Özel Ders
2015 ALS 2. Aşama Hakkında Her Şey

2015 ALS 2. Aşama Hakkında Her Şey

2015 Askeri Lise Sınavı (ALS) 2. aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar açıklandı. 2. aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar şimdi bu süreçte neler olacağını merak etmekte.

2015 Askeri Lise Sınavı 2. aşamaya geçenler belli oldu. ALS 2. aşamaya geçip geçmediğinizi kontrol etmek için tıklayın.

Peki ALS 2. aşamada neler olacak ? Adayları hangi aşamalar bekliyor. İşte detaylar…

Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, ikinci seçim aşamalarına katılmaya hak kazanacaklardır. İkinci seçim aşamaları aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 • Ön Sağlık Muayenesi
 • Bedeni Yeterlilik Testleri
 • Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)
 • Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)
 • Mülakat
 • Sağlık Muayenesi

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı’nca yazılı sınav sonucuna göre belirlenen baraj puanlarını aşan adayların, 2. seçim aşamalarının yapılacağı Hava Harp Okulu Komutanlığı’nda hazır bulunacakları tarih www.tsk.tr ve www.kkk.tsk.tr internet adreslerinde yayımlanacaktır. Adayların adreslerine ayrıca bir tebligat yapılmayacaktır.

Yazılı sınavda belirlenecek baraj puanlarını aşan tüm adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak kazanmış olurlar. Okula girmeye hak kazanmış sayılmazlar. Kuvvet Komutanlıkları’nın baraj puanlarını aşan adaylar, belirlenen tarihte Hava Harp Okulu Komutanlığında yapılacak olan Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yetenek Sınavı, Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için), Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için), Mülakat ve Sağlık Muayenesi aşamalarından geçeceklerdir.

Ön Sağlık Muayenesi

Uzman doktorlar tarafından aday öğrencilerin fiziksel görünümleri incelenerek, boy ve kiloları ölçülmekte, sağlıkla ilgili koşulları taşıyıp taşımadıkları tespit edilmektedir. Ön sağlık muayenesinde yetersiz bulunan adayların diğer aşamalara katılmasına izin verilmez. Adayların sınavlara gelmeden önce, çıplak vücut ağırlığı ile ayakkabısız boy uzunluğunun sağlıklı bir şekilde mutlaka ölçülmesi gerekmektedir. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar bu aşamada elenmektedir.

Bedeni Yeterlilik Testleri

Adayların çabukluk, çeviklik, kuvvet ve kondisyonunu meydana çıkaracak testler uygulanmaktadır. Uygulanacak testler aşağıdadır:

TEST TÜRÜ 1.  GRUP BARAJI (13-14 YAŞ) 2.  GRUP BARAJI (15-16 YAŞ)
400 metre Koşu 85 saniye 80 saniye
Durarak Uzun Atlama 160 cm 170 cm
Mekik (1 dakika) 30 tekrar 35 tekrar
Basketbol Topu Fırlatma 7 metre 8 metre

Belirtilen testlerden 2 veya daha fazlasından başarısız olan adaylar elenir.

Bedeni yetenek sınavına önceden çalışarak hazırlıklı olarak gelinmelidir. Yukarıda belirtilen barajlara ulaşamadıkları hâlde sınavlara gelen adaylar elenmektedir. Bu durum, adayların gereksiz harcama yapmalarına neden olmaktadır. Bedeni yetenek sınavı ile ilgili daha detaylı bilgiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları’nın internet adreslerinden ulaşılabilir.

Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Işıklar Askerî Hava Lisesinde okumak için başvuran veya tercihleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bulunan adaylara uçuşa yatkınlıklarını ölçmek amacıyla bilgisayar önünde psikoteknik test uygulanır. Bu test adayların el-göz-ayak koordinasyonunu, dikkat ve tepki hızını ölçecek şekilde tasarlanmıştır. Psikoteknik testinde başarısız olan adaylar Hv.K.K.lığı tercihinden elenirler.

Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)

Adaylar gruplar hâlinde salona alınır. Test hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra teste başlanır. Müzik Yetenek Testi 4 kısımdan oluşmaktadır.

1) Ses Tekrarı: Adaylardan, kurul tarafından piyanoyla çalınarak verilecek tek sesleri, çift sesleri, üç ve dört sesli akorları kendi sesi ile ‘A’ veya ‘NA’ olarak tekrar etmeleri istenir.

2) Melodi Tekrarı: Adaylardan, basit bir okul şarkısını piyano eşliğinde farklı tonlarda söylemeleri istenir. (Piyano eşliği görevli öğretmenler tarafından yapılacaktır.)

3) Ritm Tekrarı: Adaylardan eliyle masaya vurmak suretiyle kendisine gösterilen ritm kalıbını aynen tekrarlamaları istenir.

4) Fiziki Uygunluk: Adayların üflemeli ve vurmalı çalgı çalabilmesi için gerekli olan uygun çene, dudak, diş, el ve parmak yapısına haiz olmaları gerekmektedir. Bu husus Müzik Yetenek Testi için görevlendirilmiş personel tarafından incelenecektir.

Mülakat

Görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecanını kontrol edebilmesi, çok yönlü düşünme yeteneği, davranışlardaki denge, kendine güven, kendini ifade edebilme yeteneği, askerliğe yatkınlığı ile diğer bireysel özellikleri ve yönergede belirlenmiş yetkinlikleri gözlenerek değerlendirilir.

Sağlık Muayenesi

Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi için uygulama:

Mülakat sonrasında başarılı olan adaylar, sağlık muayenesine sevk edilirler. Sağlık muayenesi sonucunda “Askerî Öğrenci Olur.” kararlı rapor alanlardan puan sırasına göre asil ve yedek adaylar belirlenir ve sırasıyla asil adaylardan başlamak üzere kontenjan kadarının kesin kaydı yapılır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için uygulama:

Mülakatı geçen adaylar, uzman hekimlerden oluşan bir heyet tarafından sağlık muayenesinden geçeceklerdir. Muayene sonucunda ‘Askerî Öğrenci Olur. Uçucu Yetiştirilmeye Elverişlidir.’ kararlı rapor alan adaylar performans puanlarına göre sıralanır. Bu puan sırasına göre ‘Asil’ ve ‘Yedek’ adaylar belirlenir.

Adaylar komisyonları yanlış bilgilendirmeleri durumunda bütün aşamalarda başarılı olsalar bile kesin kayıt işlemleri yapılmayacaktır. Bu durum, adayların gereksiz harcama yaparak güç durumda kalmalarına neden olmaktadır.

Öte yandan, başvuru koşullarını taşımadığı ve askerî öğrenci olmaya engel durumları olduğu tespit edilen askerî lise veya astsubay hazırlama okulu öğrenci adaylarının, ilgili yasal mevzuat çerçevesinde, eğitim ve öğretimin herhangi bir aşamasında okulla ilişikleri kesilmektedir.

GENEL DEĞERLENDİRME

Adayların başarı değerlendirmesi, yazılı sınav sonucunda aldığı ALS Puanı ile 2. seçim aşamasında bedeni yetenek, mülakat ve Hv.K.K.lığı adına alınacak öğrenciler için psikoteknik test sonuçlarına göre hesaplanacak performans puanlarına göre yapılır. Performans puanlama sistemiyle ilgili detaylı bilgiler 2. seçim aşaması öncesinde kuvvet komutanlıklarının İnternet sitelerinde yayımlanacaktır.

Adaylar, performans puanlarına göre sıralanır. Asil ve yedek listeler Kuvvet Komutanlıkları ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesi kontenjanlarına göre oluşturulur.

SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

Adaylar 2. seçim aşaması sonuçlarını Kuvvet Komutanlıkları ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı’nın internet sayfalarından öğreneceklerdir. 2. seçim aşaması sonuçları adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2015 Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı kılavuzu için tıklayın.

Bunun haricinde ALS 2. aşamayı geçen, bu konuda tecrübeli öğrencilerin de bu sene 2. aşamaya girecek olan arkadaşlarına yardım etmeleri amacıyla tercübelerini yorum bölümünde paylaşmalarını rica ediyorum.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.49 ( 4 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

62 Yorum

 1. 18 Temmuz 2016 Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan askeri liseler ikinci seçim aşamaları, daha sonra ilan edilecek bir tarihe ertelenmiştir. Konu ile ilgili duyurular yine bu siteden ilan edilecektir. Bana gelen mesaj aynen bu…

 2. Benim merak ettiğim ikinci seçim asamalarina gittim ve kazanamadım teog yerlestirme listemde değişiklik olacakmi etkileri varmi teog yerlestirme leri ne

 3. İkinci secim asamalari 18 temmuzdan itibaren iptal edilmiş ne zaman olacağı sitelerde açıklanacak mesaj aldım ben

 4. Hocam benim 19unda mulakatım vardı iptal olur mu

 5. Hocam 2. aşamalar açıklandı mı

 6. Hepinize başarılar

 7. Seçim Aşamalarına Geç Kaldım Gidemedim Bir Telafisi Varmı Başka Zaman Gidebiliyormuyuz Acil Cevap Lütfen br cevap

 8. 14.6 yaşındayım hangi gruba girerim

 9. 65 aldım nereye gidebilirim

Tartışmaya Katılın

2015 ALS 2. Aşama Hakkında Her Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş