Ne Zaman Özel Ders Aldırmalıyım

Ne Zaman Özel Ders Aldırmalıyım ?

‘Özel ders aldırmaya ne zaman, hangi sınıfta başlamalıyım’ sorusu velilerin en çok sordukları sorulardan bir tanesi.

Özel derse başvurmak için elbette net bir tarih, net bir sınıf yok. Özel ders sadece öğrencinin daha iyi, daha başarılı olması için başvurulan bir yol olmaktan öte, ihtiyaca göre, yani temel eksiklikler sebebiyle de başvurulan bir yol. Bu yüzden olayın tespit edilme süresinin uzaması da özel derse başvurma süresini uzatabiliyor.

Genel bir tavsiye vermek gerekirse, eğer bir sınava hazırlık (TEOG, YGS, LYS, KPSS vb.) amaçlanıyorsa, kesinlikle işinizi son yıla bırakmayın. Örneğin; TEOG’a hazırlanan bir öğrenci için 8. sınıfa kadar beklemek yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Bu tarz sınavlara hazırlıklar uzun soluklu bir plan, program ve çalışma gerektirir.

Bunun haricinde eğer temel eksikliklere yönelik bir özel ders programın düşünülüyorsa da, temel eksiklik tespitinin olabildiğince hızlı bir şekilde yapılması çözüm için oldukça önemlidir.

Ortaokulda 5. sınıf ve 7. sınıf en çok zorlanılan ve bununla birlikte hem temel anlamında, hem de TEOG süreci için konu bazında büyük önem taşır. Eskiye nazaran velilerin çok daha fazla bilinçlenmesiyle TEOG için 6. sınıfta özel derse başvuranların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Lisede ise tartışmasız en çok zorlanılan sınıf 9. sınıftır. Bunun sebepleri arasında, öğrencinin yeni bir okul, yeni öğretmenler, yeni arkadaşlar, özetle yeni bir ortama girmesi, derslerde işlenen konuların bir çoğunun yeni konular olması gibi bir çok faktör vardır. Ayrıca matematik özelinde 9. sınıf konuları YGS’nin temelini oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı özel ders için 9. sınıf da en çok rağbet gören sınıflardandır. Ve elbette son sene olan 12. sınıf da özel derse başvurularının çok olduğu sınıftır.

TEOG, YGS, LYS, KPSS gibi sınavlara hazırlık haricinde de, öğrencinin okul yazılılarına yönelik özel ders ihtiyacı da doğabilmektedir. Burada da en çok yapılan yanlış, sınavdan 1 gün önce özel ders aldırıp, öğrencinin yazılıya bu şekilde hazırlanmasını düşünmektir. Öğretmenden de 1 günde 2 aylık konuyu anlatmasını beklemek hayalcilikten öteye gitmez.

Başta dediğim gibi özel derse başlamak için belli bir sınıf yoktur fakat öne çıkan sınıflar vardır. Elbette özel derse başvurmadan önce mutlaka teşhis konmalı ve ihtiyaç gözetilmeli. Bunlar yapılmadan acele verilecek bir karar faydadan çok zarar getirebilir. Ve eğitimin 1 günlük değil, uzun soluklu bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Tartışmaya Katılın

Ne Zaman Özel Ders Aldırmalıyım ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş