Özel Ders
Bakan Avcı'dan son dershane açıklaması

Bakan Avcı’dan dershane açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa mahkemesinin dershanelerin kapatılmasının iptaline ilişkin karara karşılık olarak ne adımlar atılacağı konusunda bilgiler verdi. Tüm detayların da bu hafta içerisinde herkesle paylaşılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili iptal kararı ile ilgili Avcı,

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını göz önüne alarak sektör temsilcileriyle de toplantılar düzenleyerek, hukukçularla görüşerek AYM’nin kararıyla ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içerisinde yayınlayacağız.

ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı, ayrıca öğretmen rotasyonu için “Konuyu Başbakanımıza da arz ettim. Onun da tavsiyeleri doğrultusunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik” dedi.

“YAPTIĞIMIZ DÜZENLEMELERİN AYM’NİN GEREKÇELERİNDEN HANGİLERİNE KARŞILIK VERDİĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili iptal kararı üzerine sektör temsilcileri ve hukukçularla görüştüklerini kaydeden Avcı,

Anayasa Mahkemesi’nin özellikle dershaneleri de içeren kararında bazı maddelerle ilgili verdiği iptal kararı, iptal talebinin reddi kararlarını göz önüne alarak sektör temsilcileriyle de toplantılar düzenleyerek onların da Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında belirttiği konularla ilgili değerlendirmelerini alarak ayrıca hukukçularla görüşerek AYM’nin kararıyla ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bu idari düzenlemeyi de sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içerisinde yayınlayacağız ve sizlerle tüm bu değişiklikleri AYM’nin kararının hangi gerekçelerine karşılık olmak üzere hazırlandığını sizlerle paylaşacağız. Yönetmelik yayınlandığı zaman AYM’nin gerekçeleri, bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelerin hangilerine nasıl karşılık verdiğini zaten hep birlikte göreceğiz.

diye konuştu.

“ANAYASA MAHKEMESİ KARARINDA İŞARET EDİLEN GENİŞLİKTE YENİ ÇÖZÜM ÜRETMİŞ OLUYORUZ”

Bakan Avcı,

Şu anda mevzuatımızda, yönergelerimizde dershane diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz de bu. Dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen, bugün daha önceki düzenleme nedeniyle 1 Eylül’e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve Anayasa Mahkemesi kararında da işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık. Yönetmelik yayımlandığında halen dönüşmemiş olan kurumlarımız da bu yasal çerçevede faaliyetlerini sürdürecekler.

ifadelerini kullandı.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Bakan Avcı'dan dershane açıklaması

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş