Öğretmenler güzel öğrenciler yetiştirdikleri için velilere teşekkür etti.

MİLLETVEKİLLERİNE DESTEK ÇAĞRISI

Aynı gün akşam saat 19.00’da ise veliler Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde bir araya geldi. Kadıköy Anadolu, Burak Bora Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Cağaloğlu Anadolu, İstanbul Erkek, Vefa ve Kabataş Erkek liselerinin velileri ve bu okullardan gönderilen öğretmenler süreçle ilgili konuşmalar yaptı. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekilleri Dr. Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı ile Eğitim-Sen ve Veli-Der temsilcileri de katıldı. Milletvekillerine destek çağrısı yapan veliler, “Biz meclisi basmaya karar verdik” diyerek vekillerden davet edilmelerini istedi.

ÇOK ÇIRPINDIK

Toplantıda yapılan konuşmada Kadıköy Anadolu Lisesi’nden 70 öğretmenin değişmesinin söz konusu olduğu iddia edildi ve şu anda 8 yılını dolduran 54 öğretmene tebligat yapıldığı belirtildi. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden gönderilen öğretmenlerden biri, “Yastayım. 19 yıl çalıştığım liseden ayrıldım. Soruyorum, neden bu başımıza geldi? İki yıl önce proje okul olduğumuz için. Okulumuzda değişiklik 2010 yılında başladı. 4 yıllık hizmetini tamamlamış tüm müdürler zorunlu olarak başka okullara gitti. Okulumuzun hafızası silindi. Çok çırpındık. Başarılı olamadık” dedi.

kal-ogretmen-veda

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Mücadelelerine devam edeceklerini belirten velilerin yaptığı açıklamada ise “Bu uygulamanın bağlı olduğu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) karşı açılan ve Danıştay’ca görülmekte olan dava Anayasa’ya aykırılık iddiasının ivedilikle görüşülmesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderildi. Bu uygulamanın Anayasa’ya aykırılığı görüşülürken, yürürlüğünün durması gerekirken öğretmen atamaları apar topar yapılmaya çalışılıyor. Okulunun geleceği ile ilgili tüm veli ve mezunlar ile birlikte, eğitim için olan mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

Cağaloğlu’nda aşureli eylem

Öte yandan proje okul veli ve öğrencileri 21 Ekim Cuma günü saat 15.00’te Fatih’teki Cağaloğlu Anadolu Lisesi önünde toplandı. “Proje okul istemiyoruz” diyen veliler “Biz anne babayız lütfen bizi duyun. Bizi Tomaların, polislerin gölgesinde açıklama yapmak zorunda bırakıyorsunuz” dedi. Lisenin önünde basın açıklaması okuyan ve kalabalığa aşure dağıtan veliler, “Okullarımızın keyfi uygulamalarına terk edilmesini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı. Öğrenciler de okul pencerelerine çıkarak velilere alkışlarla destek verdi.

Eyleme katılan CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker de, “Türkiye’nin geleceği düşünen, üreten beyinlere bağlı. Bu çocukların hepsi seçilmiş çocuklar. Bu binalar sadece taş binalardan ibaret değil, içinde bir kültür var. Siz birden bire bu öğretmenleri aldığınızda bunlar taş binadan ibaret kalır. Yüksek puanla gelen çocukları heba etmiş oluruz. Bu projenin başka amacı yüksek rant olan okul binalarını otel, AVM gibi projelere dönüştürmenin bir adımı. Bunu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

KAL Öğretmenlerinden Duygusal Veda

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş