Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / TEOG Biyoteknoloji Sorusuna İtirazlar Sürüyor
Özel Ders
TEOG Biyoteknoloji Sorusuna İtirazlar Sürüyor

TEOG Biyoteknoloji Sorusuna İtirazlar Sürüyor

2015-2016 1. TEOG Fen ve Teknoloji sınavındaki ‘biyoteknoloji’ sorusuna itirazlar, hem veliler, hem de akademisyenler tarafından sürmekte.

TEOG Fen ve Teknoloji sınavında çıkan ‘biyoteknoloji‘ sorusu diye akıllarda kalan sorunun yanlış olduğunu öne sürenler bir yanda, müfredat dışı olduğunu öne sürenler bir yanda. TEOG’da her sene itiraz edilen ve iptal edilen soruların çokluğu eleştirilirken, bu sene işler daha 1. TEOG’da çığrından çıkmak üzere. İşte velilerimizden bana ulaşan bir maili dokunmadan sizlerle paylaşıyorum. Soru iptal olur ya da olmaz. Olsa da, olmasa da şu yaştaki çocukların psikolojilerini kimse geri getiremeyecek…

MEB keçilere örümcek genleri aktarılması konusunda kendi kaynaklarında (MEB öğretmen Kılavuzu, 2012, Sayfa 42, Etkinlik 20’de) genetik mühendisliği uygulaması örneğidir diyor. Biyoteknoloji uygulaması için meyveli yoğurt üretimini örnek veriyor. Madem hepsi biyoteknoloji o zaman bunu neden kaynakarında yazmıyor ? İtirazımıza cevaben, ben size ortaokul kaynaklarında biyoteknolji konusunu araştırın dedim. Bu bilgi liselerde okutulan 1500 sayfalık biyoloji kitaplarında var. Campbell Biyoloji, Yaşam Biyoloji Bilimi, 10. sınıf Palme Yayınları Biyoloji kitaplarını okusaydınız bunları öğrenirdiniz demeye getiriyor. Konu hakkında “Yürütmeyi Durdurma İstemli ve Duruşmalı Dava” açıldı. Yüce mahkemelerimiz de, MEB savunması gibi ortaokul öğrencileri bu bilgiyi lise 2 ve üstü kaynaklardan öğrenip TEOG sınavına öyle girmeliydi, o zaman doğru cevabı bulmakta tereddüt yaşamazdı derse, TEOG sisteminin çöktüğünü kabul etmemiz gerekir. Böyle bir sistem uğruna çocuklarımızın ruh sağlığıyla ne bizim ne MEB’in oynamaya hakkı var. Bırakalım hepsi çocukluklarını yaşasınlar ve oyunlarına geri dönsünler. Onlar daha 12 – 13 yaşında çocuklar. Belki de MEB bu tip soruları hazırlayarak dolaylı yoldan bunu anlatmak istiyor ama biz analar babalar anlamıyoruz.

Saygılarımla. Okan Köksal

İtiraz edilen Fen ve Teknoloji Sorusu şöyleydi:

2015-2016 1. TEOG İtiraz Edilen Fen Sorusu

Eğitim ile ilgili şikayetlerinizi Şikayetler bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.58 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Disleksi

Disleksi

76Paylaşım Facebook’ta Paylaş71 Twitter’da Paylaş2 Beğen!0 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest2 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

TEOG Biyoteknoloji Sorusuna İtirazlar Sürüyor

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği

Bunu arkadaşınla paylaş