Anasayfa / REHBERLİK / Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?
Özel Ders
Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? En çok merak edilen ve kafa karışıklığına sebep olan konuların başında geliyor. Lise nakil şartları nelerdir? Lise nakilleri hangi tarihte yapılır? Lise nakillerinde taban puan şartı uygulaması var mı? Lise nakillerinde boş kontenjan şartı var mı? Gelin hepsine cevap bulalım.

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye başlarken, lise nakillerinin hangi tarih aralıklarında yapıldığından başlayalım. Bundan önce de önemli bir farkı açıklayalım. Lise nakilleri ile TEOG nakilleri birbirinden farklıdır ve farklı kurallara sahiptir. Bu yazı ‘lise nakilleri‘ ile ilgilidir.

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? başlıklı TEOG nakilleri ile ilgili her şeyi anlatan yazı için tıklayın
Detaylı olarak bu yazıyı incelemeden önce sizler için hazırladığımız infografiğe göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz.

Lise nakilleri nasıl yapılır

 

28.10.2016 tarihinde ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişmiştir. Değişiklerin lise nakil ile ilgili bölümleri şöyle:

Okullar arasındaki 10’uncu sınıf öğrencilerinin nakil ve geçiş süresi temmuz ayının sonu olarak belirlendi.

669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri okullar ile 6638 sayılı kanunla kapatılan Polis Kolejlerinin öğrencileri için yönetmelikte bulunan ilgili hükümler kaldırıldı.

Nakil ve geçiş başvurusu, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her ayın ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılacak.

Klasik sanatlar ve musiki programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde açık kontenjan bulunması halinde, sadece diğer ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci nakil ve geçişi yapılabilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliklerim tümü için tıklayın

Lise nakil dönemleri hangi tarih aralıklarında yapılabilmekte?

9. Sınıfta Nakil Var Mı
9. sınıfta nakil dönemi var mı ? Ayrıntılar için tıklayın.

Lise nakil başvuruları aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere  her ayın ilk iş gününden itibaren, her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılabilmektedir.

Lise nakil başvuruları nereye ve nasıl yapılır?

Lise nakil başvurularınızı bulunduğunuz lisenin müdürlüğüne, dilekçe vererek yapabilirsiniz.

Lise nakil başvurusu sonuçları ne zaman ve nereden açıklanmakta?

Lise nakil başvurusu sonuçları, her ayın son iş gününde e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanmakta. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG nakillerinde olduğu gibi ayrıca bir duyuru yapmamakta. Yani öğrenci ve veliler nakil sonuçlarını kendileri kontrol etmeliler. Eğer ayın son iş gününde lise nakil sonuçları açıklanmadıysa, bulunduğunuz lise müdürlüğünden konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Lise nakil başvurularında taban puan şartı var mı? Nasıl?

Bu sene Danıştay’ın almış olduğu kararla lise nakil başvurularında taban puan şartı uygulanmakta. Yani lise nakil başvurusunda bulunacak öğrencinin puanı, başvuru yapacağı okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Yoksa başvurusu başarısız olacaktır.

Lise nakil başvurularında okulların taban puanı nasıl belirleniyor?

Lise nakil başvurularında okulların taban puanları boş kontenjan sorgulama ekranından görüntüleyebileceksiniz. Okulların taban puanı, nakiller sonucu oluşan ve okula giren en son öğrencinin puanı demektir.

Lise nakil başvurularında boş kontenjan şartı var mı?

Evet. TEOG nakil başvurularında boş kontenjan şartı aranmıyordu. Yani okulun boş kontenjanı olmasa dahi başvuru yapılabiliyordu. Fakat lise nakil dönemlerinde başvuru yapılacak okulda boş kontenjan olmalı.

e-okul boş kontenjan sorgulama için tıklayın.

Lise nakil dönemlerinde taban puanlar ve boş kontenjanlar hangi sıklıkta güncelleniyor?

Lise nakil dönemlerinde taban puan ve boş kontenjanlar sistem üzerinden her ay güncellenmekte.

Lise nakil başvurularında en çok kaç okul tercih edebilirim?

Lise nakil başvurularında her ay 1 okul tercih edebilirsiniz.

Lise nakil başvuruları ne zaman başlıyor?

Eğer başvuru yapacağınız okulda boş kontenjan var ise ve taban puan şartını da sağlıyorsanız, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her iş gününde lise nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçlar ise her ay olduğu gibi başvuru yaptığınız ayın son iş günü e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanacak.

Lise nakil yerleştirmeleri neye göre yapılmakta?

Lise nakillerinde yerleştirmeler boş kontenjan ve puan üstünlüğüne göre yapılmakta.

Diğer tüm sorularınız için Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni inceleyebilirsiniz. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.67 ( 30 votes)
TEOG Puan Hesaplama

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

Paylaşım Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Beğen! Yorum Yaz Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest Google+ WhatsApp LinkedIn …

FACEBOOK YORUMLARI

1.099 Yorum

  1. hocam benim puanım 358 gitmek istediğim okulda2 kişilik boş kontejan var ve puanı 376 ben o liseye gidebiliyor muyum?Önceden 20 puan şartı vardı öğrencinin puanı gitmek istenilen okulun puanından 20 puandan daha düşük olmazsa nakil yapılıyordu bu hala geçerli mi?Ve sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim. Şİmdiden teşekkürler 🙂

  2. naklimi versim konteyjan 1 öğrencinin sırrası 2 beni alırmı abi

Tartışmaya Katılın

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği

Bunu arkadaşınla paylaş