Özel Ders Ücretleri Ne Olmalı

Özel Ders Ücretleri Ne Olmalı ?

Özel ders piyasası, bir çok sınıf, bir çok ders hatta okul derslerinden bağımsız enstrüman, oyunculuk vb. bir çok dalda da yer alan bir piyasadır. Bizim işimi eğitim ve bu yüzden özel ders fiyatlarının ne olduğu da velilerin merak ettiği soruların başında gelir.

Özel ders ücretleri öğretmenden öğretmene, sınıftan sınıfa, şehirden şehire, dersten derse göre değişkenlik gösterir. Hatta haftada kaç saat özel ders aldıracağınıza göre de özel ders ücretleri değişebilmektedir.

Burada dikkat etmeniz gereken çok fahiş fiyatlardan uzak durmanızdır. Özellikle TEOG, YGS, LYS gibi direkt sınava hazırlık sürecinde fiyatlar doğal olarak daha fazla olmaktadır. Sınava hazırlık haricinde de öğretmenin referansları, tecrübesi, özetlersek ‘kalitesi’ de özel ders fiyatlarında çok önemli bir faktördür.

Genellikle en ucuz özel ders verenler üniversite öğrencileridir. Harçlık olarak gördükleri özel ders piyasasında saatlik ücretlerini ucuz olması sebebiyle de rağbet gören bir kesimdir. Tecrübelerinin olmaması, öğretmenlik sıfatına sahip olmamaları sebebiyle fiyatları uygundur.

TEOG, YGS, LYS gibi hazırlık süreçlerinde saatlik özel ders ücretinin 100 TL’den fazla olması, şahsi görüşüm olarak yukarıda belirttiğim ‘fahiş’ fiyat kategorisine girer.

özel-ders-fiyatlarıÖzel ders ücretini belirleyen faktörlerden birisi de hiç kuşkusuz yaşanılan şehirdir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki alım gücüyle orantılı olarak özel ders fiyatları da daha yukarıdadır. Fakat küçük şehirlerde arz-talebin de daha düşük olması, yaşam şartlarının da büyükşehirlere göre nispeten daha sınırlı olması sebebiyle fiyatlar daha düşük olabilmektedir.

Özel ders aldırmadan önce ihtiyaç tam olarak belirlenmelidir ki buna göre de bir bütçe ayrılabilinsin. Genellikle 1 ya da 2 derste sıkıntısı olanlar özel derse başvurmaktadırlar ki bu da daha mantıklıdır. Ama Ne Zaman Özel Ders Aldırmalıyım ? başlıklı yazımda da anlattığım üzre teşhis tam konmadan yapılacak bir planlama hem verim, hem de bütçe olarak zarara aileleri uğratabilir.

Özel ders aldırmaya karar verdikten sonra mutlaka hangi sınıf ve ders için özel ders aldırmayı düşünüyorsanız iyi bir piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Elbette yukarıda bahsettiğim öğretmen faktörü, şehir faktörü gibi faktörler de etkili olsa dahi bunları da göz önünde en iyi fiyat-performans dengesini bulmaya çalışmalısınız. Aksi taktirde, sadece ucuz diye yöneldiğiniz bir programda verim alamayabilir ya da gerekli araştırmaları yapmadan anlaştığınız yüksek ücret sonrası bütçeniz orta ya da uzun vadede sarsılır ise programı yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 2.03 ( 3 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Tartışmaya Katılın

Özel Ders Ücretleri Ne Olmalı ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş