Anasayfa / HABER / Bakan Avcı’dan ‘karma eğitim’ açıklaması
Özel Ders

Bakan Avcı’dan ‘karma eğitim’ açıklaması

Bakan Nabi Avcı’ya bazı basın mensupları, Milli Eğitim Şura Genel Kurulu Toplantısı’nın öğleden sonraki oturumuna gelişinde, karma eğitime ilişkin ne tür kararlar alınacağını sordu. Bunun üzerine Avcı, şura gündeminde olmayan bir konuda karar alınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Şura yönetmeliğinin 15. maddesinde hangi konuların, nasıl görüşüleceğini ve nasıl karar alınacağını net bir şekilde tanımladığını anlatan Avcı, şöyle konuştu:
“Dolayısıyla gündemde olmayan bir konuda, hele böyle peşin, başkanın önceden bildiği kararlar almak zaten mümkün değil. O bakımdan şüphesiz şuramıza katılan değerli üyelerin kişisel olarak veya kendi kurumları adına, sendikaları, dernekleri, vakıfları adına veya kişisel kendi adlarına, değişik konularda açıklama yapmaları gayetanlaşılabilir. Ama tüm bunlar şuramızı ve şurada alınacak kararları bağlayan açıklamalar değil. Şuramızın konuları belli. 4 ana konuda konuşacağız ve bunu da şura yönetmeliğimizin ilgili maddeleri uyarınca tavsiye kararlarına dönüştüreceğiz. Bu bakımdan medyanın, üyelerimizin kendi adına yaptıkları açıklamalar üzerinden şura kararları alınmış gibi yayın yapmalarını yanlış olacağını vurgulamak için bu ön açıklamayı yapıyorum.”

77

 

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: Alevi açılımı ve karma eğitim şura gündeminde yok

  1. Milli Eğitim Şurası devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, şura gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bir televizyon programına katılan Tekin, şura gündeminde ‘Alevi açılımı’ ve ‘karma eğitim’ konularının olmadığını açıkladı. Tekin, “Bu konular tartışılabilir ama bu yönde karar alınmasını beklemiyoruz” dedi.

  2. Milli Eğitim Şurası, karma eğitimin son bulacağı, Aleviliğin seçmeli ders olacağı tartışmaları ile başladı. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve 5 gün sürecek şuranın, ana gündem maddeleri , “Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri”, “Öğretmen Niteliğinin Arttırılması”, “Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması” ve “Okul Güvenliği” olarak açıklandı.
    Ancak, ‘karma eğitimin sona ereceği’ ve ‘Aleviliğin seçmeli ders olacağı’ gibi‘gizli’ gündem maddelerinin de olduğu iddia edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise, bu konuların şurada konuşulabileceğini ama özellikle karma eğitimin kaldırılması yönünde bir karar çıkmasını beklemediklerini söyledi. Tekin, “Şura kapsamında bir mevzuatımız var. Buna göre şuranın gündemi belirlendi. Karma eğitim ve Alevi açılımı gibi konular konuşulabilir, tartışılabilir. Bunların tartışılması doğaldır ama bu konuda bir karar alınmasını beklemiyoruz” dedi.

76“Öğretmen kadroları eşit dağıtılacak”

Şubat ayında yapılacak öğretmen atamaları ile ilgili de açıklama yapan Tekin şunları söyledi:
“2014 yılı Şubat ve Eylül ayı atamalarında şöyle bir yöntem takip ettik. İhtiyaçlarımızı rakamsal olarak ortaya koyduk. Bizim tahsis ettiğimiz 40 bin kadroyu orantılı olarak dağıttık. Hiçbir branşı ayırmadık, farklılaştırmadık, sadece elimizdeki 40 bin kadroyu orantılı bir şekilde dağıttık. Bu önümüzdeki 15 bin atamayı da buna göre yapacağız. Kesinlikle adil bir dağılım olacak çünkü her arkadaşımızın branşı bizim için önemli ama elimizde sınırlı bir kadro var. Bunu adil şekilde dağıtmak için elimizden geleni yapacağız. Hangi branşlardan ne kadar öğretmen ihtiyacı var, doluluk oranı nedir gibi bilgiler bizim elimizde var. Bunu şu anda açıklamak doğru olmaz. Ama hiçbir branşı kayırmamız ya da gözardı etmemiz söz konusu değil.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

15Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş3 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Bakan Avcı’dan ‘karma eğitim' açıklaması

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş