Anasayfa / Özel Ders Blog / Özel Ders Nerede Verilmeli ?
Özel Ders Nerede Verilmeli

Özel Ders Nerede Verilmeli ?

Özel ders aldırmak isteyen velilerin kafalarındaki bir diğer soru ‘Özel ders nerede verilmeli?’ sorusu. Her ne kadar bu sorunun tek bir cevabı olmasa da kendi perspektifimden yanıtlamaya çalışıyım.

Özel dersin yeri konusunda etüt merkezi gibi yerleri bir kenara bırakırsak iki seçenek vardır:

  • Öğrencinin evi
  • Öğretmenin evi

Ben her zaman özel dersin öğrencinin evinde olması taraftarıyım. Bu durumun biraz sebeplerine inelim:

Öncelikle veli açısından olaya bakmak gerekirse, özel ders için bir külfete giren velinin tek düşündüğü şey ‘ders’ olmamalıdır. Bunun yanında ‘zaman’ da çok önemlidir. Günümüz öğrencileri bir yandan sınavdan sınava koşuştururken, diğer yandan ödev yetiştirmeye çalışmakta, velilerimiz ise günün iş yoğunluğu sonrası akşam vakti evinde olmakta. Öğretmenin evinde olacak bir özel ders demek, öğrenci ve velinin öğretmenin evine gidip gelme süresi gibi bir durumu ortaya çıkartmaktadır. Bu durum sadece zaman kaybı değil, bir yandan da ‘iş’ kaybıdır.

Bu duruma karşı olmamın bir diğer sebebi ‘sorumluluk’tur. Her ne kadar öğretmen, öğrenci ve veli arasında sonsuz bir güven olsa da (ki olmalı), dünyanın binbir türlü hali olduğu unutulmamalıdır. Hem öğretmenin, hem velinin, hem de öğrencinin üzerine böylesine bir yükün yüklenmesinin faydalı hiçbir yanı yoktur.

Öte yandan öğrencinin ‘kendi çalışma masası’nda ders çalışmayı öğrenmesi ve ders çalışmaya alışması açısından da kendi evinden özel ders almasını daha sağlıklı bulmaktayım. Gereksiz bir şekilde öğrencinin yeni bir ortama alışması gibi bir süreçle uğraşmak da hem riskli, hem de zaman kaybettirebilecek bir husustur.

Bütün bu sebepler ışığında, özel ders aldırmayı düşünen velilerin dersi kendi evlerinde aldırması gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 1.65 ( 1 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Özel Ders Nerede Verilmeli ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş