Özel Ders
Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? En çok merak edilen ve kafa karışıklığına sebep olan konuların başında geliyor. Lise nakil şartları nelerdir? Lise nakilleri hangi tarihte yapılır? Lise nakillerinde taban puan şartı uygulaması var mı? Lise nakillerinde boş kontenjan şartı var mı? Gelin hepsine cevap bulalım.

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye başlarken, lise nakillerinin hangi tarih aralıklarında yapıldığından başlayalım. Bundan önce de önemli bir farkı açıklayalım. Lise nakilleri ile TEOG nakilleri birbirinden farklıdır ve farklı kurallara sahiptir. Bu yazı ‘lise nakilleri‘ ile ilgilidir.

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? başlıklı TEOG nakilleri ile ilgili her şeyi anlatan yazı için tıklayın
Detaylı olarak bu yazıyı incelemeden önce sizler için hazırladığımız infografiğe göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz.

Lise nakilleri nasıl yapılır

 

28.10.2016 tarihinde ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişmiştir. Değişiklerin lise nakil ile ilgili bölümleri şöyle:

Okullar arasındaki 10’uncu sınıf öğrencilerinin nakil ve geçiş süresi temmuz ayının sonu olarak belirlendi.

669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri okullar ile 6638 sayılı kanunla kapatılan Polis Kolejlerinin öğrencileri için yönetmelikte bulunan ilgili hükümler kaldırıldı.

Nakil ve geçiş başvurusu, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her ayın ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılacak.

Klasik sanatlar ve musiki programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde açık kontenjan bulunması halinde, sadece diğer ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci nakil ve geçişi yapılabilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliklerim tümü için tıklayın

Lise nakil dönemleri hangi tarih aralıklarında yapılabilmekte?

9. Sınıfta Nakil Var Mı
9. sınıfta nakil dönemi var mı ? Ayrıntılar için tıklayın.

Lise nakil başvuruları aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere  her ayın ilk iş gününden itibaren, her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılabilmektedir.

Lise nakil başvuruları nereye ve nasıl yapılır?

Lise nakil başvurularınızı bulunduğunuz lisenin müdürlüğüne, dilekçe vererek yapabilirsiniz.

Lise nakil başvurusu sonuçları ne zaman ve nereden açıklanmakta?

Lise nakil başvurusu sonuçları, her ayın son iş gününde e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanmakta. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG nakillerinde olduğu gibi ayrıca bir duyuru yapmamakta. Yani öğrenci ve veliler nakil sonuçlarını kendileri kontrol etmeliler. Eğer ayın son iş gününde lise nakil sonuçları açıklanmadıysa, bulunduğunuz lise müdürlüğünden konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Lise nakil başvurularında taban puan şartı var mı? Nasıl?

Bu sene Danıştay’ın almış olduğu kararla lise nakil başvurularında taban puan şartı uygulanmakta. Yani lise nakil başvurusunda bulunacak öğrencinin puanı, başvuru yapacağı okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Yoksa başvurusu başarısız olacaktır.

Lise nakil başvurularında okulların taban puanı nasıl belirleniyor?

Lise nakil başvurularında okulların taban puanları boş kontenjan sorgulama ekranından görüntüleyebileceksiniz. Okulların taban puanı, nakiller sonucu oluşan ve okula giren en son öğrencinin puanı demektir.

Lise nakil başvurularında boş kontenjan şartı var mı?

Evet. TEOG nakil başvurularında boş kontenjan şartı aranmıyordu. Yani okulun boş kontenjanı olmasa dahi başvuru yapılabiliyordu. Fakat lise nakil dönemlerinde başvuru yapılacak okulda boş kontenjan olmalı.

e-okul boş kontenjan sorgulama için tıklayın.

Lise nakil dönemlerinde taban puanlar ve boş kontenjanlar hangi sıklıkta güncelleniyor?

Lise nakil dönemlerinde taban puan ve boş kontenjanlar sistem üzerinden her ay güncellenmekte.

Lise nakil başvurularında en çok kaç okul tercih edebilirim?

Lise nakil başvurularında her ay 1 okul tercih edebilirsiniz.

Lise nakil başvuruları ne zaman başlıyor?

Eğer başvuru yapacağınız okulda boş kontenjan var ise ve taban puan şartını da sağlıyorsanız, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her iş gününde lise nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçlar ise her ay olduğu gibi başvuru yaptığınız ayın son iş günü e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanacak.

Lise nakil yerleştirmeleri neye göre yapılmakta?

Lise nakillerinde yerleştirmeler boş kontenjan ve puan üstünlüğüne göre yapılmakta.

Diğer tüm sorularınız için Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni inceleyebilirsiniz. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.74 ( 37 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

1.272 Yorum

 1. Hocam lütfen yardımcı olun! Ben şimdi 10.sınıfa gidicem nakil vermek istiyorum siz ilk iş günü yazmışsınız ayın ilk haftası yani dimi ilk günü mü ilk haftası mı ?? Lütfen cep verin acill! !

 2. hocam benim puan nakil alacağım okuldan 0,45 fln düşük tm yukarda herkese olmaz yazmışın da diğer okulun müdüryle konuşşak kaydımızı okudugumuz okuldan sildirip istediğimiz okula alsak nasıl oluyor çanuk cevaplarsanız sevinirim

 3. Hocam 15 gün tatil içerisinde nakil işlemi yapabilmektedir miyiz ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 4. BEN 10.SINIF AMP BİLİŞİM BÖLÜMÜNDEYİM BU AY NAKİLİM REDDEDİLDİ BİDAHA ANADOLU LİSESİNE NAKİL BAŞVURUSU YAPAMAZSIN DEDİ OKUL MÜDÜRÜMÜZ DOĞRU MU ?

 5. Hocam ben 11. Sınıfım ocakta nakil versem karne günü açıklanırsa ikinci dönem istediğim okulda başlar miyim kesin olarak?yoksa dönem bitimine son üç hafta diye kabul etmez mi

 6. merhaba hocam ben 11. sınıftayım anadolu lisesinde okuyorum açıköğretime geçmeyi düşünüyorum sizce doğru olurmu ( okulum anadolu ama hocam sınıfta ders bile işlenmiyor bende eksikleri evde bilgisayardan ders izleyerek yapıyorum okulda gürültüden kendimi derse de veremiyorum ) birde şuan açıköğretime geçersem 2019 da üniversite sınavına girebiliyomuyum yoksa açıktan birdaha 2 sene mi bitirmem gerekiyor..

 7. Merhabalar hocam
  Ben puanının yettiği ve boş kontenjan bulunan bir okula naklimi almak istiyorum ancak Aralık ayında nakil olmuyormuş ama internette dönem bitimine son üç hafta kala nakil olmuyor diyor şimdi ben ocakta nakil isteği yaparsam olmaz mı ?

 8. Ben aralik ayinda nakil yaptim ve suan sistemde nakil basvurum gozukuyo ama aralik ayinda nakil olmuyomus nakilim onaylanmazmi ? Ve ocak ayinda donem sonuna 3 hafta kaldigi icin nakil olmuyomu

 9. nakil işlemlerini hangi siteden yapabilirim acil yardım lütfen

 10. NAKİL BAŞVURUMU YAPTIM KONTENJAN 2 SIRA 3 DİYOR BU AY O OKULDAN 5 KİŞİ GİDİYOR NAKİL KABUL GÜNÜ AÇILAN KONTENJANLARA BENİ YERLEŞTİREBİLİRLERMİ ?BÖYLE BİŞEY OLUYORMU ?

 11. Hocam ben 9. Sinifim 10. Sinifta nakil aldircam teog notuna goremi yoksa ders notuna goremi

 12. hocam puanım 454,567 istediğim okul 455 ile almış en son e şimdi ben napayım okulum çok uzak kendimden 50 puan düşük okulamı naik vereyim napayım bi yardım edin bu nasıl sistem ya

 13. 12.sınıfım okulumda sayisal sinifi kapatiliyor çünkü kişi sayısı azaldı. Okuldan bir çok kişi aynı okula nakil verdik ve okul kontenjanı 33 benim ögrenci sıram ise 28 girebilirmiyim okula bazi duyumlar aldim 20 kişinden sonrasini almayabilirlermis lütfen aydınlatırmısınız böyle bir şey mümkünmü..teşekkür ederim

  • Merhaba Aleyna.

   33 kontenjan varsa bu okula başvuru yapan en yüksek puanlı 33 kişinin nakli bu okula alınacak demektir. Okulun vereceği bir karar değil bu, nakiller sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta. Tutar ya da tutmaz diye de bir yorum yapmak ne yazık ki imkansız. Nakil işi tamamen şans işi çünkü.

   • Hocam tekrardan merhaba bi sorum olucakti size e okuldan nakil islemlerine baktigimda 33 kontenjan vardi 28 siradaydim bugun baktim 0 kontenjan yaziyor kafam karisti neden 0 yaziyor almicaklarmi kimseyi yoksa sistemmi kapandi hocam benim icin cok onemli hocam gercekten yardimci olurmusunuz neden 0 yaziyor artik

 14. Merhaba ben simdi nakilimi verdim ve beni 1. Siralamayla aliyorlar. Eger nakilim tutarsa hani cuma gunu aciklaniyo eger tutarsa ben pazartesi nakille alindigim yeni okuldan mi basliycam

 15. Hocam bos kontenjanlar ne zaman açiklanır

 16. hocam oğlum 9.sınıfa yeni başlayacak. Ancak yerleştiği okul uzak mesafede ve meslek lisesi olduğundan istemiyor. okullar açıldıktan sonra yakın okullara nakil işlemi yapılabilirmi.

  • Merhabalar.

   Yakın okullara nakil diye bir prosedür yok. Lise nakilleri ile ilgili bazı şartlar var. Yukarıdaki yazıda her şeyi detaylı olarak belirmiştim. İncelemenizi tavsiye ederim.

 17. Hocam benim istediğim okul çıkmadi çikan okul evime çok uzak ne yapmam gerekiyor

 18. hocam ben istanbuldan sakaryaya tasındım 11.sınıfım ben halkla ilişkiler ve organizayon bölümü okuyorum ama okudugum bölüm sakaryada yok o yuzden büro yönetimine gecmek istiyorum ama nakil olunca sistem adımı reddediyor nasıl yapabilirim

 19. Hocam Merhaba,

  Lise nakillerinde taban puan en son nakille giren öğrenci puanı oluyor.
  Peki şimdi Açıkta kalan öğrenciler için komisyonlar yerleştirme yapıyor. Yani 3 nakil döneminde bir yere yerleşemediysek il/ilçe komisyonları istediğimiz bir okula bizin puanımızdan daha düşük bir öğrenciyi yerleştirirse bizim lise nakili ile geçiş şansımız oluyor öyle değil mi?
  Yani daha her şey bitmiş değil bizim için.
  Biz bir okula yerleştik. 3 nakillede yerimiz değişmedi. Kaldık lise nakillerine burada da taban puan şartı var. Yani istediğimiz okul 3.nakilde bizden 3 puan aşağıda kapattı diyelim. 4.nakil döneminde il/ilçe komisyonu açıkta kalan ve bizim 1 puan altımızda olan öğrenciyi kontenjanda varsa buraya yerleştirirse bizim puanımız taban puanın üzerinde kalacağından yine yer açılırsa lise nakili ile geçme şansımız var mı?
  Hocam yukarıda yazdıklarımda doğru mu düşünüyorum acaba?

  • Merhaba.

   Bildiğim kadarıyla okulların puanlarını il/ilçe komisyonlarınca yerleştirilen öğrencilerin puanlarından oluşturmuyorlar. Ama emin değilim. ALO 147’ye de bir sorun derim.

   • O halde hocam, biz normal yerleştirme işlemleri tamamlandıktan ve okullar başladıktan sonra kesinlikle bulunduğumuz okuldan daha yüksek puanlı okula geçme şansımız hiç yok artık. Yani tüh bir üst okulum tercihlerde çok iyi idi çok istiyordum ama olmadı neyseLise nakillerinde denerim demek çok mantıksız bir duruma dönüşüyor. Lise nakillerinde istiyorsan düşüğüne geçersin ama yükseği senin için bitmiştir artık diyor MEB.
    Sözün özü artık bir üstteki tercihte olsa geçme ihtimalimiz yok değil mi hocam. Çoğu insan bunu bilmiyor ve gittikleri okulda “Ben çok kalmayacağım zaten” filminde olduğu gibi sonunda hayal kırıklığına uğruyorlar.

 20. Hocam benim okulumun yurdu olmadigi icin baska bi okulun yurdu için dilekce verdim.Bu ay da başka yurtlu bir okul için nakil istedim.Eğer baska okulun yurduna istedigim dilekce kabul edilirse ve ben nakil istedigim yere gidersem nakil istedigim yerin yurdunda kalmaz miyim?

 21. Hocam yazınızda puan denkliği gerekli demişsiniz, benjm cevremdeilerde böyle diyor fakat bazı tanıdıklarım diploma notunu felan yüksek tutarsan karne ortalamanla yep puanını aliyorlar ve naklini yapıyorsun dediler. Bunu bazı hocalar söyledi. Var mı böyle bir şey?

 22. Hocam 10. Sinifim. Gaziantepten istanbula tasindik. Nakil istedim fakat nakilim reddedildi. Bu ay tekrar nakil isteyecegim simdi eylul ayi nakil sonuclaridami her ay nakilleri gibi ayin son is gununde aciklanacak? Yani okullar acildiktan 2 hafta sonra oylemi olacak? Yardim ederseniz mutlu olurum.

 23. Hocam ben gecen ay nakil başvurusu yaptim gecen ay kabul edilmedi ama bu ay devam ediyor bu ay iptal ettirebilir miyim

 24. Hocam benim nakilim tuttu şimdi ne yapmam gerekiyor?

 25. Hocam bu ay memurlar için verilen 10 günlük tatilde nakil başvurusu yapabilir miyiz? Ve bu ayın son iş günü ne zaman oluyor tatil bunu etkileyecek mi?

Tartışmaya Katılın

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği

Kapat

Warning: Undefined array key "snp_s3button_action_url" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/themes/newtheme7/template.php on line 149

Close

%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş